Foto: TABB
Svetu misu na groblju “kod križa” u Krnjeuši, jedinom fizičkom tragu postojanja ove nekoć prostrane župe, predvodio je banjolučki biskup mons. Franjo Komarica u zajedništvu s trojicom svećenika: fra Vinkom Markovićem, župnikom i gvardijanom jajačkim, vlč. Antom Barišićem, umirovljenim svećenikom iz Banje Luke i don Davorom Klečinom, župnikom drvarsko-petrovačkim i upraviteljem Župe Krnjeuša, priopćila je Tiskovna agencija Banjolučke biskupije.
Na misnom slavlju se okupilo 20-ak vjernika iz Banje Luke, Zagreba, Bosanskog Petrovca, Jajca, Drvara i Bosanskog Grahova.
Budući da se ovim misnim slavljem obilježavala 130. godišnjica osnutka župe, na početku je domaći župnik Klečina iznio povijesni prikaz osnutka, života, stradanja i nestanka župe Krnjeuša koja je u ovom dugom razdoblju de facto postojala samo nepunih 50 godina, od osnutka 1892. do uništenja 1941. godine.
Župnik Klečina je još istaknuo da istina – unatoč prisilnoj šutnji o zločinu u Krnjueši koja još uvijek traje – sporo ali nezaustavljivo, ipak izlazi na vidjelo. Izrazio je zahvalnost Bogu što je na taj način priča o Krnjeuši ipak ostala netaknuta i čista, neokužena ideološkim i dnevno-političkim prepucavanjima, a to je prijeko potrebno kako bi Krnjeuša postala mjesto istine, praštanja, blagoslova i mira.
Naveo je kako je u zadnje vrijeme sve više pojedinaca i skupina koje hodočaste u Krnjeušu i svi su suglasni da je to mjesto duhovni biser u kojem se već sada događaju uslišanja.
Biskup Komarica je u svojoj propovijedi, osvrćući se na dvostruki spomen koji se slavi u Krnjeuši, podsjetio na riječi starozavjetnog propovjednika kako “sve ima svoje vrijeme: vrijeme rađanja i vrijeme umiranja, vrijeme ubijanja i vrijeme liječenja, vrijeme rušenja i vrijeme građenja, vrijeme šutnje i vrijeme govorenja, vrijeme ljubljenja i vrijeme mržnje, vrijeme rata i vrijeme mira”.
Biskup je, također, podsjetio što je dosada učinila Banjolučka biskupija na čuvanju sjećanja na mučenike posebno u svjetlu pokretanja beatifikacije četvorice svećenika mučenika iz Drugog svjetskog rata među kojima je i župnik Barišić.
Prije Drugog svjetskog rata Župa Krnjueša imala je oko 1300 vjernika. Pogrom u Krnjeuši dogodio se 9. i 10. kolovoza 1941. kada je zapaljena cijela župa koju je činilo dvadesetak sela i zaselaka, uključujući župnu crkvu i kuću.
Točan broj ubijenih stanovnika Hrvata nikad se nije utvrđen. Istraživanjima se došlo do preliminarne brojke od 240 ubijenih civilnih osoba hrvatske nacionalnosti, od toga 72 žene i 49 djece do 12 godina starosti. Brojka od 240 osoba – koja nije konačna – odnosi se na uži dio župe i ne obuhvaća predjele koji su najviše stradali: južni dio župe oko Kulen Vakufa i Vrtoča s pripadajućim selima. Također, brojka ne obuhvaća poginule domobrane.
Među ubijenima bio je i krnjeuški župnik don Krešimir Barišić, zajedno s trojicom mladih sjemeništaraca, pripravnika za svećeničko zvanje, koji su zvjerski mučeni, ubijeni i bačeni u goruću župnu crkvu. Župa Krnjeuša je u kolovozu 1941. u potpunosti uništena tako da danas nema nikakva vidljiva traga njezina postojanja, osim devastiranog groblja “Križ” koje je uređeno i ograđeno prošlih godina, navodi Tiskovna agencija Banjolučke biskupije.
(www.jabuka.tv | Foto: TABB)
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…
Godinama su preporuke za vozače električnih automobila bile jasne: nježno ubrzavajte, izbjegavajte česta punjenja na…
Komentari:
Pa gdje je najljepša i najpametnija kod Hrvata,gdje akademik,gdje su profesionalni polagači vijenaca.....pa ja,oni ne idu u tor od laktašenka,nema tamo ubijenih Hrvata,samo se povremeno pošalje pozdrav,Čuvajte nam RS.kao zjenicu oka"
Isto je kad je u pitanju Briševo, Drvar, Grahovo itd. Tamo su Srbi svećenika Juraja Gospodnetić natakli na ražanj i ispekli. To se dogodilo 27. "jula" 1941. To je dan kad se slavi takozvani "dan ustanka". Toga dana Srbi su pobili gotovo sve stanovnike hrvatskog sela Boričevac (oko 800) kod Srba u Lici. Na toj proslavi redovito se pojave ogavne hrvatske izdajice i potomci koljača, kao Stipe Mesić, Ivo Josipović, Franjo Habulin, Pusići i čopor novinara i "istoričara" kao Dežulović, Đikić , Klasić, Jakovina, Goldstein, Štrbac i još dosta takvih lažlivaca i manipulatora - redom otvorenih mrzitelja i Hrvatske i svega što je hrvatsko. S hrvatske strane granice, proslavu "dana ustanka" financira hrvatska vlast na čelu s izdajicom i ratnim dezerterom Andrejem Plenkoviće. To je ista ona vlast koja je ukinula obilježavanje Bleiburga i Križnog puta - najtežih stradanja Hrvata u njihovoj povijesti. Pa vi opet na izborima date glas tim izdajicama.