Gusjenice-najveći problem tijekom ljeta i jeseni
Među štetnicima kupusa posebno se ističu gusjenice kupusne sovice, kupusnog moljca te malog i velikog kupusara. Ove godine, na području Hercegovine, zabilježene su veće štete od gusjenica na lišću kupusa koje se manifestiraju u obliku različitih grizotina i nepravilnih rupa tzv. „prozorčića“. Što se tiče suzbijanja, na manjim površinama mogu se provoditi mehaničke mjere koje podrazumijevaju ručno sakupljanje i uništavanje gusjenica, a ako je napad jači potrebno je provesti i kemijsko suzbijanje, a od pripravaka se može koristiti Mospilan, Boxer ili Rotor super.
Uzročnici bolesti
Od uzročnika bolesti, tijekom ljetnih mjeseci zbog visokih temperatura i povišene vlage (navodnjavanje), na kupusu se najčešće javljaju koncentrične i prstenaste pjegavosti, plamenjača i različite bakterioze.
Koncentrična pjegavost se javlja na listovima u vidu ograničenih koncentričnih pjega promjera do 10 mm. Njihova unutrašnjost je baršunasta, tamnosmeđa i kasnije postaje crna. Naime, ova bolest od lipnja do listopada napada kupus, ali i brokulu, kelj i cvjetaču čiji cvijet zbog toga na kraju pocrni.
Prstenasta pjegavost se javlja na vanjskim listovima i na njima nastaju prstenaste pjege koje su najčešće promjera 5 do 10 mm, a mogu biti i veće. Gotovo su pravilno okrugle s jednim svijetlosmeđim ili sivim središtem, a oštro su odijeljene od zdravog dijela lista klorotičnom zonom. Ako na listu ima velik broj pjega, list žuti i otpada.
Prvi simptomi bakterijske crne truleži provodnih snopova prepoznaju se u obliku žućkastih rubnih promjena tkiva razvijenih listova, veličine od 1 do 3 cm i u obliku slova “V”. Središnji dio takvih klorotičnih zona naknadno odumire, a lisne žile postaju crne. Uzročnik bolesti širi se do stabljike pa biljke slabije rastu, mogu se osušiti ili ne oblikuju glavicu očekivane veličine i čvrstoće.
Plamenjača se javlja u svim proizvodnim područjima uzgoja kupusa, a najveće štete nastaju ako se bolest razvije već u rasadu. Na mladom lišću može se primijetiti gubitak boje na pojedinim mjestima, žućenje, a na naličju lista nastaje sivobijela prevlaka. Napadnute biljke mogu u potpunosti propasti. Kasnije zaraze na odraslim biljkama uzrokuju promjene na lišću u obliku žućkastih nepravilnih pjega s karakterističnom paučinastom prevlakom na donjoj strani, a lišće kako stari, tako postaje sve otpornije.
U zaštiti od koncentrične i prstenaste pjegavosti mogu se primijeniti dozvoljeni fungicidi, a to su Difcor i Signum, a za suzbijanje plamenjače i bakterioza mogu se koristiti bakreni pripravci , primjerice Cubrablau Z, Acrobat i Ranman top.
Puno više informacija o primjeni pripravaka za zaštitu kupusa doznajte od naših agronoma.
(www.jabuka.tv)
Telefonski razgovor između predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i predsjednika Rusije Vladimira Putina je završio, objavili…
Hajduk je u nedjelju protiv Rijeke slavio s 2:1 u Jadranskom derbiju i tako si…
"Kad opozicija iz RS-a bude imala mogućnost da donosi zakone tad će moći biti naši…
Škola nogometa Herceg Sport u suradnji s GNK Dinamo Zagreb organizira Dinamo nogometni kamp za…
Velik požar buknuo je u skladištu Pevexa u mjestu Kaštel Sućurac. Kako prenose mediji, građani…
Zastupnik u Klubu hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Zdenko Ćosić…