Ako mislite da smo to pokupili od naših predaka neandertalaca ili nekih drugih primitivnih vrsta varate se, štucanje se pojavilo puno, puno prije, u vrijeme kada su životinje počele gmizati iz oceana na kopno, piše Klik.hr.
Štucanje koji čujemo je naš dušnik koji se zatvara kako bi spriječio da bilo što padne niz njega i u naša pluća.
Moguće je da je refleks evoluirao kako bi omogućio životinjama sa škrgama i plućima da guraju vodu preko škrga, a da ništa od toga ne uđe u njihova pluća. Zatim bi, kada bi bili na kopnu, za disanje koristili pluća. To također može objasniti zašto, bez obzira koliko se trudili, ne možete samo tako riješiti svoje štucanje, piše Klik.hr.
Biolog Robb Dunn je to pojasnio ovako.
Prve ribe i vodozemci koji su disali zrak izvlačili su kisik koristeći škrge dok su bili u vodi i primitivna pluća kada su bili na kopnu, a da bi to učinili, morali su moći zatvoriti glotis, ili ulaz u pluća, kada su bili pod vodom . Važno je da je ulaz (ili glotis) u pluća mogao biti zatvoren. Kada su bile pod vodom, životinje su gurale vodu pored svojih škrga dok su istovremeno gurale glotis prema dolje. Mi, potomci ovih životinja, ostali smo s tragovima njihove povijesti, uključujući štucanje. Kod štucanja koristimo drevne mišiće za brzo zatvaranje glotisa dok usisavamo, pojasnio je znanstvenik.
(www.jabuka.tv)
Tottenham je novi osvajač Europa lige. U finalu u Bilbau momčad Angea Postecogloua pobijedila je…
Josip Juranović (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…
U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…