Alzherimerova bolest je progresivna bolest mozga od koje u svijetu boluje oko 24 milijuna ljudi. Ova bolest oblik je demencije karakteriziran gubitkom pamćenja i sposobnosti rasuđivanja, a moguće su i promjene osobnosti. Ovo je javnozdravstveni problem za koji je potrebno pravodobno prepoznavanje.
Ovo je najčešći oblik demencije, a učestalost joj se povećava sa godinama života. Ovo stvara poseban rizik s obzirom na to da je u svijetu sve veći trend porast broja starijeg stanovništva. Smatra se kako će do 2020. godine broj oboljelih od psihičkih bolesti i demencija biti preko 40 milijuna stanovnika u svijetu. Procjenjuje se da je u Hrvatskoj oko 80 tisuća oboljelih, a liječeno tek oko 800 bolesnika.
Glavna karakteristika Alzheimerove bolesti je neprimjetan početak i postepeno pogoršavanje mentalnog statusa. U početku, u prvih nekoliko godina, bolest najvjerojatnije neće pokazivati dramatične simptome, ali će u kasnijoj fazi bolesti osoba postati gotovo potpuno ovisna o tuđoj pomoći. Razvoj bolesti se razlikuje od osobe do osobe, a uglavnom je trajanje oko deset godina.
S obzirom na to da se Alzheimerova bolest pojavljuje postepeno, u početku se smetnje često pripisuju staračkoj zaboravnosti. Simptomi mogu varirati od osobe do osobe, ali uglavnom prvi uključuje zaboravljivost za nedavne događaje, ali uz dobru očuvanost dugoročne memorije. Tako se osoba neće moći sjetiti što je jela za doručak ili s kim je jučer razgovarala, ali će se dobro sjećati nekog događaja ili proslave prije 10 godina. Baš zbog toga što se ovakvi simptomi pojavljuju polako, često se početak bolesti pripisuje klasičnoj staračkoj zaboravljivosti. Ovo su neki od prvih simptoma Alzheimerove bolesti:
Uz to se ne pojavljuju nikakvi fizički simptomi, pa je početak Alzheimerove bolesti teško prepoznati. Nakon prvih simptoma, počinju se javljati kognitivne i psihičke promjene.
Kognitivne promjene uključuju ove simptome:
Psihijatrijske promjene uključuju poremećaje u ponašanju:
Uz to su moguće i funkcionalne promjene kao posljedica kognitivnih i psihijatrijskih promjena:
Funkcionalne promjene se događaju u tri stadija pa mogu biti blage, umjerene i uznapredovale. U zadnjoj, uznapredovaloj fazi, osoba je potpuno vezana uz krevet i ovisna o tuđoj pomoći.
Rano prepoznavanje Alzheimerove bolesti, liječnička skrb i skrb okoline poboljšava kvalitetu života oboljele osobe, stoga je važno prepoznati simptome bolesti na vrijeme. Pravovremeno i rano otkrivanje može iznimno pomoći napredovanju bolesti i olakšavanju života oboljeloj osobi ali i osobama koje za nju brinu.
Ako ste primijetili znakove Alzheimerove bolesti na sebi ili nekoj osobi, odmah se obratite liječniku koji će tada procijeniti psihičko i fizičko zdravlje osobe. Pregledat će se medicinska povijest i provesti test o mentalnom statusu koji će provjeriti pamćenje, sposobnost rješavanja jednostavnih problema i vještine razmišljanja. Uz to se mogu izvoditi i pretrage krvi ili testiranje mozga. Ukoliko postoji sumnja osoba će biti usmjerena na savjetovanje stručnjacima za Alzheimerovu bolest – neurologu, psihijatru ili gerijatičaru. Razlikovanje Alzheimerove bolesti od drugih demencija je teško. Kod otprilike 85% bolesnika s Alzheimerovom bolesti, detaljna anamneza i standardni neurološki pregled omogućuje postavljanje točne dijagnoze.
Prosječno vrijeme preživljavanja od trenutka postavljanja dijagnoze je 7 godina, iako se o toj brojci još raspravlja, piše Net.hr. Cilj liječenja je poboljšavanje kognitivne funkcije i pamćenja te usporavanje napredovanja Alzheimerove bolesti ljekovima.
(www.jabuka.tv)
Toyota je često kritizirana zbog sporog ulaska na tržište električnih automobila. Međutim, konačno počinje više…
Prilikom čišćenja kupatila mnoge osobe se suočavaju sa mrljama od tvrde vode i fleka od…
Dok se vode posljednje pripreme uoči početka nove turističke sezone, brojni poslodavci muku muče s…
Na južnim obroncima planine Čvrsnica krije se dragulj prirode, kanjon rijeke Drežanke. Smješten između Čvrsnice…
Utakmicama posljednjeg kola u subotu navečer je završena sezona u francuskoj Ligi 1, a iz…
Prihodi poznatog lanca brze hrane "Žeks doner" u prošloj godini porasli su na 5,4 milijuna…