To ne znači povratak u školu predmeta “domaćinstvo”, što su učinile pojedine škole iz regije, već stvaranje svijesti djece o zdravoj hrani, a koja bi uz pomoć učitelja zdrave prehrane bila educirana, piše Večernji list BiH.
Podsjećanja radi, iako je u mnogim zemljama zapadne Europe sasvim normalno da škole imaju svoje kuhinje u kojima se učenicima nudi zdrava hrana, poput kuhanih jela, mlijeka, voća i povrća, u našim školama to nije slučaj.
Također, mnoge ove zemlje, kao i neke u našem okruženju, među kojima i Hrvatska, provode projekte pod nazivom “Zdrave škole”, koji podrazumijevaju kontrolu školskih kuhinja i namirnica koje se prodaju u školama i na automatima. Takvi projekti i kontrole u bh. školama se ne provode.
Tako se naši učenici hrane u prodavaonicama brze hrane koje se nalaze u blizini škola, dok se u školama koje imaju svoje kuhinje mogu kupiti uglavnom sendviči, slatkiši ili neke grickalice visoke energetske vrijednosti, bogate šećerom i masnoćom.
Upravo takva hrana, ističu stručnjaci, siromašna je vitaminima, mineralima, vlaknima i potrebnim hranljivim tvarima te za posljedicu ima gojaznost, anemiju, karijes, kao i druge zdravstvene probleme, razne alergije, obolijeva im sustav probave te se u pojedinim slučajevima javlja i celijakija. U toj kritičnoj dobi za rast i razvoj djeteta, kada bi trebala biti povedena najveća briga o tome što djeca jedu, čini se kako nitko ne vodi brigu o kvaliteti hrane koja se servira u školskim kantinama.
Tako su najprisutniji proizvodi na policama zapravo razne vrste grickalica, kroasana punih prerađenoga šećera, jeftinih i štetnih čipsova, čokolada i sličnih nezdravih proizvoda.
Ako pretpostavimo da djeca u prvoj smjeni, koja počinje u osam sati, prvi put jedu za vrijeme velikog odmora u školi, onda im se najvažniji dnevni obrok najčešće svodi na brzu hranu koja pruža jako malo nutrijenata potrebnih za zdrav rast i razvitak.
U provedenom istraživanju o tome kako djeca vide i razumiju da je hrana koja im se nudi u školskoj kantini loša, većina se slaže kako školske kantine ne nude dovoljno raznovrsnu ni zdravu hranu, a po njihovu mišljenju što nedostaje na policama kantine, najčešći su odgovori bili: voće, mliječni proizvodi, negazirani sokovi, bogatiji sendviči, topla hrana, čajevi, svježa peciva…
S druge strane, djeca su i socijalno ugrožena kategorija, a u tom smjeru je prije nekoliko godina nastala ideja školskog sendviča za djecu iz socijalno ugroženih obitelji. U taj projekt uključile su se mnoge poznate osobe, a ni rezultati nisu izostali.
(www.jabuka.tv)
Suosnivač Microsofta Bill Gates donirat će gotovo cijelo preostalo bogatstvo Gates Fondaciji, koja će prestati…
[gallery ids="756152,756154,756155,756153"] Predavanje o temama “Sigurnost djece u digitalnom okruženju” te “Odgovornost i kažnjivost vršnjačkog…
Izabran je novi papa. Posljednji u nizu, 267. poglavar Rimokatoličke crkve izašao je na balkon…
Prilikom prvog obraćanja novoizabranog pape Lava XIV. na balkonu Bazilike sv. Petra pored njega se…
Vrijeme je za novi kviz portala Jabuka.tv. Ovaj put se vraćamo na Naški kviz koji je započeo Miro…
Robert Prevost, koji je izabran za novog papu pod imenom Lav XIV., izašao je u…
Komentari:
Ma naravnooo
I neka samo to jedu sto oni sami pripreme.
A bas bi bilo dobro da ovi nadobudni strucnjaci dovedu svoju djecu i da se njihova djeca hrane sto im djeca pripreme.
Pogotovo prva cetiri razreda.
A zasto kuhari-ce ne obucite kako kuhati hranu za djecu i njih ne naucite sto je zdrava hrana, vec primite u skole , vrtice koji nemaju veze s kuhanjem i kuhaju sto oni hoce, a ne sto bi djeca trebala jesti.
Onda da se ravnatelji ne bi zamjerali ili svadali, vec linijom manjeg otpora pusti ih.
I danas imamo rezultate kakve imamo.
Da se razumjemo ima takoder divnih kuharica koji djeci s uzitkom pripremaju hranu i gdje su zadovoljni i roditelji i djeca
Ali na zalost manji je broj ovakvih odgovornih i koji rade svoj posao kako treba