Gdje je zapelo s povećanjem minimalne plaće u FBiH?

Od povećanja minimalne plaće na 1.000 KM u Federaciji Bosne i Hercegovine za sada nema ništa.

Vlada je, kao prelazno rješenje do usvajanja seta fiskalnih zakona, uredbom poslodavcima omogućila da radnicima isplate pomoć. U Republici Srpskoj još se čeka na konačnu riječ, koju će, najvjerojatnije, i ovaj put dati Vlada ovog entiteta. Kada će minimalne plaće biti uvećane?

Kako nije ispunila obećani rast zajamčene minimalne plaće, Vlada Federacije BiH omogućila je poslodavcima da isplate do 2.520 KM pomoći radnicima jednokratno ili do šest tranši, na koje neće plaćati poreze i doprinose. Uredba će biti test za poslodavce jer najčešće nemogućnost povećanja plaća pravdaju visinom opterećenja na rad, ističu iz Sinidikata, te navode i da to ne amnestira Vladu da minimalnu plaću utvrdi zakonom, javlja BHRT.

Nema sada nijedne prepreke da poslodavci svoju slatkorječivost, u smislu želje za poboljšanjem prava radnika i povećanjem njihovih plaća, prevedu s riječi na djela jer moram priznati da je Vlada ovakvom uredbom apsolutno išla na ruku poslodavcima, omogućila im i bolje rješenje od onog što su oni tražili i samim tim očekujem pozitivne efekte i prema radnicima, izjavio je presjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Selvedin Šatorović.

No, ovaj potez je prepušten volji poslodavaca. Dužni su donijeti interni akt kojim će se, između ostalog, urediti uvjeti i iznos pomoći, te datum isplate i broj tranši.

Omogućava se poslodavcima, mi njih ne obavezujemo, omogućava im se da to ne rade samo jednom tranšom, kao što je to bio slučaj s 13. plaćom, omogućavamo im da to urade do šest tranši, objasnio je ranije Toni Kraljević, ministar financija i dopredsjednik Vlade FBiH.

Hoće li i u kojoj mjeri poslodavci u tom dijelu Bosne i Hercegovine obradovati svoje radnike, tek će se vidjeti. U Republici Srpskoj prijedlog predsjednika entiteta, da najniža plaća od sljedeće godine iznosi 1.050 KM, sindikat podržava kao neto iznos minimalne plaće. Približno je to, kažu, iznosu potrebnom za hranu u potrošačkoj košarici koji je za prošli mjesec iznosila 1.140 KM. S druge strane, čvrst stav poslodavaca, izvještava BHRT.

Iznos za koji smatramo da je baziran na makroekonomskim indikatorima je da je realan iznos, u skladu s onim što imamo u regiji. To se kreće na razini 750 KM i svaki iznos preko toga će biti izazov za ekonomski rast i održavanje sustava socijalne zaštite, smatra direktor Unije poslodavaca RS-a Saša Aćić.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Vijesti

Schmidt: BiH nazaduje u suočavanju s prošlošću

Generalni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres proslijedio je predsjedniku Vijeća sigurnosti UN-a Pedru Comissáriju Afonsu…

8 minuta prije
  • PR

Sastavite popis željenih poklona za Vaše vjenčanje u SMT Mepas

Dragi mladenci, pripreme za najljepši dan u Vašim životima uvelike su počele, a Vaši najbliži…

38 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Slovenac kandidat za trenera Hajduka?

Slovenski trener Ante Šimundža (52), koji se s Mariborom nalazi na drugom mjestu tamošnje Prve…

1 sat prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Ljubuški: U sudaru tri automobila ozlijeđene dvije osobe

Prometna nesreća u kojoj su ozlijeđene dvije osobe dogodila se u utorak ujutro u Ljubuškom.…

1 sat prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Bh. pedijatri: Imunizacijom spašavamo živote naše djece

Eminentni stručnjaci iz BiH i zemalja regije, u okviru uspješno održane 16. Pedijatrijske škole u…

2 sata prije
  • Vijesti

Pogledajte uvjete za ostvarenje novčane pomoći porodiljama u FBiH

Vlada Federacije BiH je na sjednici održanoj u utorak u Sarajevu na prijedlog Federalnog ministarstva…

2 sata prije