Ukratko, vozite kao da pod nogom imate jaje ako želite da vam baterija dugo traje. No, novo istraživanje sa Stanforda ruši gotovo sve te mitove i donosi neočekivanu poruku: baterijama ne smeta kad povremeno snažno pritisnete papučicu gasa, štoviše, to može čak biti dobro za njih.
Studija Stanford Battery Centera pokazala je da se dugogodišnja praksa testiranja baterija u kontroliranim uvjetima nije podudarala s realnošću. U laboratorijima su se baterije testirale konstantnim pražnjenjem i punjenjem, bez prekida i promjena opterećenja. U stvarnom životu scenarij je potpuno drugačiji: vožnja u prometu, stajanja na semaforima, odlasci u trgovinu, duga stajanja, kao i česta ubrzanja i kočenja koja uključuju rekuperaciju. Upravo te varijacije, pokazuje istraživanje, produžuju vijek baterija, i to i do trećine u odnosu na dosadašnje procjene. Uvijek smo testirali pogrešno, priznaje Simona Onori, glavna autorica studije i profesorica energetskih znanosti na Stanfordu. Industrijski standardi jednostavno nisu uzimali u obzir način na koji ljudi stvarno koriste automobile.
Analiza, objavljena u časopisu Nature Energy, otkriva da baterije u stvarnim uvjetima degradiraju sporije nego što se pretpostavljalo. Najveće iznenađenje? Kratke i snažne akceleracije ne štete bateriji, naprotiv, povezane su s manjom stopom degradacije. Alexis Geslin, jedan od autora studije, objašnjava: Tvrdnja da nagla ubrzanja pogoršavaju degradaciju baterije pokazala se netočnima. Povremeni skokovi snage zapravo su povezani s usporavanjem tog procesa.
Razlog za to je u prirodi litij-ionskih ćelija. Stalne, monotone faze pražnjenja i punjenja uzrokuju mikrostrukturne promjene koje ubrzavaju degradaciju, dok varijabilni uvjeti, uključujući ubrzanja i mirovanja, omogućuju stanicama da se “oporave” između opterećenja.
Za vlasnike električnih automobila ovo su dobre vijesti, posebno za one koji planiraju zadržati vozilo dulje ili kupuju rabljeni električni auto. Briga oko baterije, često najskupljeg dijela automobila, jedan je od glavnih razloga zašto kupci oklijevaju prijeći na struju. Ako se potvrde nalazi Stanforda, realni vijek trajanja baterija mogao bi biti znatno duži nego što su predviđale dosadašnje projekcije. A to znači manje straha i bolju vrijednost pri kupnji rabljenih modela.
Za sada nema razloga potpuno mijenjati navike jer redovito punjenje kod kuće i izbjegavanje ekstremnih stanja napunjenosti i dalje se preporučuju. No, ako povremeno snažnije pritisnete gas i osjetite puni okretni moment svog električnog auta, znajte da možda činite nešto dobro ne samo za vožnju, nego i za bateriju, piše Auto Klub.
(www.jabuka.tv)
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…