Izvješće o izborima u Srbiji: Nepravedni uvjeti, neregularnosti i migracije birača

Izbore u prosincu 2023. u Srbiji obilježili su nepravedni uvjeti, proceduralne neregularnosti i učestali navodi o organiziranju i prevoženju birača radi podrške vladajućoj stranci na lokalnim izborima, ocijenio je u izvješću o izborima u Srbiji šef promatračke misije Parlamentarne skupštine Vijeća Europe (PSVE) Stefan Schennach.

U nacrtu izvješća, o kojem će se raspravljati na sjednici PSVE u ponedjeljak u Strassbourgu, sa zabrinutošću se konstatira da se brojne nepravilnosti i nedostaci ponavljaju i predstavljaju duboko ukorijenjena pitanja koja bi vlasti u Srbiji trebale riješiti što prije.

Uz ostalo navodi se da su delegacija PSVE (i predizborna delegacija) informirane o kredibilnim navodima o manipulaciji glasanjem, uključujući migraciju birača (posebno državljana Republike Srpske, BiH koji imaju srpsko državljanstvo) i fantomske glasače, što je izazvalo postizborne prosvjede.

Izvjestilac PSVE Schennach navodi da je na izvanrednim parlamentarnim izborima, iako su tehnički dobro vođeni, nudeći biračima izbor političkih alternativa, dominiralo odlučno sudjelovanje predsjednika države, što je zajedno sa sistemskim prednostima vladajuće stranke stvorilo nepravedne uvjete.

Ocjenjeno je da je izborni dan protekao glatko, ali su ga obilježili brojni proceduralni nedostaci, uključujući nedosljednu primjenu zaštitnih mjera tijekom glasanja i prebrojavanja glasova, česte slučajeve prenatrpanosti, kršenja tajnosti glasanja i brojne slučajeve grupnog glasanja.

Zaključeno je i da je učestalost održavanja izvanrednih izbora u Srbiji dodatno narušila povjerenje javnosti u funkcioniranje demokratskih institucija i, zajedno s nedostatkom političke volje, ostavila je nedovršenim reforme koje su potrebne.

Ocijenjeno je da su osnovne slobode generalno poštovane u kampanji, ali da je kampanja bila narušena oštrom retorikom, pristranošću u medijima, pritiscima na zaposlene u javnom sektoru i zloupotrebom javnih resursa.

Vlasti u Srbiji se pozivaju da smislenim i kredibilnim izmjenama izbornih zakona spriječe organizirane migracije birača i da osiguraju da nezavisne i nadzorne institucije, posebno Regulatorno tijelo za elektronske medije i Agencija za sprječavanje korupcije, igraju proaktivnu ulogu u osiguranju fer izbornih uvjeta.

Delegacija također podstiče srpske vlasti da organiziraju postizborni seminar s međunarodnim promatračima kako bi se razgovaralo o pitanjima koja izazivaju zabrinutost i načinima za unaprjeđenje pravnog okvira i prakse, u skladu s obavezama Srbije kao države članice Vijeća Europe, u bliskoj suradnji s tom organizacijom, uključujući Venecijansku komisiju i Grupu država protiv korupcije (GRECO), prenosi Beta.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Business
  • Vijesti

Tko najveći strani ulagači u BiH?

Direktne strane investicije u prošloj godini, prema procjenama Centralne banke BiH, iznosile su 1,7 milijardi…

2 sata prije
  • PR

Kakve veze imaju Messi i Mbappé sa cyber sigurnosti?

Odgovor na ovo pitanje i puno drugih korisnih informacija, baziranih na stvarnim pričama iz oblasti…

2 sata prije
  • Vijesti

Makedonija dobila prvu predsjednicu

Na parlamentarnim i predsjedničkim izborima u Sjevernoj Makedoniji održanim u srijedu uvjerljivu pobjedu odnijela je…

2 sata prije
  • PR

Široki Brijeg: TT Kabeli raspisali natječaj za posao

TT KABELI d.o.o. Široki Brijeg raspisuje natječaj za sljedeće radno mjesto: Djelatnik na održavanju –…

3 sata prije
  • PR

Besplatni pregledi madeža u Domu zdravlja Široki Brijeg

U sklopu projekta Euromelanoma, u Domu zdravlja Široki Brijeg u srijedu, 15. svibnja od 11:00…

3 sata prije
  • Vijesti

Njemačka uvodi kontrole na svim granicama

Njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser donijela je odluku o uvođenju graničnih kontrola na svim…

3 sata prije