Potrošači u BiH u 2014. godini najčešće su se žalili na telekomunikacijske i komunalne usluge, rekao je u Sarajevu zamjenik direktora Agencije za nadzor nad tržištem BiH Dražan Primorac, pred početak okruglog stola pod nazivom ”Podizanje svijesti potrošača u BiH o sigurnosti neprehrambenih potrošačkih proizvoda”, koji je organiziran povodom 15. ožujka – Svjetskog dana zaštite potrošača.
Naveo da su u prošloj godini registrirali samo šest prigovora potrošača u vezi sa sigurnošću neprehrambenih proizvoda. Legislativa u BiH dobro je regulirala oblast zaštite potrošača, ali osnovni problem je što potrošači nisu upoznati o svojim pravima, javlja BHRT.
“Najvažnije je informirati potrošače o njihovim pravima, obavezama i koje su to institucije kojima se mogu obratiti kada je riječ o neprehrambenim proizvodima”, naglasio je on, dodajući da je i Strategija koju je donijela Agencija za nadzor nad tržištem BiH usmjerena prema jačanju svijesti potrošača.
Predstavnik Udruženja za zaštitu potrošača Tuzlanskog kantona Gordana Bulić rekla je da potrošači u BiH, iako najviše novca troše na hranu, nemaju puno žalbi, što je rezultat boljeg rada agencija i institucija koje su nositelji zaštite potrošača.
“Najviše primjedbi imamo u oblasti komunalnih usluga”, naglasila je Bulićeva.
Građani se ne žale na kvalitetu komunalnih usluga i na cijenu, već na način obračuna, koji je najčešće paušalan.
Prema njenim riječima, Bosni i Hercegovini se želi nametnuti još jedna nova institucija, a to je agencija za prinudnu naplatu, protiv čega će se potrošači boriti svim sredstvima.
Dodatni problem predstavlja Zakon o zaštiti potrošača koji nije usuglašen s posljednjim direktivama Europske unije.
Podsjećamo, kako je ranije iz Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača za Bljesak.info rečeno kako u Mostaru redovito primaju žalbe na kvalitete usluge i cijenu vode.
”Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača zaprima redovito žalbe potrošača na kvalitetu usluge, cijenu vode, na nemogućnost uvođenja individualnih vodomjera u stanove. Naročito su zabrinjavajuće pritužbe potrošača na neizdavanje računa svakom potrošaču u stambenim zgradama, gdje evidenciju i paušalnu naplatu vrše neke tvrtke, odnosno povjerenici. U takvim slučajevima nepoznat je način paušalnog obračuna (da li po osobi ili kvadraturi stana), ne izdaje se račun za vodu, pa nije poznata niti količina potrošnje, i iznosa računa, odnosno visina računa je uvijek ista (npr. 25,00 KM), i kada je potrošač cijeli mjesec odsutan iz stana. Neizdavanje posebnog računa pojedinačnom potrošaču je suprotno Zakonu o zaštiti potrošača i kažnjivo novčanom kaznom do 3.500 KM”, upozorili su iz ove Institucije.
(www.jabuka.tv)
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…
Komentari:
Zivim u ZZH i ne bih se zalila na komunalne usluge .naprotiv.ali na cijene vode svakako bih kao i na usluge home tv-ja.
Pola Sirokog i cijeli Zavoznik krade vodu pa neko i razliku mora placat! 1,m3= 1,56 KM!)
Usluge HOME TV-a su loše
Dodji u konzum, pa ce ti eronet biti kao melem na ranu.
Jedne cijene na proizvodu druga veća na kasi prehrane u Nameksu i Konzumu