Riječ je o redovitom usklađivanju koje je propisano Zakonom o MIO.
Mirovine se usklađuju 15. travnja svake godine, a usklađivanje se vrši u visini zbroja 50% porasta potrošačkih cijena i 50% porasta realnog BDP-a u FBiH u prethodnoj godini, a prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, osim mirovina ostvarenih u godini u kojoj se vrši usklađivanje, a najviše do stope rasta realnog BDP-a u prethodnoj godini – navedeno je u Zakonu o MIO.
Koliko će mirovine u travnju biti uvećane u odnosu na trenutačne iznose, bit će poznato krajem ožujka, piše Večernji.
Ravnatelj Federalnog zavoda za statistiku Emir Kremić kazao je kako će službeni podaci o BDP-u biti objavljeni 31. ožujka. U skladu sa Zakonom o MIO, konačno usklađivanje mirovina izvršit će se 15. travnja, a trenutačno se ne može prejudicirati koliko će ono iznositi. Potvrdio je to ministar rada i socijalne politike FBiH Vesko Drljača.
Podsjetio je na činjenicu kako je, nakon usvajanja ovogodišnjeg proračuna, izvršeno privremeno usklađivanje mirovina za 11,2%.
U skladu s dogovorom Vlade FBiH i Saveza umirovljenika, odnosno davanjem suglasnosti na odluku Upravnog odbora Zavoda MIO FBiH o akontativnom usklađivanju mirovina, a zbog enormnog rasta cijena troškova života, prvi dio usklađivanja mirovina proveden je već u siječnju, kada su mirovine uvećane za nešto više od 11 posto.
Praktički, umirovljenicima se, uslijed teške ekonomske situacije, izišlo u susret kako bi već od siječnja počela isplata uvećanog iznosa po osnovi redovitog usklađivanja.
Tako trenutačno najniža mirovina iznosi 495 KM, zajamčena 590 KM, a prosječna 690 KM. Projekcije su da će ukupni postotak za usklađivanje mirovina biti iznad 15 posto, a znat ćemo točno kada budu dostupni podaci o rastu BDP-a i potrošačkih cijena – rečeno je iz Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje.
U slučaju da ukupno usklađivanje ove godine bude 15,6 posto, kako pokazuju trenutačna predviđanja, najniža mirovina u Federaciji BiH do sredine ove godine narast će na 515,20 KM, dok bi iznos zajamčene u tom slučaju trebao biti 617,40 KM.
Sredstva za uvećanje su osigurana, a u skladu sa zakonom, uz travanjsku mirovinu umirovljenicima će biti retroaktivno isplaćena i razlika za siječanj, veljaču i ožujak za najmanje četiri posto, odnosno za razliku postotka usklađivanja.
Ovaj rast ne mora biti i posljednji u ovoj godini. Naime, nije isključeno da će se ponovno tražiti i izvanredno povećanje. Iz Saveza umirovljenika Federacije BiH najavili su da će već u lipnju, ako inflacija nastavi rasti ovim tempom, umirovljenici tražiti i izvanredno usklađivanje mirovina.
(www.jabuka.tv)
Nogometaši Laktaša osvajači su Prve lige RS čime su izborili plasman u elitni rang bosanskohercegovačkog…
[gallery ids="758299,758297,758298,758300"] HŠK Zrinjski Mostar pobijedio je HŠK Posušje 2:1 u utakmici 31. kola WWin…
Nema dokaza da 5G tehnologija šteti zdravlju, potvrđuje to nova znanstvena studija koja je detaljno…
Crystal Palace osvojio je FA kup. U finalu je s 1:0 bio bolji od Manchester…
WARNER Bros. je objavio da će njegova streaming platforma Max ovoga ljeta ponovno promijeniti ime…
Mlinar Grupa, jedan od regionalnih lidera u pekarskoj industriji, uskoro postaje sastavni dio prehrambene poslovne…
Komentari:
Povećajte barem 50% mirovine jer ovo što se povećava dvadesetak maraka nema više nimalo smisla i neće pomoći umirovljenicima skoro pa nimalo. A nije ni normalno da čovjek radi 40 godina i ima mirovinu tako mizernu od koje nemože platiti režije i lijekove a što da jede.
Ako vi imate plaću i 7000 - 10 000 km zamislite kako je starim i bolesnim umirovljenicima sa mirovinom od
500-600 km ili
700 km,a koju mogu dobiti tek sa 65 godina ako je uopće dožive zato im povećajte mirovinu i ispravite ovu nepravdu.
Pa ti ako imas viska odrekni se tih 20 marki ako ti ne pomaze.
Haj ne blebeći ko ćuran
Bravo za komentar,sta znaci povecanje 20 km kutija tableta.pola godine pusu o povecanju mirovina za tuznih 20.km.neks vrate sto su pokrali i bit ce mirovine koliko toliko da se moze prezivljavat.a gos.Redjo ocito dkbije u dzep pa se i ne zauzima za sirotinju.
Nemore se povećati ako je malo uplaćeno dok se još radilo. Svagdje se u svjetu diže redovni postitak na mirovinu. Ništa mimo toga a treba se rješiti problem što poslodavci neuplaćuju puni iznos u mirovinsko , toje srž problema.
10 :28,
Čovjek za 40 godina uplati najmanje
144 000 KM, a mirovinu dobije sa 65 godina u iznosu 590 KM, ako doživi uopće.
Ovo je premalo za režije i lijekove a što jesti? Možda im treba dati neki socijalni dodatak kad već nisu poslodavce natjerali da od radnikove plaće uplate doprinose po Zakonu.
Otišao sam u penziju sa 59 god.,i punih 40 god. radnog staža u smjeni pri Elektroprivredi BiH,i zadovoljan sam svojom penzijom. Ovdje važi pravilo
koliko para toliko muzike,odnosno koliko ste doprinosili za vrijeme radnog odnosa,i to je to. Neko j e sjedio u kancelariji 40 god.,neko je radio samo prvu smjenu,i normalno je da da imate manje,jer ste,i manje radili,i manje doprinosili penzionom osiguranju.
Malo si pretjerao sa komentatom,nije svak mogao radit u Elektro.ocito si imao veze a one su uvijek trebale.drugi put razmislite o komentaru.