Iako je njihov model ograničen na svega pet imenica i osam glagola, uspio je naučiti ne samo riječi, već i koncepte koji stoje iza njih.
Kako za Ars Technicu objašnjava voditelj istraživanja, Prasanni Vijayaraghavanu, tim se inspirirao razvojem jezika kod male djece. Umjesto klasičnog povezivanja riječi s vizualima, znanstvenici su AI modelu omogućili interakciju s fizičkim svijetom. To su postigli postavljanjem AI sustava unutar robota s rukom i hvataljkom, koji je mogao pomicati raznobojne blokove prema jednostavnim naredbama, poput “pomakni crveni ulijevo” ili “stavi plavi na crveni”, prenosi Bug.hr.
Inspiracija za naš model došla je iz razvojne psihologije. Pokušali smo oponašati način na koji dojenčad uči i razvija jezik, rekao je Vijayaraghavan te istaknuo da se njihov AI model temelji na principu slobodne energije, odnosno teoriji prema kojoj mozak stalno predviđa svijet oko sebe na temelju unutarnjih modela i ažurira te pretpostavke na temelju senzornih podataka
Naime, te teorija sugerira da se mozak ponaša poput sustava koji minimizira nesigurnost, neprestano prilagođavajući svoja predviđanja novim informacijama. Drugim riječima, naš mozak pokušava smanjiti razliku između očekivanih i stvarnih osjetilnih podataka, omogućujući tako precizniju percepciju i donošenje odluka.
(www.jabuka.tv)
Manchester City je objavio da će Kevinu De Bruyneu podignuti spomenik ispred njihovog stadiona. Legendarni…
Bosanskohercegovački stručnjak i legenda Željezničara Admir Adžem (52) novi je trener Plavih s Grbavice. Adžem,…
Marko Livaja zabio je 19 prvenstvenih golova u ovoj sezoni i ne dogodi li se…
Iako piletinu često smatramo zdravijom alternativom crvenom mesu i ključnom namirnicom mediteranske prehrane, novo talijansko…
U učionici Osnovne škole "Sveti Sava" u Istočnom Sarajevu u utorak je netko od učenika…
Upravni odbor Radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine raspisao je u srijedu javni natječaj za generalnog…