Srbija je jedna od 25 zemalja čija vlast koristi FinSpy softver za špijunažu svojih građana putem društvenih i ostalih komunikacijskih mreža, tvrdi New Yorik Times. Na listi zemalja koje su klijenti britanske kompanije Gamma Group koja proizvodi ovaj softver su, osim Srbije, i Australija, Bahrein, Bangladeš, Velika Britanija, Bruneji, Kanada, Češka, Estonija, Etiopija, Njemačka, Indija, Indonezija, Japan, Letonija, Malezija, Meksiko, Mongolija, Nizozemska , Katar, Singapur, Turkmenistan, Ujedinjeni Arapski Emirati, SAD i Vijetnam.
Kada je riječ o Srbiji, ovaj program je najvjerojatnije u vlasništvu nekih od obavještajnih službi (BIA, VOA, VBA), s obzirom da proizvođač tvrdi da se softver prodaje isključivo državnim vladinim agencijama za potrebe kriminalnih istraga.
To je navodno i osnovna namjena programa FinSpy – praćenje kriminalaca, i to najčešće pedofila, terorista, pripadnika organiziranih kriminalnih grupa, otmičara i trgovaca ljudima.
Iako Gamma Group nikad ne objavljuje podatke o svojim klijentima, spisak država kojima kompanija prodaje svoj softver pokazuje da postoji mogućnost njegove zloupotrebe i korištenja u svrhe koji izlaze iz okvira kriminalnih istraga.
U nekim od državama koje se nalaze na spisku klijenata kompanije ne postoje zakoni kojima se jasno definiraju pravila upotrebe ovakvih programa, tako da nije nemoguće da se umjesto za praćenje otmičara ili dilera droge softver koristi u političke svrhe.
FinSpy je prvi put primijenjen u Bahreinu. Softver je sličan trojanskim programima, a u računalo dospijeva putem zaraženog emaila.
On snima ekran, razgovore na Skype-u, uključuje mikrofon i kameru na računalu bilježi aktivnosti na tastaturi, sprema fotografije i dokumente sa računala i pametnih telefona i sve to naravno bez znanja vlasnika o tome.
Stručnjak za sigurnost Marko Nicović za srpske ‘Naše novine’ tvrdi da je ovaj program u Srbiji mogao dospjeti samo u ruke neke od obavještajnih službi.
‘Takve softvere svim tajnim službama prodaju velike države poput Amerike, Engleske i Njemačke’ kaže Nicović dodajući da iako BIA tvrdi da se u Srbiji prisluškuje samo 1.300 ljudi, on smatra da ih ima bar 10.000.
(www.jabuka.tv)
Tottenham je novi osvajač Europa lige. U finalu u Bilbau momčad Angea Postecogloua pobijedila je…
Josip Juranović (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…
U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…
Komentari:
I kod nas u BiH se to radi (snima se,prisluškuje) samo kod nas je sve istina pa nema se šta objaviti a kamoli nekoga prijaviti radi toga
ima jedan špijun u širokom samo se zna zanjega