U posljednja dva dana sarajevska zračna luka zatvorena je za promet zbog magle. U uređenoj državi u kojoj postoji sustav djelovanja normalno bi bilo da se kao alternativna zračna luka koristi ona u Mostaru. Ali to nije tako.
Stotine letova odgođene su ili se kao alternativna zračna luka koristi ona u Beogradu, čak i Beču.
Kako su u ponedjeljak rekli za Večernji list u Zračnoj luci Mostar, samo su zrakoplovi Croatia Airlinesa, umjesto u Sarajevo, sletjeli u Mostar.
Mi smo te zrakoplove primili bez problema, a putnici su nastavili drugim prijevoznim sredstvima put prema Sarajevu. I drugi zrakoplovi mogli su koristiti ovu opciju, ali je odluka isključivo na avioprijevoznicima hoće li se odlučiti za Mostar kao alternaciju ili će koristiti neku drugu zračnu luku, rekli su jučer iz Zračne luke Mostar.
Djelatnici Zračne luke Mostar zato su jučer slali informacije avioprijevoznicima kako u ovakvim slučajevima mogu koristiti Zračnu luku Mostar te kako ona može biti alternacija Sarajevu.
U ovih nekoliko dana mogli smo imati više od 10.000 putnika, ali prilika nije iskorištena. U trenucima kada bilježimo pad prometa, to bi nam jako pomoglo. Zato se nadamo kako će do kraja godine biti organizirano nekoliko sastanaka na kojima će se razgovarati o ovoj temi. Mostar može biti alternativa Zračnoj luci Sarajevo, samo o tome treba obavijestiti ljude u Sarajevu, avioprijevoznike i sve ostale koji su dio ovoga sustava, objašnjavaju Večernjakovi sugovornici.
Dodaju kako Zračna luka Mostar treba dobiti još dio opreme kako bi u cijelosti imala opremu za zimski rad, ali kako i trenutačno kapaciteti mogu biti dovoljni da se preuzme dio prometa iz Sarajeva. Dio problema u ovoj priči jest i činjenica da Zračna luka Mostar ima određene specifičnosti koje piloti moraju znati prilikom slijetanja, tako da avioprijevoznici uglavnom ne dopuštaju pilotima slijetanja u Mostar ako ih prije nisu uvježbali na simulatoru.
Ipak, i ovaj problem ne bi predstavljao zapreku ako bi se ozbiljno ušlo u proces da se Zračna luka Mostar službeno proglasi alternativom za Sarajevo. Budući da Sarajevo minimalno 15-ak dana u godini ima problema s maglom i zbog toga odgađa veliki broj letova, Mostar bi na ovaj način mogao dobiti i oko 20.000 putnika na godišnjoj razini, što nije mali broj za ovu zračnu luku.
Samo je pitanje kada će se ozbiljno pristupiti ovome procesu. S obzirom na stanje u Zračnoj luci Mostar i da joj prijeti kolaps ako stvari ne krenu nabolje, bilo bi dobro da se u spomenuti proces krene u što kraćem roku, navodi Večernjak.
(www.jabuka.tv)
Zastupnica u Europskom parlamentu i članica Izaslanstva za odnose s Bosnom i Hercegovinom Željana Zovko…
[gallery ids="756528,756527,756526,756525,756529,756530,756531,756532,756533"] Nogometaši Širokog Brijega ostvarili su važnu pobjedu u okviru 30. kola Wwin…
Predstavnici deset stranaka jučer su u Sarajevu potpisali Platformu za mir i europsku budućnost BiH,…
Kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup u miru, podijelio je svoje dojmove nakon izbora novog pape…
Međunarodna nogometna federacija (FIFA) najavila je znatno veće kazne u slučaju rasističkih incidenata, objavila je…
Disciplinska komisija Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine donijela je kazne za nekoliko klubova u okviru…