Prošlo je osam godina od pojave ptičje gripe u BiH, a situacija je ponovno ozbiljna s obzirom da je Ured za veterinarstvo BiH donio uputstvo o zabrani uvoza peradi iz triju zemalja radi sprečavanja njezina unošenja u BiH.
Iako se virus ptičje gripe H5N8 do sada pojavljivao samo u Aziji, u posljednje vrijeme nije zaobišao ni Europu. Početkom ovoga tjedna je potvrđeno kako je zaraza virusom podtipa H5N8 otkrivena na jednoj farmi pataka na sjeveru Engleske te u Nizozemskoj, dok je početkom mjeseca virus pronađen i na jednoj farmi u Njemačkoj.
Premda stručnjaci ističu kako virus nije opasan za ljude, ali je iznimno opasan za ptice, informacije se itekako važu s obzirom da je nizozemska vlada upozorila da se virusom mogu zaraziti i ljudi te je najavila uništavanje 150 tisuća pilića. Europska komisija prihvatila je, pak, hitne mjere za suzbijanje epidemije ptičje gripe kojima se zabranjuje prodaja peradi iz država u kojima su otkrivene zaražene životinje. Nizozemske vlasti su privremeno zabranile prijevoz peradi, jaja, ali i gnojiva upravo zbog pojave izrazito patogenog soja virusa ptičje gripe na farmi u središtu zemlje. Zbog svega toga osjetan je lagani pad peradarskih proizvoda.
Ni BiH ne želi riskirati pa se poduzimaju određene mjere, a sve je počelo nakon što je Agencija za hranu i veterinarstvo u Makedoniji zabranila uvoz mesa peradi, uključujući i jaja iz Nizozemske, Njemačke i Velike Britanije.
Zabrana kućnih ljubimaca
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH priopćilo je kako je Ured za veterinarstvo donio uputu o zabrani uvoza određenih pošiljki radi sprečavanja unošenja ptičje gripe u Bosnu i Hercegovinu. Zabrana se, između ostalog, odnosi na uvoz žive peradi, bezgrebenki, među kojima su kivi, emu, nandu i noj, zatim uzgojene i divlje pernate divljači uključujući i ptice kućne ljubimce kao što su papagaji, jednodnevnu perad i rasplodna i konzumna jaja.
– Zabranjen je i uvoz sjemena, svježeg i zamrznutog mesa, proizvoda od mesa peradi. Osim toga, zabranjen je i uvoz ptičjih proizvoda namijenjenih hranidbi životinja te netretiranih lovačkih trofeja od bilo kojih ptica i netretiranog perja ili dijelova perja – kazali su u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Turska najviše uvezla
Kako bi spriječio unos bolesti Ured za veterinarstvo je obustavio odluku o nepostojanju veterinarsko-zdravstvenih zapreka za uvoz navedenih pošiljki koje potječu iz Nizozemske, Velike Britanije i Njemačke. Priopćeno je i kako će Ured u skladu sa svojim ovlastima nastaviti pratiti situaciju vezanu za ptičju gripu. Prema podacima UNO-a BiH, samo u rujnu i listopadu ove godine u BiH je uvezeno 1366 tona piletine u ukupnoj vrijednosti od 2,45 milijuna KM. Najviše mesa je uvezeno iz Turske i to u količini od 526.770 kg ukupne vrijednosti 855.978 KM, zatim iz Njemačke, 449.580 kg, s tim da je podrijetlo iz Njemačke u količini od 44.000 kg.
(Večernji list)
Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Komentari:
Jesu fini
Da je meni jednoga