Iako primjećuju nepravilnosti pri kupovini, mehanizme za zaštitu svojih prava potrošači ne koriste koliko bi mogli. Evo primjera iz Kaknja.
Zbog sve teže ekonomske situacije, građani BiH počeli su više cijeniti svaki brand koji potroše. Sada više nego ikad uočavaju nepravilnosti s kojima se susreću pri kupnji roba i usluga. No, malo tko zna koja su prava kao potrošači i kome se obratiti, piše BHRT.
U BiH je na snazi Zakon o zaštiti potrošača, kao i nekoliko važnih institucija koje bi trebale nadzirati njegovu provedbu. No, zbog nepoznavanja propisa i inertnosti samih potrošača, mnoge se nepravilnosti ne sankcioniraju.
Upravo u ovom navedenom slučaju potrošač je bio dužan platiti cijenu istaknutu na polici, a ne onu na blagajni, ističu iz udruge potrošača Kakan, koja već bilježi porast broja prigovora potrošača. Razlog poznat.
Budi se svijest potrošača da traži svoja prava iz razloga što je za njega mnogo platiti 5, 10 feninga skuplje. Imali smo slučaj da se roba prodavala na popustu, bilo je robe na popustu u određenoj košara. Sva ta roba koja se nalazi u nekoj košarici, ako postoji neka greška mora se istaći, a ne da dođete kući i primijetite neki nedostatak, kazala je Sanja Kubura, članica Upravnog odbora Udruge potrošača općine Kakanj
Ističu da su prva kontaktna točka za zaštitu prava potrošača upravo oni, odnosno lokalne udruge jer surađuju s tržišnim inspekcijama i nadležnim službama. No, s druge strane, zenički sociolog Sead Pašić savjetuje: Kada nadležni ne reagiraju na evidentne nepravilnosti, treba čak iskoristiti moć društvenih mreža i napisati recenziju proizvoda ili jednostavno opisati svoje iskustvo.
Svi to gledaju. Dopis iz općine ili iz županije, to nitko ne gleda, ali svi gledaju društvene mreže. Kad jednom nešto napravite, kad stavite brend, pečat da nešto nije u redu, to se širi kao kolere i oni će je se čuvati, rekao je sociolog Sead Pašić.
U biti, najbolja zaštita potrošača je njihova edukacija o tome što i kome se mogu žaliti. Uz sve, važno je napomenuti da uz prava postoje i obveze potrošača. A to su: prilikom kupnje provjerite cijenu, pročitajte deklaraciju, provjerite ispravnost naplaćenog iznosa i što je najvažnije sačuvajte račun i jamstveni list jer bez toga je svaki daljnji korak nemoguć.
(www.jabuka.tv)
U ponedjeljak u 13:31 sati po lokalnom vremenu osjetio se potres u južnom dijelu Bosne…
Internet danas ne bi bio isti bez čuvenog gumba “Like” – palca okrenutog nagore, koji…
Vrijeme je za novi kviz portala Jabuka.tv. Ovaj put idemo na povijest. Čeka vas 9 pitanja.…
Ivan Rakitić (37) navodno će se oprostiti od nogometa nakon utakmice Hajduka protiv Šibenika. Legendarni…
Informativna radionica "Promocija Programa Europske unije za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI), održat će se…
Denis Ćorić oglasio se po prvi put nakon otkaza u Željezničaru te poručio da s…
Komentari:
Koja prava????ja se javila uredu Ombusmena, a oni me uputili na vlasnika trgovine koji krši naša potrošačka prava! I Tako nas samo mantaju i vrte u krug! Jadna ova banana država tj jadni narod! dabili bilo po onoj Njegoš3voj: "tko bi gori, sad je doli" i obrnuto. Što prije! Fuj državo, fuj politička bagro!