Vlasti RS-a s Kinezima realiziraju projekt koji ugrožava Neretvu

Vlada Republike Srpske potpisala je ugovor s kineskim investitorima o gradnji još jedne hidroelektrane na rijeci Trebišnjici u istočnoj Hercegovini unatoč činjenici da je riječ o ekološki spornom projektu jer njegova realizacija može ozbiljno ugroziti Neretvu zaslanjenjem morskom vodom iz Jadrana.

Kako su u utorak prenijeli lokalni mediji vlada u Banjoj Luci donijela je odluku po kojoj će RS biti jamac za kreditno zaduženje hidroelektrane “Dabar” iz Trebinja kod Izvozno-uvozne banke Kine u iznosu nešto manjem od 190 milijuna eura. Kreditom čije je razdoblje otplate 20 godina uz kamatu od 2,3 posto gradila bi se hidroelektrana čija će instalirana snaga biti 159 megavata.

Kineskim se kreditom financira 60 posto troškova gradnje dok ostatak treba osigurati tvrtka Hidroelektrane na Trebišnjici (HET).

Kinezi su ključni partner i u provedbi projekta jer bi radove trebala izvoditi tvrtka China Energy Gezhouba Group s kojom je vlada RS ugovor o tome potpisala još 2020. godine.

Hidroelektrana “Dabar” je sastavni dio projekta “Gornji horizonti” koji predviđa prebacivanje voda iz Gatačkog i Nevesinjskog polja, preko Dabarskog i Fatničkog polja u akumulaciju Bilećkog jezera.

Cijeli projekt koji je planiran još u bivšoj Jugoslaviji sporan je upravo zbog činjenice da će se preusmjeravanjem prirodnih vodotokova smanjiti priliv vode u Neretvu čiji je donji tok koji prolazi teritorijem Hrvatske već ugrožen prodorom slane morske vode pa je tako doveden u pitanje opstanak flore i faune, ali i sva poljoprivredna djelatnost na tom području koja ovisi o rijeci, prenosi Hina.

Preusmjeravanje vodotokova izravno će se odraziti na vodostaj rijeka Bune, Bunice i Bregave koje su važne pritoke Neretve u njenom donjem toku.

U okviru projekta “Gornji horizonti” do raspada bivše SFRJ izgrađene su hidroelektrane Trebinje I, Trebinje II, Čapljina i Plat. Prve dvije hidroelektrane sada su u sastavu Elektroprivrede Republike Srpske, HE Čapljina je u sastavu Elektroprivrede Herceg Bosne u Federaciji BiH, a HE Plat u sastavu Hrvatske elektroprivrede (HEP).

(www.jabuka.tv)

Komentari:

  • Covicu ni pored uha nije ovo prošlo.. uništit će 4-5 Rijeka njihov tok u dolini Neretve i da ne spominjemo Hutovo blato.. u doba Tita taj projekat je stopiran radi štete koja se mogla nanijeti narodu koji živi uz te rijeke.. ali Covic o tome ni slova da napise ni on niti ijedna stranka sa hr predznakom.. žalosno.. kad se to uradi onda će se oglasiti..

  • Neko riječne vodotokove preusmjerava za potrebe hidrocentrala a neko za izgradnju vile. I u jednom i u drugom slučaju za vrijeme Tita to se nije smjelo raditi.
    Sad sami prosudite koja su vremena normalnija.

Zadnje dodano

  • Vijesti

Elektroprivreda BiH i HZHB: Novi cjenovnici na snazi

Odlukama Regulatorne komisije za energiju FBiH (FERK) u JP Elektroprivreda BiH i JP Elektroprivreda HZHB…

22 minute prije
  • Glazba
  • Zabava

Glazbena škola Široki Brijeg slavi 50 godina rada svečanim koncertom

Svečani koncert pod motom „Prošlost, sadašnjost i budućnost – izvrsnost u svakoj noti“, bit će…

36 minuta prije
  • Vijesti

Schmidtova odluka zaustavila isplatu SNSD-u

Ministrica Zora Vidović objasnila je razloge zaustavljanja isplata sredstava SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj te završavanja…

47 minuta prije
  • Vijesti

Prvi izravni pregovori Rusije i Ukrajine nakon tri godine

Prvi izravni pregovori Rusije i Ukrajine održani su u Istanbulu nakon tri godine, uz brojne…

50 minuta prije
  • Košarka
  • Sport

Polufinale play-offa: Bosna protiv Širokog, Igokea protiv Borca

U prostorijama Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine u petak su izvučeni parovi polufinala play-offa Prvenstva…

1 sat prije
  • PR

Široki Brijeg: Bernina d.o.o. zapošljava – prijavi se za posao u proizvodnji ili dostavi

BERNINA d.o.o. Široki Brijeg zbog povećanog obujma posla raspisuje natječaj za sljedeća radna mjesta: RADNIK…

2 sata prije