Online anketa pokazala je kako je u mostarskim školama sve prisutnije vršnjačko nasilje, istaknuto je na tribini “Zajedno za sigurno djetinjstvo naše djece” održanoj u srijedu u Mostaru.
Za roditelje je svaki oblik nasilja nedopustiv i štetan te je nužan interaktivni odnos te djelovanje između obitelji i institucija. Potreba za edukacijom i prevencijom je nužna i potrebite, istaknula je glasnogovornica Udruge roditelja “Naša djeca 2014” Mirjana Laganin.
Emina Jusufbegović iz Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-a upoznala je sudionike tribine s “Protokolom o postupanju u slučaju nasilja u školama”, obvezujućim dokumentom za sve škole u HNŽ-u u kojem je, među ostalim, precizno navedeno na koji su način sve strane obvezne reagirati u slučaju nasilja.
Socijalni radnik Tomislav Pupić, koordinator tima za zaštitu od nasilja Centra za socijalni rad Mostar, govorio je o zakonskim modelima kad je problematika vršnjačkog nasilja u pitanju i aktivnostima koje poduzima Centar.
Uz konstataciju kako je nasilje među djecom prisutno, Pupić je kao ključnu istaknuo ulogu medija u procesu detekcije i prevencije nasilja.
Policijski inspektor Zoran Tipurić pojasnio je načine postupanja u slučajevima nasilja, istaknuvši kako djeca do 14 godina kazneno i prekršajno ne mogu odgovarati za svoje djela, dok je diplomirana psihologinja Vedina Kurtović Ajanović iz Centra zdravih navika u svom izlaganju definirala vršnjačko nasilje, upoznala nazočne s posljedicama te pojasnila pristup segmentima restorativne pravde i uklanjanja osjećaja stida kod žrtve.
Voditeljica Centra za djecu i mlade SPES Mostar Mirjana Vlaho govorila je o prevenciji nasilja, istaknuvši kako je ona nužna, jer je prekasno reagirati tek nakon što se nešto loše dogodi. Istaknula je kako su odnosi djece s roditeljima temelj za sve druge međuljudske odnose koje dijete ostvari u budućnosti, što čini primarnu prevenciju, a jako važnu ulogu ima i sekundarna prevencija u školama koje moraju pokazati da se nasilje ne ignorira.
Škola treba imati jasnu poruku: ne toleriramo nasilje! Samo takva poruka može pomoći žrtvama da se osjećaju zaštićeno, a zlostavljačima pomoći da shvate da je njihovo ponašanje neprihvatljivo, poručila je Vlaho.
Zajednička je ocjena kako je svaki oblik nasilja nedopustiv i štetan, te kako je uz stvaranje pozitivnog ozračja u borbi protiv vršnjačkog nasilja nužna djelotvorna povezanost između obitelji i institucija.
Organizatori večerašnje tribine bili su Udruga roditelja “Naša djeca 2014” u suradnji sa SPES-om Mostar, Centrom zdravih navika , Udrugom “Moj grad” i Vijećem mladih Grada Mostara.
(Fena)
Milan Badelj oprostio se od Genoe i najavio povratak u Hrvatsku. U prvom ogledu pretposljednjeg…
Izvori iz Appleovog opskrbnog lanca potvrdili su da će iPhone 17 Air imati debljinu od…
BHMeteo prognozira do kraja svibnja neće doći do stabilizacije vremena, a sprema se i ponovno…
Lisa Su je 10 godina izvršna direktorica kompanije za proizvodnju čipova Advanced Micro Devices (AMD).…
[gallery ids="758377,758378,758374,758375,758376"] Papa Lav XIV. u Vatikanu je u nedjelju predvodio misu koja obilježava početak…
Toyota je često kritizirana zbog sporog ulaska na tržište električnih automobila. Međutim, konačno počinje više…
Komentari:
Djeca su ogledalo društva u kojem živimo.
Stvarno sve vise i vise ga ima
Djeca su ogledalo svojih roditelja