Zatražili su uvođenje strogih ograničenja promocije prerađene hrane u supermarketima, zabranu prodaje brze hrane u blizini škola te zabranu TV reklama za pizzu, hamburgere i sličnu hranu prije 21 sat. Neki su čak zatražili od vlasti da razmotre odredbu obične ambalaže za prerađenu hranu.
Kampanja protiv reklamiranja brze hrane krenula je nakon što je pretilost identificirana kao glavni faktor visoke smrtnosti od covida-19, piše The Guardian.
U Engleskoj je 64% odraslih prekomjerno teško ili pretilo. Britanska vlada sada priprema mjere, koje će vjerojatno najaviti pred kraj mjeseca, za borbu protiv pretilosti prije mogućeg drugog vala koronavirusa.
Pogledajte što smo uspjeli s duhanom. Nemojte dopustiti reklame, ograničite prodaju, uvedite veće poreze, što god treba, rekao je Richard Murray, izvršni direktor King’s Funda, neovisnog istraživačkog centra.
Caroline Cerny iz Obesity Health Alliancea, koalicije od preko 40 dobrotvornih organizacija, medicinskih sveučilišta i kampanja, upozorila je da je ljudima postalo teško oduprijeti se nemilosrdnom bombardiranju reklamama za slatku i kaloričnu hranu.
Ovaj set mjera mora se baviti ekološkim pokretačima gojaznosti, reklamiranjem brze hrane u kasnijim večernjim satima te kontrolom lokacija i termina promocije. Moramo nezdravu hranu maknuti iz središta pažnje, kazala je Cerny.
Zdravstveni stručnjaci također su predložili zatvaranje prodavaonica brze hrane u blizini škola, otvaranje većeg broja biciklističkih staza, zabranu slatkiša na blagajnama, zabranu popusta na alkohol, obvezu za restorane da navedu broj kalorija na jelovnicima te proširenje poreza na šećer i na mliječne napitke.
Voditelji kampanje ukazali su na dosadašnji uspjeh uvođenja nameta na bezalkoholna pića u 2018. godini, zbog čega su proizvođači bili prisiljeni plaćati naknadu ili smanjiti razinu šećera. Rezultat je bio drastičan pad udjela šećera u gaziranim pićima – za čak 28,8%.
Porez na šećer bio je inovacija i dobro funkcionira, rekao je Murray.
Nutricionistica Susan Jebb sa Sveučilišta Oxford rekla je kako je došlo vrijeme da se pretilost počne tretirati kao problem sličan pušenju.
Liječnici opće prakse pozivaju ljude da prestanu pušiti i nude usluge podrške koje bi im pri tome mogle pomoći. Trebali bi učiniti isto i za pretile građane te im pomoći da smršave. S druge strane, pacijenti trebaju znati da o tome mogu porazgovarati s liječnicima i zatražiti pomoć, kazala je Jebb, prenosi Index.
Amsterdam je 2012. uspostavio plan za borbu protiv pretilosti, nakon što je ustanovljeno da petina djece ima prekomjernu težinu. U roku od tri godine broj pretile djece ili one s prekomjernom težinom smanjio se za 12%.
Mjere su uključivale:
– u školama su zabranjeni voćni sokovi, dopuštena je samo konzumacija vode i mlijeka
– nema sponzoriranja kompanija koje se bave brzom hranom
– zatražili su od roditelja da ne koriste kolica za manju djecu, već da ih navikavaju na bicikle bez pedala
– uvedeno je subvencionirano članstvo u teretanama i sportskim centrima za obitelji s niskim prihodima
– organizirane su radionice kuhanja za kreiranje zdravijih verzija tradicionalnih recepata
– zamoljeni su ugostiteljski objekti s brzom hranom da ne poslužuju djecu bez prisutnosti roditelja.
(www.jabuka.tv)
Iako proteini često dobivaju glavnu pažnju kada je riječ o važnim makronutrijentima, vlakna su jednako…
Šestu generaciju jednog od najpopularnijih Toyotinih modela koji će se nuditi (i) kupcima u Europi…
U četvrtak oko 13 sati s vrha zgrade "Mostarka" u Mostaru na pločnik je pala…
Ansu Fati (22) je jedan od prvih nogometaša kojima je Hansi Flick poručio da više…
Ministar zdravstva Sarajevske županije Enis Hasanović donio je odluku kojom je proglašena epidemija leptospiroze u…
Dinamov kapetan Arijan Ademi uskoro bi trebao napustiti klub. Nakon što se krajem ljeta 2023.…