Znate li kako se uzgaja pelargonija?

Odlučili ste uzgajati pelargoniju, ali vam treba malo pomoći? Prikupili smo dovoljno informacija kako bi vam predočili što vas sve čeka upustite li se u uzgoj pelargonije.

Pelargonija uzgoj – omiljena balkonska ljepotica potječe iz daleke Južne Afrike i može se podijeliti u dvije skupine:

Uspravna ili grmolika pelargonija

Kao što joj samo ime kaže, ova pelargonija je uspravna poput grma. Možete ju uzgajati u loncima, na gredama ili vrtovima. Ona cvijeta od proljeća pa sve do ranog zimskog perioda. Ima velike cvjetove skupljene u cvat nalik štitu, ali nažalost, tijekom kišovitih ljeta cvat propada jer ga napada trulež zbog velike vlage.

Puzava pelargonije ili puzavica

Ako želite neko cvijeće koje će ostaviti dojam na vašem balkonu, to je svakako puzavapelargonija. Ne treba ih uzgajati u zatvorenom prostoru jer će bolje rasti na svježem zraku. Ona ima lijepe cvjetove u raznim bojama pa ju možete kombinirati na razne načine.

Kod uzgoja pelargonija imajte na umu da se one moraju saditi u dreniranu zemlju i to usupstrat koji je namijenjen isključivo njima, ako možete, napravite sami mješavinu. Odlučite li posaditi više pelargonija u jednu teglu, neka razmak između njih bude 15 cm, piše Rtl.hr.

Tijekom velikih vrućina zalijevajte pelargoniju s dovoljno vode, ali pazite da korijen ne bude natopljen. Najbolji način na koji možete provjeriti kada pelargonija treba vodu je da gurnete prst 2 cm u zemlju. Pelargonija je biljka koja voli sunčevu svjetlost pa bi bilo dobro da vam je balkon na strani na kojoj je sunce većinu dana.

Također, pobrinite se da na vrijeme odstranite cvjetove koji su prošli. Za optimalan uzgoj pelargonije, morate znati da se prihranjuje sredstvima za prihranu dva puta mjesečno, a njih možete pronaći u većim tržnim centrima. Nakon što sezona cvjetanja završi, ako želite sačuvati pelargoniju, skratite ju na dužinu od oko 20 cm i smjestite ju u zaštićen prostor gdje ne dopire svjetlost i nemojte zalijevati sve do proljeća. Ako vam to ne uspije, svako proljeće možete kupiti nove sadnice, samo pazite da kupujete na tržnici i od provjerene osobe.

Zahtjeva malo više brige u usporedbi s većinom biljaka, ali kada vidite balkon preko ljeta, shvatit ćete da se uzgoj pelargonije ipak isplatio!

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.