Deževice se nalaze na nadmorskoj visini od 911 metara, u dolini rijeke Deževice, koja je pritoka Fojničke rijeke.
Selo je okruženo šumama i livadama, koje pružaju lijep krajolik i mogućnosti za rekreaciju i turizam.
Skupljeno kao ptiče u gnijezdu između planina Bitovnje i Vranice u svoje krilo privlači sve veći broj posjetitelja namjernika i znatiželjnika. Najveći broj među njima su hodočasnici koji dolaze u svetište svetog Jakova Markijskog smješteno tik uz mjesto.
Na desetke tisuća hodočasnika svake godine pronalazi duhovnu i tjelesnu okrepu u špilji u kojoj je boravio sveti Jakov i molitvenom prostoru oko špilje i kapelice.
Tu se nalazi i Vrelo svetog Jakova, voda koja se nalazi u špilji, ali tu ne izvire. Prema vjerovanju puka ta voda je blagoslovljena i liječi kožna oboljenja. Upravo zbog toga ga mnogi nazivaju Bosanskim Lurdom.
U špilji se nalaze i relikvije svetog Jakova.
U pisanim izvorima Deževice se prvi put spominju 1403. godine kada se ondje nalazila crkva svete Jelene te franjevački samostan ili rezidencija. Početkom 15. stoljeća ondje stoluje i vikar Bosanske vikarije fra Jakov Markijski po čijem je svetištu ovo mjesto danas najpoznatije.
Fra Jakov Markijski bio je nadaleko poznat kao odličan propovjednik, koji je poslan u Bosnu kako bi proveo vjersku obnovu i iskorijenio krivovjerje.
Uspomena na boravak fra Jakova u Deževicama ostala je trajna.
Crkva u Deževicama posvećena je Gospi Snježnoj koja se posebno slavi u kolovozu, a iznimno su posjećene tzv. Mlade nedjelje kada se okuplja veliki broj vjernika na svetu misu.
U deževičkoj crkvi se do 1906. godine nalazila i stara slika Gospe Snježne, kada je uništena, unatoč protivljenju mnogih župljana. Donesena je nova slika, koja se i danas štuje.
Pored hodočasničkog dijela, Deževice su prava mala oaza tišine i prirodne ljepote. Utopljeni u toliko more zelenila, uz žubor potoka i cvrkut ptica osjećate se preporođeno.
U proljetno i ljetno doba šetnje šumskim predjelima su idilične, a domaći ljudi će vam pokazati gdje na obližnjoj Radavi možete brati prekrasne šumske borovnice i ostalo bobičasto voće.
S početkom zime kad ih prekrije zimski prekrivač, Deževice se pretvaraju u istinsku zimsku čaroliju. Djeluju kao neko naslikano mjesto iz najljepše bajke.
Deževice su mjesto gdje se isprepliću povijest, kultura i vjera. Selo je svjedok burnih događaja koji su obilježili bosansku prošlost, ali i simbol otpora i opstanka hrvatskog naroda u BiH.
Deževice su također mjesto gdje se čuva i njeguje bogata duhovna baština, koja privlači i nadahnjuje mnoge ljude.
Deževice su, kako je jednom rečeno, bosanski Lourdes, koji čuva i štiti sveti Jakov Markijski.
(www.jabuka.tv)
Nogometni klub Široki Brijeg objavio je na službenoj web stranici financijski izvještaj za 2024. godinu.…
[gallery ids="756266,756264,756265,756267,756263"] Predstavljanje dvaju novih romana istaknute hrvatske književnice, povjesničarke i kulturološke analitičarke Anite Martinac…
Na Trgu hrvatskih branitelja u Posušju svečanom ceremonijom otvorene su Sportske igre mladih, čime je…
Papa Lav XIV započeo je u petak prvu misu kao novi rimski prvosvećenik, obraćanjem kardinalima…
Maloljetna pješakinja ozlijeđena je u prometnoj nesreći koja se u petak u jutarnjim satima dogodila…
[gallery ids="756249,756247,756245,756246,756248,756244"] Promocija knjige "Mediji i suvremeni terorizam" autora dr. sc. Marka Banožića predstavljena je…
Komentari:
Šteta što 30 godina nakon Domovinskog rata ne postoji normalna prometnica iz Deževica i Dusine na Uzdol/Ramu i dalje prema TG i Splitu. Taj kraj je trenutno prometno izoliran, a zračnom linijom je jako blizu Rami.
Naš narod bi ostao u puno većem broju i ne bi se iseljavao.
Slažem se. Ali i tada kao i danas su postojali silni otpori među hr tzv elitom.