Zrinjski u zadnje 4 međusobne utakmice Pod Bijelim brijegom nije zabio gola Širokobriježanima!

Hercegovina s nestrpljenjem iščekuje predstojeću subotu i derbi susret 2. Kola Premijerlige BiH u kojem će Zrinjski (20 sati) ugostiti Širokog Brijega. Odlična atmosfera vlada i kod jednih i kod drugih i teško je reći tko je u ovom trenutku u prednosti, iako je kvaliteta objektivno nešto više na strani domaće momčadi, no dojam je kako i Široki Brijeg igra bolje nego u prošloj sezoni, pa uopće nije bez šansi.

Nikada i nije bio protiv Zrinjskog, baš kao ni Zrinjski kontra Širokog, jer ipak su to utakmice s prefiksom derbija.

“Plemići” u zadnja četiri službena nastupa pred svojom publikom protiv Širokobriježana nisu zabili ni gola i sigurno je ta činjenica u podsvijesti igrača Blaža Sliškovića. Također, u četiri međusobna dvoboja tijekom prošle sezone Zrinjski je ostao bez pobjede, a toliko je dominantnije djelovao od svog velikog suparnika, ali upravo zbog toga ovakvi derbi susreti i imaju svoju težinu i u njima je bilo što vrlo teško prognozirati.

Podsjetimo, u prvenstvenim utakmicama prošle sezone bilo je 0:0 u Mostaru, te 1:1 na Pecari kada su golove zabijala dva Ivana – Peko za vodstvo Zrinjskog u 35., te Baraban u 67. minuti za izjednačenje Širokog Brijega.

U utakmicama Kupa oba puta je slavio Široki Brijeg, najprije u Mostaru 2:0 zahvaljujući dvostrukom strijelcu Wagneru, a potom i na Pecari 1:0 golom Ivana Krstanovića iz kaznenog udarca.

Sezonu ranije Pod Bijelim Brijegom je bilo 0:0, dok je na Pecari u jednoj pravoj golijadi Zrinjski pobijedio 4:3, iako je domaćin vodio 2:0, kasnije još promašio penal, pa su se u junake prometnuli vratar Goran Karačić, koji je obranio penal Ivanu Krstanoviću, odnosno Filip Arežina, strijelac pobjedonosnog zgoditka u sudačkoj nadoknadi vremena.

Jedan od posebnih susreta ovih dvaju klubova je i onaj iz sezone 2014/15. kada su ova dva kluba izravno u zadnjem kolu odlučivala o putniku u Europu. Domaćinu je trebala pobjeda, a gostima bod. Široki Brijeg je golom Gorana Zakarića u 48. minuti poveo, a Zrinjski iz kaznenog udarca u 69. minuti izjednačio preko Ivana Crnova i izborio Europsku ligu.

Bio je to samo nastavak priče o sjajnim susretima dvaju klubova, jer u sezoni 2012/13. gledali smo na Pecari jako dobru utakmicu koja je završila 1:1 kada je Wagner u 52. minuti pogodio za vodstvo domaćih, a 20-tak minuta kasnije Milan Muminović postigao prelijep gol za konačnih 1:1.

U završnici te sezone dva kluba su se borila za titulu prvaka, pa je međusobni susret u Mostaru puno toga odlučivao. Široki Brijeg je vodio 2:0 golovima Mirka Marića i Wagnera, te se tim rezultatom ušlo u završnih deset minuta kada na scenu stupa Stevo Nikolić i sa dva svoja zgoditka donosi Zrinjskom 2:2. No, tu priči nije bio kraj, jer su domaćini u četvrtoj minuti sudačkog dodatka izborili kazneni udarac, a Ivan Crnov zabio i prometnuo se u istinskog junaka.

Zadnje prvenstveno slavlje Širokog Brijega Pod Bijelim brijegom zbilo se u sezoni 2011/12. kada su pogotkom Matea Roskama slavili 1:0, dok je na Pecari te sezone Zrinjski dugo vodio zgoditkom Igora Žuržinova, no u 92. minuti se “ukazao” Wagner i zabio za konačnih 1:1.

Ovom prilikom prisjetit ćemo se i utakmice Pod Bijelim Brijegom iz sezone 2010/11. kada je Ivan Lendrić odmah u otvaranju zabio za vodstvo Zrinjskog, ali gosti su preokrenuli golovima Hrvoja Mišića i Wagnera, no onda je Maka Ivanković zabio eurogol s 30 metara za 2:2, a potom još dva puta asistirao za Matu Dragičevića, pa su “Plemići” na kraju trijumfirali s 4:3.

Zrinjski još nikada nije u obje međusobne prvenstvene utakmice tijekom jedne sezone slavio pobjede nad Širokim Brijegom, dok su Širokobriježani to uspjeli samo u sezoni 2003/04. kada su osvojili prvu od dvije titule prvaka BiH.

Naime, te sezone su na Pecari bili bolji s visokih 3:0, dok su u Mostaru pobijedili 2:1. Sezonu ranije su bili bolji sa 4:0 i to im je najuvjerljivija pobjeda nad Zrinjskim u Premijerligi BiH, dok su Mostarci svoju najveću pobjedu zabilježili u sezoni 2009/10. kada su bili bolji sa 4:1.

Od 15 međusobnih utakmica Pod Bijelim brijegom u sklopu Premijerlige njih 5 završilo je neodlučeno, zanimljivo svaki put bez pogodaka, ali isto tako u sedam navrata postignuta su 3 i više golova, pa se možemo nadati kako će ovom prilikom publika moći uživati u jednoj takvoj utakmici, odnosno da će vidjeti golove, iako je možda u ovom trenutku i za jedne i za druge najvažnije da ne izgube, pa je upitno koliko će se otvoreno igrati sa jednu, odnosno drugu stranu?

Zrinjski – Široki Brijeg (međusobni skor)

2002/03: 1:0; 0:4
2003/04: 1:2; 0:3
2004/05: 0:0; 3:2
2005/06: 0:0; 0:1
2006/07: 2:4; 2:0
2007/08: 2:1; 0:1
2008/09: 3:1; 0:3
2009/10: 4:1; 1:2