Foto: Velija Hsanbegović
Iako se zakon još nalazi u fazi razmatranja, na njega se mogu dati prijedlozi i sugestije. Budući nacionalni park Blidinje, koji se prostire na dijelovima triju županija – Hercegovačko-neretvanske, Zapadnohercegovačke i Hercegbosanske bit će podijeljen u nekoliko zaštićenih zona.
Ono što javnost najviše zanima je kakva će biti pravila u zaštićenoj zoni A, koja su po uzoru na druge nacionalne parkove jako rigorozna i koja idu na ruku pravim ljubiteljima prirode i onima koji su čuvari okoliša. Naime, po novom zakonu, koji tek trebaju izglasati županijske i federalne institucije vlasti i koji se nalazi u fazi konzultacija, u zaštićenoj zoni A, prema prijedlogu, zabranjuju se brojne aktivnosti.
U toj zoni nema više branja bilja, odnosno, kako piše u zakonu, prikupljanja primjeraka flore i faune, osobito endemičnih, ugroženih i zaštićenih vrsta, narušavanja prirodnog hidrološkog režima vodnih dobara. Bit će zabranjena bilo kakva aktivnost u šumama, kao što je sječa šume radi gradnje objekta, što je do sada bio čest slučaj. Osim sječe šuma, bit će zabranjeno iskorjenjivanje ili bilo kakvo oštećenje stabala, osim uzgojne i sanitarne sječe korištenjem tradicionalnih tehnika za izvlačenje šumskih sortimenata (bez upotrebe teške mehanizacije).
Također će biti strogo zabranjena eksploatacija mineralnih sirovina, sakupljanje ljekovitoga i aromatičnoga bilja, unošenje alohtonih i invazivnih biljnih i životinjskih vrsta, unošenje genetički modificiranih vrsta, prenošenje gnijezda i uznemiravanje ptica, odlaganje svih vrsta otpada.
Izletnici u ovom parku više neće moći ložiti vatru na otvorenom prostoru, a čuvarima ovaca i krava uvodi se zabrana ispaša u zaštićenoj zoni A. Onima koji su imali ili imaju i sada svoje njive ili vrtače unutar tog područja bit će zabranjene poljoprivredne aktivnosti u njima, kao i sve ostale aktivnosti koje mogu narušiti namjenu zaštićenog područja.
Za svaku vrstu lova bit će pisane novčane kazne, kao i za izvođenje građevinskih aktivnosti i zahvata u prostoru, osim u cilju osiguravanja prohodnosti staza i putova za kontrolirani pristup. Posjeti lokacijama prirodnih vrijednosti neće se moći obaviti bez nadzora nadzorničke službe javnog poduzeća Nacionalni park “Blidinje”, piše Večernji list.
U zakonu su također nabrojene i one aktivnosti koje će biti dopuštene, a to su, prije svega, aktivnosti na znanstvenom istraživanju flore i faune, strogo kontrolirane edukativne djelatnosti, postavljanje manjih informativnih ploča koje posjetitelju daju kratki uvid u vrijednost lokacije te upozorenja i uvid u zabrane koje vrijede u ovoj zoni.
Planinarske staze za posjetitelje trebat će biti na dovoljnoj udaljenosti od prirodnih vrijednosti, a posjećivanje lokacija bit će moguće samo uz strogo poštovanje svih pravila i zabrana koji su na snazi za ovu zonu.
Dopušta se sječa stabala uzgojno-sanitarnoga karaktera, i to samo radi očuvanja zdravstvenog stanja šumskih sastojina i zaštite od požara, u skladu s važećim propisima te s prethodnim pribavljanjem suglasnosti i odobrenja u skladu sa zakonom.
Predviđene kazne za nedopuštene aktivnosti u zaštićenim zonama budućeg nacionalnog parka Blidinje vrlo su visoke. Ovisno o prekršaju, kazne se za pravne i fizičke osobe kreću od 1.000 KM do 70.000 KM ako se izvrši bilo koja aktivnost koja predstavljaju zabrane utvrđene u članku 6. ovoga predloženog zakona, koje se odnose na zonu stroge zaštite – zonu A.
Kazne za nedopušteno ponašanje u zoni aktivne zaštite – zoni B za odgovornu pravnu osobu kretat će se od 1.000 KM do 10.000 KM, a fizička osoba bit će kažnjena novčanom kaznom u iznosu od 2.000 KM do 5.000 KM, navodi se u prijedlogu ovoga zakona koji čeka skoro usvajanje.
(www.jabuka.tv)
Tottenham je novi osvajač Europa lige. U finalu u Bilbau momčad Angea Postecogloua pobijedila je…
Josip Juranović (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…
U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…
Komentari:
A zna li se koje područje obuhvata ta zona A ?
Ne znam kome je u interesu da se proglasi nacionalnim parkom? Svi prihodi i dobra se raspoređuju na 3 hrvatske županije, a potvrdom ovog zakona sve ide u Sarajevo! Kakvi se to mutni poslovi vode?
Sve prodaše naše lopine iz HDZ-a pa će i ovaj dragulj, ako se ovo proglasi Nacionalnim parkom o njemu će odlučivati i upravljati država, znači Sarajevo, ovo se ne smije dopustiti.
Sta se bolan ne smije dopustiti, sta to se treba dopustiti, da se nastavlja nekontrolirana, divlja gradnja i devastacija? Ima li ITKO dozvolu za one puste vikendice po Risovcu? Najbolje da se pusti rakickim i listickim seljoberima da odlucuju i upravljaju... Divljeg i jadnog naroda ibogati.
Ivane, park prirode je isto zasticen i ne smije se graditi bez dozvole.
Znaci ne trreba biti ,,seljobera'', seljobere mozes kazniti....
A ti seljoberu iz posusja, gruda ili odakle si guli krumpire...
Ne smije se graditi bez dozvole? Aj nemoj me nasmijavati, pokazi mi tko to ima uredne papire tamo na Risovcu, ajde? Seljoberi bi se kaznjavali svakodnevno, da ima ikakvog reda i zakona, ali posto nema i posto se selektivno provode...
Ne znam tko ima papire samo kazem da je sada Park prirode blidinje i da bi trebalo postivati, NE GRADITI BEZ DOZVOLE" , a sada seljoberi ce graditi u nacionalnom parku ako nece postivati.
Koji dio moze biti nacionalni park?
Tamo gdje je covjek gradio sivurno ne moze....
Treba raditi i kazniti po zakonu.
Nabijem ovakvu državu na...
Kako ću da Berem jagode , sadim mrkvu i cveklu
Tako i treba u zadnjih mjesec dana ima 50 parcela uzrumpiranih na drzavnom zemljistu..svima kazne oplest
Blidinje, Polja, Vran, Čvrsnica i sve ostalo gore, više ne mogu postati nacionalni park. Previše je sve to devastirano. Žao mi je, ali je tako.
Ma sve to stoji posto neradim bastu ne kopam ne berem cvjece ali nisam nigdi visio zabranu za đipove cetverokolice i za offroad utrke opet dobro mogu idalje po cepat njive i vozat se po jezeru i đipa utrat u jezero
Što je se bećarilo bećarilo. Gotovo. Nema više. Ni svoj vrtlić nećeš moć obrađivati. Ima li iko da zna kojem komadu budale je ovo palo na pamet.
E moj Pope. U Širokom uz samu rijeku, uz Robnu kuću neki tajkun ili partijski moćnik pravi nešto. Sigurno nekakva zgradurina, koji li qu.... Tu nema uvjeta ni za kiosk. Ali, neki baja iz općine mu dao dozvolu za šaku maraka ili eura. To je u Širokom odavno moguće, pa od grada postao prljava neurbana kasaba. SRAMOTA!
I kanalizacija u rijeku.
A da di će kanalizacija nego u rijeku? I do sada je išla, zašto kvariti svijetlu tradiciju?
Bravo
Divovima mogu uništavate,a čovjek ne može ubrzati čaj za zfravlje
??
Ovo nije normalno, po ovome znači ne smiš uzorat svoju njivu i posadit Krumpira i Luka ??
jedan od uvjeta ulaska u EU je pokrivenost tla nacionalnim parkovima minimalno od 8-10%.
3 nacionalna parka u BiH svega 1,13 % ukupnog teritorija.
nacionalni parkovi generiraju vise turista
i jos puno drugih beneficija
to sto netko obraduje svoj vrtlić il tako nesto, ocito da nikoga nije briga