Svi stanovi bi, kako navode iz Gradske uprave, trebali biti izgrađeni u naselju Modrič.
Naime, Čapljina je jedan od 18 gradova i općina koji su početkom mjeseca u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne Hercegovine potpisali sporazum o suradnji na realizaciji državnog projekta stambenog zbrinjavanja u okviru Regionalnog stambenog programa (DPSZ/RSP) za Pod-projekt BiH6 (2018) “Obnova i izgradnja 235 obiteljskih kuća i izgradnja 390 stanova u više-stambenim zgradama za raseljene osobe i povratnike u BiH”, javlja caportal.net.
U navedenom projektu Grad Čapljina izgradit će 30 stanova na lokaciji naselja Modrič, odnosno dvije višestambene zgrade s po 15 stanova za trajno stambeno zbrinjavanje interno raseljenih osoba i izbjeglica.
Ovaj vrijedan projekt u vlasništvu je Grada Čapljine te ga Grad sufinancira kroz dodjelu zemljišta, izdavanje dozvola (urbanistička suglasnost, građevinska dozvola, uporabna dozvola, troškovi tehničkog prijema objekta, priključak na vodovodnu i kanalizacijsku mrežu, pristupna cesta, rasvjeta…), što je ukupna kontribucija za Grad 265.045 KM, naveli su iz Gradske uprave Čapljina.
Inače, državni stambeni program zajednička je inicijativa Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore u cilju stambenog zbrinjavanja interno raseljenih osoba izbjeglica.
Bosna i Hercegovina i Razvojna banka Vijeća Europe zaključili su okvirni sporazum u vezi Regionalnog stambenog zbrinjavanja koja je ratificiran odlukom Predsjedništva BiH.
Ukupna vrijednost projekta kojim će se izgraditi 389 stanova te obnoviti 235 obiteljskih kuća na području Bosne i Hercegovine je 36,2 milijuna KM, a sredstva su osigurana iz donacija Fonda Regionalnog stambenog programa kojim upravlja Razvojna banka Vijeća Europe.
Iz Gradske uprave Čapljina podsjećaju da će se, osim ovog projekta, na Modriču graditi i 42 stana za korisnike alternativnog smještaja.
Riječ je o realizaciji projekta CEB II, koji podrazumijeva zatvaranje kolektivnih centara u BiH, a nositelj projekta je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, provoditelj projekta je Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, zatim Uprava za prognanike izbjeglice HNŽ-a Mostar, dok UNHCR daje tehničku podršku projektu.
Naime, gradske vlasti već neko vrijeme pokušavaju iznaći način za zatvaranje kolektivnog centra Tasovčićima u kojem Hrvati izbjegli iz Vareša, Kaknja, Travnika, Konjica… već više od 20 godina žive u neuvjetnim barakama koje su građene za korištenje svega četiri-pet godina.
Sve one već su dotrajale, neke se raspadaju, plastične ploče od kojih su građene pucaju, ali preostalim stanovnicima ovog kampa, u kojem je nekada živjelo 500 prognanih, one su i dalje jedini krov nad glavom.
Kako navode iz Gradske uprave, i ovaj projekt uskoro bi se trebao realizirati, a preostalim stanovnicima kampa pružiti humaniji uvjeti života.
Čapljina je dosad uradila sve pravne radnje koje su tražene (dodjela zemljišta, odabir i popis korisnika te je potpisala sporazum o suradnji) nakon čega slijedi priprema projekta raspisivanje natječaja za gradnju”, zaključili su iz Gradske uprave.
(www.jabuka.tv)
Poznata emisija "Glazbena priča" koja se emitira na hrvatskoj CMC televiziji ugostila je širokobriješki Tamburaški…
Motociklist H. Č. zadobio je teške tjelesne ozljede u sudaru osobnog automobila marke BMW i…
Nogometaši Sarajeva u srijedu su remizirali 1:1 na gostovanju kod Širokog Brijega te su s…
Više nepoznatih osoba u srijedu u večernjim satima viđeno je u bijegu pred policijskim službenicima…
Šef stručnoga stožera NK Široki Brijeg Dean Klafurić čestitao je Sarajevu na osvojenom Kupu BiH,…
U Ulici Milana Karanovića u Banjoj Luci u srijedu oko 23 sata došlo je do…
Komentari:
što se tiče kampa u tasovčićima i obećanja opčine čapjiina dosad su nam obećavalioko deset puta ali mi smo i dajie u ovim barakama ja sam već 26 godina u ovim barakama čisto sumnjam u obećanje općine daće i sada ispunit obećanje čini mise daću ja to doživit ja imam73 godine išta da dajie dakomentiram puno hvala jabuki tv bog prijatejii