Je li Izvozno-kreditna agencija BiH namjenski trošila sredstva predviđena za cestogradnju? Riječ je o više od osam milijardi maraka prikupljenih od 2006. do prošle godine. U narednom razdoblju o ovom pitanju raspravljat će Istražna komisija Predstavničkog doma državnog parlamenta koja je održala prvu radnu sjednicu.
Što se dogodilo s novcem prikupljenim od trošarina na gorivo i putarina tijekom proteklih godina? Zna se da je namijenjen isključivo za gradnju cesta. A njih nemamo. Stoga će posebna komisija formirana u okviru državnog parlamenta utvrđivati gdje je novac završio, piše Federalna.ba.
“Tko god je na bilo koji način trošio sredstva ili kreditno se zaduživao za cestogradnju, tražit ćemo informacije – koliko je bio priliv sredstava, gdje su utrošena i na koji način”, kazao je Šemsudin Mehmedović, član Istražne komisije PD PSBiH (SDA).
Već je sigurno da je riječ o više od osam milijardi maraka prikupljenih od 2006. do prošle godine. Podaci su to koje je Uprava za neizravno oporezivanje BiH dostavila kao odgovor zastupniku BPS-a Zaimu Backoviću. No, tu nije uračunat novac iz budžeta ili, npr., onaj od registracije vozila. Stoga ne čude špekulacije o mnogo većim ciframa.
“Došao sam do cifara od kojih boli glava, podijelio to s najskupljim kilometrom autoputa u svijetu – mi smo do sada trebali da imamo 400 kilometara autoputa“, tvrdi Backović.
Pitanje na koje će članovi Komisije tražiti odgovor je jednostavno: ako se ne grade putevi, tko je zadržao sredstva?
“Novac je vjerojatno završio u rukama stranačkih tajkuna, na njihovim računima u BiH i van nje. Ne postoje ceste, autoputovi u BiH, imamo minimalnu izgradnju, neku rekonstrukciju onoga od devedesetih godina, tako da novac nestaje“, ističe Damir Bećirović, član Istražne Komisije PD PSBiH (DF).
Nije prvi put da se Izvozno-kreditna agencija dovodi u vezu s aferama. Ranija Komisija tako je istraživala garancije od 80 milijuna eura izdane Tvornici cijevi iz Dervente. Za pojedine članove cijela priča dokaz je da bh. vlasti rade posljedično, umjesto preventivno, a izostaje i reakcija pravosuđa.
“Nitko nije sankcioniran niti kažnjen za takve nelegalne utroške novca, jer ljudi misle da je ovo pogodno tlo gdje može da se pere novac i nenamjenski troši”, naglasio je Nenad Lalić, član Istražne Komisije PD PSBiH (SDS).
Podsjetimo, analize ranije Komisije trajale su godinu dana, a kao glavni zaključak poručeno je da opstanak Agencije nije upitan. Istog stava su i aktualni članovi.
(www.jabuka.tv)
U Pierottijevoj ulici, nedaleko od samog centra Zagreba, danas oko 13:25 sati dogodilo se teško…
Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Komentari:
Treba jednom stati lopovima u kraj, dosta vise njihova lopovluka, a narod gladan. Sramih bilo i Boga i naroda