Nutricionistica Jo Lewin ponudila je mnoštvo razloga da ukusne crvene bobice što više uključimo u našu prehranu, piše Ordinacija.hr. 1.
Jagode su bogate šarenim pigmentima koji imaju zaštitni učinak. Smatra se da ti antocijanidini imaju niz potencijalnih zdravstvenih prednosti, uključujući prevenciju upalnih stanja i bolesti srca. Opservacijske studije povezuju redovitu konzumaciju bobičastog voća s manjim brojem smrtnih slučajeva povezanih sa srcem.
Konzumacija jagoda može usporiti našu probavu glukoze i upotrebu inzulina, osobito ako se jedu s obrokom bogatim ugljikohidratima. Šareni antocijanini djeluju na ovaj učinak.
Jagode sadrže zaštitne biljne spojeve koji se nazivaju polifenoli, od kojih dva – elaginska kiselina i elagitanini – imaju obećavajuća svojstva u pomoći kod dijabetesa tipa 2. Konkretno, istraživanja ukazuju da reguliraju šećer u krvi i kontroliraju krvni tlak no potrebna su dodatna istraživanja kako bi se potvrdili ti učinci.
Istraživanja ukazuju na to da jagode mogu spriječiti određene vrste raka zahvaljujući kombinaciji polifenola koji su u studijama na životinjama pokazali da zaustavljaju rast stanica raka. No za učinke na ljudima potrebna su dodatna istraživanja.
Jagode imaju nizak glikemijski indeks (GI) i kao takve pomažu u umjerenom oslobađanju šećera u krvi. Studije sugeriraju da prehrana bogata hranom s niskim GI može biti korisna za regulaciju tjelesne težine i za smanjenje učestalosti bolesti povezanih s pretilošću. Jagode su također niskokalorične, ali slatkastog okusa pa mogu biti korisne kao slatki lijek.
Iako većina nas bez problema može uživati u jagodama, one su i vrlo čest alergen, osobito kod male djece. Ako ste alergični na pelud breze ili jabuke, veća je vjerojatnost da ćete razviti sekundarnu alergiju na jagode. Jagode, zajedno s voćem, uključujući jabuke, breskve, avokado i borovnice, sadrže prirodne kemikalije koje se nazivaju salicilati.
Neki su ljudi osjetljivi na te spojeve i mogu doživjeti alergijsku reakciju uključujući osip na koži i oticanje. Jagode također sadrže goitrogene, spojeve koji mogu ometati rad štitnjače, pa bi oni s problemom štitnjače trebali minimalizirati njihov unos.
(www.jabuka.tv)
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…
Godinama su preporuke za vozače električnih automobila bile jasne: nježno ubrzavajte, izbjegavajte česta punjenja na…