Prosječna globalna temperatura bila je 1,1 stupanj Celzija viša u odnosu na prosječne temperature druge polovine 19. stoljeća, objavila je ta UN-ova agencija sa sjedištem u Ženevi.
Ako se nastave sadašnje razine ispuštanja ugljikovog dioksida, krećemo se prema rastu temperature od tri do pet stupnjeva do kraja stoljeća, upozorio je u priopćenju glavni tajnik WMO-a Petteri Taalas.
Prema Pariškom sporazumu iz 2015., države su obećale držati rast temperature ispod dva stupnja u odnosu na predindustrijske razine. Ugovor je zacrtao cilj od 1,5 stupnjeva.
Osim što je bila iznimno topla, 2019. će se pamtiti i po smanjivanju obujma ledenjaka, rekordnom rastu razine mora te rastu temperature i kiselosti oceana, kao i po ekstremnim vremenskim prilikama, navodi WMO.
2020. je nastavila ondje gdje je 2019. stala – s vremenskim neprilikama razornih učinaka i događajima povezanima s klimom, rekao je Taalas. Za primjer je istaknuo šumske požare u Australiji koji su slijedili nakon 2019., najtoplije i najsuše godine u povijesti tog kontinenta.
(Hina)
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…
Obuka za članove županijskog i gradskih/općinskih stožera civilne zaštite na temu „Odgovor na prirodne i…
Popularni YouTuber Fiago, koji na YouTubeu ima 680, a na TikToku 880 tisuća pratitelja i…
Tomislav Tomić produžio je ugovor s NK Široki Brijeg, objavio je klub u srijedu. Sretan…