Brendiranjem zaštititi cijenu eteričnoga ulja od smilja

Udruga proizvođača i prerađivača smilja na nedavnom sastanku u Mostaru, koji je organizirala Privredna komora FBiH, napravila je detaljan popis svih uzgajivača smilja, kako već podignutih nasada tako i planiranih plantaža, s ciljem postizanja sinergije između planske proizvodnje i kapaciteta za preradu.

Nekorektni proizvođači

Sastanak je upriličen nakon inicijative za brendiranje i zaštitu cijene eteričnoga ulja od smilja, a samim tim i zaštitu otkupne cijene svježe mase. U vezi s tim, ponuđen je i model suradnje između destilerija eteričnih ulja i poljoprivrednih proizvođača u preradi.

Prednost ovakvoga modela je zaštita cijene od 2,50 KM po jednom kilogramu svježe mase, čime će se postići i isplativost plantažne proizvodnje, kao i njezina budućnost. Modelom bi se također trebali onemogućiti “nekorektni proizvođači” da utječu na tržište, ali i da se štiti kvaliteta proizvoda koji je osnovna pretpostavka za brendiranje ulja.

Članovi Udruge informirani su i oko ideje o formiranju baze esencijalnih ulja na području Hercegovine te o organizaciji info-dana aromatičnoga i ljekovitoga bilja, koji je planiran za lipanj.

Također, uskoro će se uputiti zahtjev federalnom ministru poljoprivrede da se u program novčanih podrški obavezno uključe i kapitalna ulaganja u ruralni razvoj, konkretno za podizanje nasada smilja, nabavka destilerija, rekultivacija i okrupnjavanja zemljišnih kompleksa.

Otkupna cijena smilja u prošloj sezoni iznosila je između 3 i 3,50 KM, što je znatno manje u odnosu na prethodne godine kada je cijena dosezala i do 5 KM. Da uzgoj smilja u Hercegovini ima perspektivu, smatraju i u firmi Ljbilje, koja se godinama bavi uzgojem, otkupom i preradom smilja i drugoga ljekovitoga bilja.

Ulje i dalje čeka

– Cijenu smilja određuje cijena ulja na tržištu. To je burzovna roba pa cijena može varirati, zbog čega je u jednom trenutku iznosila 2.000 eura, a sad je nešto niža, naglasila je Slobodanka Dangubić iz firme Ljbilje.

Vrijedi spomenuti i da na području Hercegovine veliki broj uzgajivača smilja danas, gotovo godinu nakon ljetne berbe, ima veće količine ulja koje nisu uspjeli prodati. Na destilaciju u privatnoj režiji uz novčanu naknadu bili su primorani s obzirom na velike količine smilja i mali broj otkupljivača u ljeto 2016. Situacija se par mjeseci kasnije značajno popravila pa na jesen nije bilo problema prilikom prodaje.

(Oslobođenje.ba)

Zadnje dodano

  • Ostalo
  • Sport

Posuško lito 2025: Nekoliko stotina mališana uživalo u Sportskim igrama mladih

Na Trgu hrvatskih branitelja u Posušju svečanom ceremonijom otvorene su Sportske igre mladih, čime je…

6 minuta prije
  • Vijesti

Papa Lav XIV. predvodio prvu misu uz snažne poruke o vjeri i zajedništvu

Papa Lav XIV započeo je u petak prvu misu kao novi rimski prvosvećenik, obraćanjem kardinalima…

12 minuta prije
  • Kultura
  • Vijesti

Predstavljena knjiga Marka Banožića u Širokom Brijegu: BiH najviše prijeti suvremeni terorizam

[gallery ids="756249,756247,756245,756246,756248,756244"] Promocija knjige "Mediji i suvremeni terorizam" autora dr. sc. Marka Banožića predstavljena je…

31 minuta prije
  • Vijesti

Kardinal Puljić: Prvo glasovanje je bilo rasuto, a onda se sve usmjerilo kardinalu Prevostu

Po okončanju konklave Puljić je dao intervju za Katoličku tiskovnu agenciju i ispričao svoje dojmove.…

2 sata prije
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Baka Anica iz Ljubuškog i u 94. godini kopa: “Slabiće nitko ne voli!”

U novoj epizodi emisije "Velike priče malih ljudi" gošća je bila baka Anica Šunjić iz…

2 sata prije
  • Banner
  • Crna kronika
  • Vijesti

Široki Brijeg: Maloljetni pješak ozlijeđen kod Druge osnovne škole

Maloljetni pješak ozlijeđen je u prometnoj nesreći koja se u petak u jutarnjim satima dogodila…

2 sata prije