Kako je Angela Merkel spriječila rat na Balkanu?

Njemački politolog Herfried Münkler smatra da je bivša njemačka kancelarka Angela Merkel odluku o prihvatu više od milijun migranata donijela kako bi izbjegla rat na Balkanu.

U posljednje dvije godine, i to uz relativno male brojke izbjeglica, uz sve te izbjegličke kampove u Moriji i drugdje, vidjeli smo kako je dovoljno samo nekoliko tisuća izbjeglica da to te zemlje dovede na rub njihovih mogućnosti. Zamislimo samo da je Merkel zatvorila njemačke granice, da je Austrija zatvorila svoje granice, a onda i Mađari. To znači da bi se na jugoistoku, od Mađarske, Hrvatske, od BiH, pa sve tamo do Egejskog mora odjednom našlo pola milijuna, možda i više ljudi.

U toj situaciji bi se komplicirana etničko-konfesionalna ravnoteža koja postoji u tim krajevima, a radi se o prostorima na kojima su se ranije vodili ratovi povezani s raspadom Jugoslavije, u toj mjeri raspala, da bi se moralo računati s opcijom da opet dođe do velikih sukoba i nasilja. Tko zna kako bi se u tom slučaju razvijala spirala nasilja. I kad se stavimo u kožu jednog racionalnog političara, ili kako je to Merkel rekla da se stvari moraju promatrati od njihovog kraja, u toj je situaciji bilo sasvim razumljivo da kaže kako je bolje te ljude pustiti u Njemačku, kamo su oni i htjeli.

Odnosno da se nije inzistiralo na bezuvjetnoj primjeni Dublinskog sporazuma, kako bi se spriječilo da Balkan, koji je već 1914., a i ranije, bio bačva baruta europskog poretka, ne završi opet u neredu. Balkan kao šupljikavi jugoistočni bok Europe, kao faktor koji ugrožava stabilnost Europe, kao regija oko koje se Europljani moraju brinuti, ali na pametan način, to je ono što je pratilo politiku Angele Merkel sve do samog kraja.

I zato sam mišljenja da je to sigurno igralo važnu ulogu u donošenju odluke o tome da se teritorij Njemačke iskoristi takoreći kao bazen za alociranje problema koji bi na Balkanu mogao imati opasne posljedice, izjavio je, između ostaloga, politolog Münkler u razgovoru za Deutsche Welle.

Herfried Münkler je njemački politolog koji se u svom radu fokusirao na područje političke teorije. Predavao je na Institutu za socijalne znanosti Humboldtova sveučilišta u Berlinu. U listopadu 2018. je umirovljen.

Tijekom svoje karijere je objavio više od 20 knjiga i jedan je od najplodnijih njemačkih politologa. Za svoje djelo ”Nijemci i njihovi mitovi” (2009.) odlikovan je uglednom Lajpciškom književnom nagradom.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Vijesti

Domu zdravlja Ljubuški isporučeno novo sanitetsko vozilo

[gallery ids="759416,759415,759412,759413,759414"] Javnoj ustanovi Dom zdravlja Ljubuški isporučeno je novo sanitetsko vozilo s pratećom medicinskom…

12 minuta prije
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Široki Brijeg: Dječja ljubav prema majkama zablistala i na pozornici vrtića “Trnoružica 2”

[gallery ids="759404,759408,759405,759406,759403,759407"] U toploj i svečanoj atmosferi dječji vrtić „Trnoružica 2“ na Puringaju u četvrtak…

26 minuta prije
  • Vijesti

Zatvara se čuveni bh. rudnik, bez posla ostaje 530 radnika

U narednih nekoliko godina očekuje se reorganizacija i zatvaranje rudnika u Bosni i Hercegovini. Na…

1 sat prije
  • Nogomet
  • Sport

Sloboda nije dobila licencu ni za Prvu ligu FBiH

Prvostupanjska komisija za licenciranje NS FBiH je na osnovu pristigle dokumentacije donijela odluku da se…

1 sat prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Znate li koji grad nazivaju najfotogeničnijim mjestom Europe?

Travel influencerica Kristina Sinkić Radulović podijelila je snimke iz češkog grada Krumlova koji je svojevremeno…

2 sata prije
  • Kultura
  • Vijesti

Održana svečanost prijema orgulja u crkvi u Širokom Brijegu

U četvrtak, 22. svibnja, u samostanskoj crkvi na Širokom Brijegu upriličena je rijetka svečanost tehničkog…

3 sata prije