Iako je područje Čitluka te posebice Međugorja proteklih godina napredovalo u pogledu infrastrukture i vjerskog turizma, već više do trideset godina ta područja nemaju nazive ulica niti kućanske brojeve, što je žiteljima, ali i turistima konstantno stvaralo probleme.
Pilot-projekt
Međutim, konačno su stvoreni i zakonski i tehnički preduvjeti za to, pa se ovih dana privodi kraju pilot-projekt stvaranja adresnog registra. Problem je bio prisutan jer u naseljima u Čitluku, odnosno Međugorju desetljećima nije bilo ni adresa ni kućnih brojeva. To je svakako smetalo i desecima tisuća vjernika koji su hodočastili u Međugorje, piše Dnevni list.
Po dolasku u Međugorje nisu se uspijevali snaći, no sada je konačno po tom pitanju zaveden red. Županijska i federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove razvile su aplikaciju za vođenje adresnog registra te na terenu izvršile adresiranje i numeriranje ulica i kuća.
”I na temelju takvih registara se može izvršiti, recimo, prijava prebivališta. Znači da se prijavite na adresi koja zaista postoji, objašnjava za FTV Ivan Lesko, ravnatelj Uprave za geodetske odnose HNŽ-a.
”Svakodnevicu mještana i turista adresar će olakšati i stvaranjem mogućnosti korištenja suvremenih tehnologija. Preko tog adresnog registra se može osigurati i korištenje GPS navigacije na prostoru koji imaju takve sustave tih adresa,” dodaje Lesko.
Pilot-projekt elektroničkog adresiranja Međugorja bit će besplatno dostupan i ostalim općinama. To je, kažu geodeti, korak više ka uspostavljanju središnje adresne baze u Federaciji BiH.
Ulice po fratrima
Podsjetimo kako je Povjerenstvo za imenovanje i preimenovanje naziva ulica i trgova za područje Čitluka imenovalo 37 ulica i pet trgova, a trećina, odnosno skoro ulica je nanovo imenovano, piše Dnevni list.
Što se tiče, pak, Međugorja i Bijakovića, područja gdje je povjerenstvo također imalo zadatak imenovati ulice i trgove, smišljena su 62 imena, i to po prvi put, jer na ovom području ulice i trgovi do sada nisu bili označeni. Što se tiče Čitluka, neki ustaljeni nazivi ulica nisu mijenjani, pa tako ostaju nazivi ulica kralja Tomislava, Broćanska ulica i mnoge druge, a neki od novih naziva, koji će se koristiti prilikom adresiranja pošte ili za neku drugu svrhu, zastupljeni su Sutivanska ulicu, ulicu Podgreda, a zaseok Primorci od sada ima taj naziv kao službeni.
Što se, pak, tiče Međugorja i Bijakovića, dosta naziva su zapravo imena određenih franjevaca – fra Jozo Vasilj, fra Bernard Smoljan, fra Radovan Petrović, a u Bijakovićima jedna ulica nosi ime fra Slavka Barbarića.
(www.jabuka.tv)
Potres magnitude 3,6 stupnjeva prema Richterovoj ljestvici zabilježen je u noći s utorka na srijedu,…
Na infektivnoj klinici Kliničkog centra Sveučilišta u Sarajevu posljednjih je dana liječeno deset pacijenata sa…
Globalna operacija RapTor koju je koordinirao Europol u suradnji s policijama 10 zemalja okončana je…
Santigao Bernabeu ovog će vikenda reći posljednje zbogom najtrofejnijem igraču Reala ikada. Španjolsku prijestolnicu Luka…
Marko Perković Thompson iznenada je objavio originalnu verziju pjesme "Kralj Tomislav", nakon što je njezina…
Nogometaši Zrinjskog slavili su s 1:0 protiv Borca te osvojili Superkup Bosne i Hercegovine. U…