Foto: Freepik
Ovaj fenomen postavlja jasno pitanje: Zašto BiH, s izvorima vode koje bi mnoge druge zemlje pozavidjele, ne iskorištava te izvore i umjesto toga ovisi o uvozu?
Nedostatak političke volje, slabosti u sektoru proizvodnje ili nedovoljna svijest o vrijednosti domaćeg bogatstva mogu biti neki od uzroka ove situacije, piše Klix.ba.
Iz Vanjskotrgovinske komore BiH za Klix.ba su naveli da je u prvih šest mjeseci uvoz vode, sokova i bezalkoholnih pića, u odnosu na prvih šest mjeseci 2022. godine, veći za 16,9 posto.
BiH je u prvih šest mjeseci 2023. godine uvezla vode, sokova i bezalkoholnih pića u iznosu od 80.043.144 KM, što je povećanje za 16,9 posto u odnosu na prvih šest mjeseci 2022. godine, kada je uvezeno ove robe u vrijednosti 68.489.664 KM. Kada promatramo uvoz količinski, u prvih šest mjeseci 2023. godine uvezeno je 76,4 milijuna litara, odnosno 3,9 milijuna litara više u odnosu na isti period 2022. godine, što čini povećanje od 5,4 posto, poručili su za Klix iz Vanjskotrgovinske komore.
Dodaju da je i izvoz navedenih proizvoda u prvih šest mjeseci ove godine veći za 10,9 posto, u odnosu na isti period 2022. godine, ali gledajući izvoz količinski, primjećuje se pad od 8,6 posto.
Vrijednost izvoza vode, sokova i bezalkoholnih pića u prvih šest mjeseci ove godine iznosio je 22.568.668 KM, što je za 10,9 posto više od izvoza u istom periodu prošle 2022. godine kada je izvezeno 20.342.117 KM. Međutim, kada se promatra izvoz količinski, primjećuje se pad od 8,6 posto, te možemo zaključiti da je količinski robna razmjena manja i da se samo radi o povećanju izvozne jedinične vrijednosti, naveli su.
Govoreći o ukupnom obimu razmjene u prvih šest mjeseci ove godine, on je iznosio je 102,6 mil. KM, što je više za 13,8 mil. KM u odnosu na prvih šest mjeseci 2022. god.
U prvih šest mjeseci 2023. godine ukupan obujam razmjene iznosio je 102,6 mil. KM, što je više za 13,8 mil. KM u odnosu na prvih 6 mjeseci 2022. god., tj. predstavlja povećanje od 15,5 posto. Pokrivenost uvoza izvozom u periodu od prvih šest mjeseci 2023. godine iznosila je 28,2 posto, a u istom periodu prethodne 2022. godine iznosila je 29,7 posto, kazali su.
Objašnjavajući ovu problematiku, stanje na tržištu i opcije koje ima naša zemlja, iz Vanjskotrgovinske komore navode da je BiH potpisnica CEFTA sporazuma o slobodnoj trgovini, te da slobodno tržište i marketing daje prednost vodi i bezalkoholnim pićima iz uvoza.
BiH je potpisnica CEFTA sporazuma o slobodnoj trgovini, kao i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji između ostalog reguliraju trgovinske odnose zemalja u regiji i EU i doprinose liberalizaciji trgovine. Slobodno tržište, kontinuiran marketing uz promociju i distributivni kanali daju prednost vodi i bezalkoholnim pićima iz uvoza. Ipak, ukoliko potrošači konačno shvate da kupovinom domaće vode pomažu sami sebi, a i da konzumiraju vjerojatno i kvalitetniju vodu, možda i smanjimo prekomjeran i nepotreban uvoz, naglasili su.
Na kraju poručuju da se ovaj jaz može smanjiti jedino većom zaštitom domaće proizvodnje, u smislu kvalitetnije kontrole prilikom uvoza roba iz susjednih zemalja, povećanom marketinškom kampanjom domaćih brendova i intenzivnijom kupovinom domaćih proizvoda.
Jedno je svakako sigurno, izazov prekomjernog uvoza vode i pića u našu zemlju nameće potrebu za ozbiljnim djelovanjem. Država se značajno oslanja na uvoz, umjesto da iskoristi svoje vlastite resurse i potakne domaću proizvodnju, a to stvara niz problema, najviše na ekonomskom planu zemlje.
Zbog toga važno je uključiti i angažirati vlade, poslovni sektor, te na kraju potrošače, jer samo tako BiH može ići ka prosperitetnijoj i strateški planiranoj budućnosti.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Komentari:
Zato što narod nije normalan. A o političarima da ne govorimo. To se vidi u svim segmentima društva da smo mi kolektivno pukli.
Zašto,zašto?
Ima vode na česmi, a samo bazen natkriti.
Uvozim sve sto neko oce kupit, pogotovo ako ga mogu prodat skuplje nego sto sam nabavio.
Jer netko masno zarađuje na uvozu, kao i oni koji im to omogućuju. Ta nije samo voda u pitanju, nego i sve ostalo.
Kupujte domaće pa će te vidit promjenu
Danas je postalo moderno piti vodu iz boce koja je ko zna kako skladištena i u nezdravoj plastičurini. Nije svaka moda dobra, a koliko kukamo da nam je sve skupo i da nemamo para za osnovno, praksa nas demantira. Bacamo pare na nešto što nam je Bog podario da imamo u izobilju i s manje para to dobijemo iz česme. Živila česmovača.
Zato sto je sve manje ljudi koji se sluze mozgom,samo pokorno slusaju,moderni robovi koji si su umislili da su gospodari!
bih ne uvozi vodu, nego firme.
A zato sto ne znam ni svoju vodu piti kamo li zemlju obradivati.