Time je oboren rekord zbog kojeg je došao potrebni optimizam u demografske prilike, barem u jednom dijelu države, pokazujući kako, unatoč izazovnim ekonomskim prilikama, sve veći broj obitelji odlučuje donijeti na svijet novi život, piše Večernji.
Izvrsni pokazatelji svakako se jednim dijelom mogu zahvaliti i činjenici da je upravo regija Hercegovine prostor na kojemu se provode neke od najizdašnijih populacijskih politika u cilju poboljšanja demografskog stanja.
A upravo je u godini koja je iza nas doneseno i nekoliko novih mjera u dvjema hercegovačkim županijama, zbog čega je procjena kako bi se “baby boom” mogao nastaviti i u godinama koje slijede.
Javnost i mediji u Bosni i Hercegovini izrazito su pozitivno reagirali na potez koji je donijela Zapadnohercegovačka županija, a odnosi se na Zakon o zaštiti obitelji s djecom prema kojemu je uvedena potpora u iznosu od 500 KM mjesečno za treće i svako sljedeće dijete u obitelji do dobi od 7 godina.
Time je, ističu predlagatelji mjere, višečlanim obiteljima omogućeno lakše nošenje s troškovima izdržavanja obitelji, a roditeljima koji žele imati više od dvoje djece donošenje odluke o povećanju obitelji, zbog čega se očekuje povećanje fertiliteta i nataliteta u Zapadnohercegovačkoj županiji.
Treba podsjetiti i kako je ova županija među prvima osigurala besplatne udžbenike za osnovnoškolce, kao i besplatan prijevoz svim učenicima osnovnih i srednjih škola.
Također, rodiljske naknade za nezaposlene majke podignute su na 350 konvertibilnih maraka mjesečno, a rok primanja produljen je na godinu dana. U susjednoj Hercegovačko-neretvanskoj županiji također su u 2022. godini dodatno unaprijedili sustav socijalne zaštite višečlanih obitelji s osnovnom namjerom poboljšanja ukupne demografske slike.
Vlada Hercegovačko-neretvanske županije je na temelju odredbi Zakona o materijalnoj potpori obiteljima s djecom donijela više odluka kojima se utvrđuje mjesečna novčana pomoć rodiljama.
Među ostalima, tu je odluka o novčanoj pomoći nezaposlenoj rodilji u mjesečnom iznosu od 400 KM, odluka o utvrđivanju postotka naknade umjesto plaće majci u radnom odnosu za vrijeme dok je odsutna s posla radi trudnoće, porođaja i njege djeteta u iznosu od 40% od prosječne plaće koju je majka ostvarila u razdoblju od šest mjeseci prije početka korištenja rodiljskog dopusta.
Istodobno, donesena je i odluka o utvrđivanju prava na naknadu plaće i visini naknade majci u radnom odnosu kod korisnika proračuna HNŽ-a za vrijeme rodiljskog dopusta, koja se isplaćuje iz proračuna HNŽ-a u 100-postotnom iznosu plaće koju je ostvarila u mjesecu prije stupanja na rodiljski dopust te odluka o utvrđivanju visine jednokratne pomoći za opremu novorođenog djeteta u iznosu od 400 KM.
Inače mjesečna potpora za rodilje u ovoj županiji, po novom zakonu, umjesto šest mjeseci, traje 12 mjeseci. Ovim mjerama svakako treba dodati i one koje provode općine i gradovi, i to kroz jednokratne iznose potpore, ali i Federacija, koja je u 2022. dobila Zakon o materijalnoj potpori obiteljima s djecom, kojim je određeno da će naknade za rodilje iznositi 298 KM, a dječji dodatak 103 KM.
Međutim, dugoročno gledano, jednako su važne, a možda i važnije, mjere koje u svojoj srži imaju podizanje ekonomskog standarda otvaranjem većeg broja radnih mjesta, kao i olakšavanjem pokretanja biznisa i poslovanja općenito.
To je zapravo i jamac da će nove obitelji ostati u Bosni i Hercegovini, privređivati, podizati svoj, ali i životni standard društva u cjelini.
Unatoč izazovnim ekonomskim prilikama, sve veći broj obitelji odlučuje se donijeti na svijet novi život, a izvrsni pokazatelji u regiji Hercegovine bilježe se i ove godine.
(www.jabuka.tv)
U Pierottijevoj ulici, nedaleko od samog centra Zagreba, danas oko 13:25 sati dogodilo se teško…
Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Komentari:
Hvala svima koji pomazu mlade obitelji i poticajima ih motiviraju za djete vise.Da se djeca radjaju zbog potpora i boljih finacijskih uvjeta onda ne bi u bigatijim zemljama bilo sve manje djece i sve vise kucnih ljubimaca.Razlog pozitivnom trendu mozete zahvaliti Crkvi i duhovnicima koji ukazuju na krscanski vrijednosti i koliko je vazno za duhovni i svaki drugi boljitak ako se radjaju novi narastaji.
Tako je, produhovljenost i osjećaj za obitelj i domovinu trebaju biti glavna vodilja za viši natalitet, a ne porodiljne naknade, ali je i to svakako pohvalno i dobro dođe.
Što se tiče materijalnih stvari, ono što je potrebno je stambeno pitanje i tu treba pomoći mladima, jer od plaće se to teško može rješiti!
Ovo povećanje broja rođenih nema ama baš nikakve veze s povećanjem porodiljnih naknada, nego s tim što na red za rađanje dolazi medijalno brojno godište majki! Ovo je nešto što je sasvim normalno i očekivano!
Poruka za lokalne vlasti:
Ako želite istinski popraviti demografsku sliku, stavite u funkciju gradska/općinska zemljišta koja se ne koriste i dajte ih mladim ljudima da prave kuće uz subvnciju građ.materijala. Sve ostalo je šuplja priča!
Slazem se u potpunosti s tobom
Sve što može pomoći neka se pomogne tj da se mladim ljudima da .Svako dijete treba dobiti nešto i to do 18 godine kao u njemačkoj to bi bila mjera a može se to ....
Za 10:17, ajde sta pricas, ta nece ti pratar odgojit, njegovat dijete, kuvat, prat, radit zadace s njim, pospremat iza njega i placat za njega racune😁
Lako je pratrima pricat, kad ih posluzuju casne sestre, a "nikad u zivotu nisu digli nista teze od kasike" sto se kaze.
Djecu odgajaju i o njima se podjednako brinu i otac i majka, nismo vise u proslom stoljecu u kom je to bio iskljucivo zadatak majke. Oboje roditelja moraju imati izvor prihoda, da ne bi zene cijeli zivot bile u polozaju financijske ovisnosti o muzu.
Tako je! Oboje trebaju raditi, a djecu nek' odgajaju ulica i YouTuberi. :-D
Za 13:54, oboje trebaju raditi i oboje se trebaju brinuti o djeci. Tako je odraslo puno generacija mladih koji su sada u srednjem zivotnom dobu, i vecinom su na svakom planu "dobro" ispali; sto se tice obrazovanja i karijere i sto se tice socijalnih sposobnosti, tj.medjuljudskih odnosa, jer su imali jako dobar uzor u svojim roditeljima i otac i majka su zaradjivali novac i brinuli se o kucanstvu i odgoju djece.
Posle 2. Svjetskog rata ljudi nisu imali sta jesti pa opet skoro svaka kuca odgojila i do desetero djece. Danas je vaznija karijera zene i dok se ne ostvari djete nedolazi u obzir a onda cesto bude prekasno i tako to. Prijasnje generacije su jednostavno bile upornije i tvrdje i nisu puno kukale nego znale ako se nesnadjes niko ti nece pomoc. Danas moras svakome moras tiskat u usta da jedva prezivi i za jedno djete mora uskocit citava rodbina da se odgoji. Jedi o utjesno daje tako u citavom zapadnom svijetu ne samo unas.
U prethodnoj godini prvo dijete su rađale majke koje su, kad uzmemo prosijek, rođene 1996.godine i to objašnjava zašto je došlo do povećanja rođenih!
Trebalo bi biti dobro i sljedeće godine, a onda nam slijede padovi u broju rođenih!
Poslije rata je bio visok natalitet (što je normalno poslije svakog rata) i to su godišta one djece/žena koja sad rađaju prvo djete!
Nakon toga slijedi ponovni pad...
Ja i zena gonjamo karijere, malo putovanja ovo ono, kakva dica...
Nije trebalo ni davati nikakve potpore da bi one ležale i hranu naručivali iz restorana Još prijavljenih u Hrvatskoj ili na zapadu stvarate neradnici