Znanstvenici u novi lov na “tamnu tvar” kreću iz dubine Zemlje

Tamna tvar ili tamna materija, otkako je otkrivena, intrigira znanstvenike. Ova tajanstvena tvar čini oko 85 posto sve materije u svemiru, a nitko zapravo ne zna što je ona.

Znanstvenici su sigurni da postoji, jer mogu izmjeriti kako ona utječe na druga svemirska tijela, ali kako ona zaista izgleda i od čega se sastoji – još nije poznato.

Stoga su znanstvenici osmislili eksperiment kojim žele uhvatiti tamnu stvar na djelu, odnosno u interakciji s drugim česticama. A kako bi to ostvarili nisu se okrenuli prema svemiru, već – unutrašnjosti Zemlje.

Eksperiment pod imenom LUX-ZEPLIN (LZ) provodi se duboko u starom rudniku smještenom u Južnoj Dakoti. Gotovo 1.600 metara ispod površine, u Sanfordovom podzemnom istraživačkom postrojenju, koje je gotovo zaštićeno od buke s površine, znanstvenici su izgradili dva spremnika od titana i u njih smjestili posudu s 10 tona čistog tekućeg ksenona, opremili ju detektorima koji mogu uhvatiti i najslabiji bljesak energije i krenuli u potragu.

Kako su istaknuli prilikom predstavljanja projekta, tamna stvar i dalje je jedna od najvećih misterija fizike čestica. LZ detektor uspješno je odradio testni period, a sad je spreman za izvođenje eksperimenta koji će trajati do 1000 dana, a trebao bi krenuti krajem ljeta i početkom jeseni. Tim od 250 znanstvenika nada se kako bi prvi rezultati mogli biti poznati već 2023. godine, a cijeli eksperiment trebao bi trajati i do pet godina.

LZ detektor prilikom sastavljanja

Istaknuli su da, ako uspiju otkriti novu česticu, to bi moglo dovesti do nove, preciznije fizike i promijeniti način na koji gledamo na svemir.

Svi pokušavaju pronaći neke dokaze za fiziku izvan standardnog modela, a vjerojatno najjači dokaz koji imamo o tome je tamna tvar, rekao je Aaron Manalaysay, koordinator projekta za fiziku na predstavljanju. Ali mi jednostavno ne znamo što je to.

Znanstvenici nagađaju da tamna tvar dolazi od masivnih čestica slabe interakcije, teoretske čestice koja je u interakciji s gravitacijom i veoma se rijetko sudara s česticama vidljive materije. No, to nitko do sad nije potvrdio, a LZ će se fokusirati upravo na to.

Kako su pojasnili, senzori koji prate što se događa u velikom spremniku, mogu detektirati poznate interakcije čestica. Ono što traže je nešto neuobičajeno i nadaju se da će upravo to biti tamna tvar.

Ovo nije prvi eksperiment koji koristi ksenon za traženje tamne tvari, ali, tvrde znanstvenici, najtiši je pa vjeruju da bi mogao detektirati i najmanje interakcije čestica, prenosi Zimo.

Što bi mogli otkriti, znat ćemo već sljedeće godine. A iako ovaj eksperiment još nije ni krenuo u punom kapacitetu, znanstvenici već razmišljaju o sljedećem. Naime, znanstvenici iz talijanskog tima XENON1T i velike grupe znanstvenika koji proučavaju tamnu tvar u Europi (DARWIN) udružili su snage sa znanstvenicima iz LZ-a i planiraju napraviti još veći eksperiment s tamnom materijom. No, za sad je to još uvijek samo plan. Prvo trebaju vidjeti kako će proći eksperiment u LZ-u.

(www.jabuka.tv | Foto: Sanford Underground Research Facility)

Zadnje dodano

  • Crna kronika
  • Vijesti

Sukob u splitskom zatvoru: Slomljena čeljust osumnjičenom za silovanje Splićanke

U splitskom zatvoru došlo je do fizičkog sukoba u kojem je teško ozlijeđen 29-godišnji Britanac…

31 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Bruno Marić: “Postao sam teret hrvatskom nogometu – povlačim se”

Nakon pobune Hajduka pala je odluka o budućnosti Brune Marića, a svoje stajalište iznio je…

48 minuta prije
  • Magazin
  • Showbiz

Život ih nije mazio: Dino Merlin u depresiji,Hanka dvaput klinički mrtva, Halid bez oka

Zvijezde su samo ljudi, baš kao i svi mi, pa se i one susreću s…

57 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Eksplozivna ispovijest Brune Petkovića: “Boban me otjerao, ponašao se kao da ima bipolarni poremećaj”

Bruno Petković prvi put se oglasio nakon što je napustio Dinamo i potpisao za turski…

2 sata prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Enis Bešlagić ponovno u Hercegovini: “Da sam ja neko” stiže u Herceg etno selo

Nakon više od 200 izvedbi širom regije i svijeta, emotivna monodrama Enisa Bešlagića “Da sam…

2 sata prije
  • Tehnologija

Google priznao: Sustav ranog upozorenja na potres nije uspio tijekom katastrofalnog potresa u Turskoj

Google je priznao da njihov sustav za rano upozoravanje na potrese nije ispravno reagirao tijekom…

2 sata prije