Zastupnici u parlamentu Bosne i Hercegovine najbolje su plaćeni u regiji i u prosjeku primaju mjesečne plaće i naknade u visini od oko tri tisuće eura, no nekima od njih ni to nije dovoljno pa žele iz državnog proračuna i plaćeni tretman u toplicama u inozemstvu, prenose lokalni mediji.
Zanimanje novinara za zdravstvene probleme državnih parlamentaraca potaknuo je slučaj Milice Marković, zastupnice Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika u Zastupničkom domu parlamenta BiH.
Portal Žurnal objavio je presliku njenog zahtjeva iz siječnja, kojim je ona od komisije za administrativne poslove tražila tri tisuće konvertibilnih maraka (tisuću i pol eura) za plaćanje troškova tretmana u Banji Koviljači u Srbiji.
Pozvala se na pravo na nadoknadu troškova u slučaju bolesti odnosno “degenerativnih progresivnih neuroloških oboljenja”.
Marković se komisiji potužila kako je već tri godine boli kralježnica te kako te tegobe “postaju sve progresivnije”.
Kako je obrazložila, liječnik joj je propisao tretman i to baš u Banji Koviljači.
Marković je najprije tražila da joj toplice u Srbiji plati Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske čiji je osiguranik, no tamo je dobila odbijenicu jer taj fond ne pokriva troškove takvih tretmana u drugoj državi.
Marković je odmah nakon toga odlučila isti zahtjev ispostaviti državi BiH.
Naravno da hoću iskoristiti mogućnost koju su iskoristili neki drugi zastupnici. Nisam ni prva ni posljednja, kazala za Marković za banjolučki list EuroBlic.
Žurnal pak prenosi kako problemi s kralježnicom nisu spriječili Marković da u protekle tri i pol godine mandata o državnom trošku učestalo putuje po svijetu, pri čemu europske destinacije preferira posjećivati službenim automobilom.
Iz proračuna je za putovanja zastupnice Marković tako do sada izdvojeno više od 25 tisuća eura.
Dodikovi zastupnici u državnom parlamentu poznati su po tome da im nije mrsko dobivati novac iz proračuna države čiju opstojnost uporno niječu.
Tako je SNSD-ova zastupnica Dušanka Majkić, koja je drugi put izabrana u Zastupnički dom 2014. godine, gotovo na samom početku aktualnog mandata odlučila otići u mirovinu, i to samo na jedan dan, te na temelju te činjenice dobiti otpremninu od šest dodatnih plaća odnosno 28 tisuća konvertibilnih maraka (oko 15 tisuća eura), a dan kasnije zamrznuti status umirovljenika i ponovo zasnovati radni odnos kao zastupnica i nastaviti primati plaću veću od tri tisuće eura.
Nema niti jedne zakonske prepreke vezano za moj slučaj. To su pojedini mediji napravili slučaj, a svi državni službenici koji su otišli u mirovinu dobili su istu otpremninu ali se o tome ne govori, kazala je Majkić 2015. godine dodajući kako se nema čega sramiti.
(Hina)
Europska unija mogla bi postati svjetski predvodnik u ograničavanju društvenih mreža djeci. Prijedlog, koji predvodi…
[gallery ids="759432,759431,759434,759433,759435"] Jak vjetar koji je u četvrtak poslijepodne počeo puhati u Doboju uzrokovao je…
Kineski proizvođač automobila BYD prvi je put prodao više električnih vozila u Europi nego Tesla,…
Osjećate li se iscrpljeno već sredinom radnog dana? Možda je vrijeme da uvedete kratke, ali…
Policijska uprava Mostar priopćila je u četvrtak da tradicionalna organizirana šetnja maturanata gradom nije dopuštena…
Hrvatski kapetan Luka Modrić (39) oprostio se od Real Madrida, a španjolski list Relevo piše…
Komentari:
ovoj zastupnici može pomoći jedno janje . od gladi je leđa bole
Gara je opasna
nek joj sloba srbin pravi društvo i njega nešto uštuklo
ovakve budale treba u Zenicu pod hitno a Boga mi ima ih u Bih masala
Nema njoj koristi od toplica...ovoliko salo nista ne moze istopiti!
Treba njoj j...t mater kravetina debela, a ovamo svijet gladan, pojedini nemaju za kruh
Koda ima mirovinu 326KM ili plaću 500 KM pa ne može da plati,ali naučili dobro jesti i provoditi i sve besplatno a narod nek plaća od svojih jadnih mirovina i plaća,koje su im ovakvi izglasali.