U njemu se navodi kako ta vlada “izražava zabrinutost i žaljenje” što je došlo do prestanka rada mostarskog Aluminija “jednog od strateških gospodarskih subjekata za hrvatski narod u Federaciji BiH, ali i za gospodarski razvoj cijele Bosne i Hercegovine”.
Podsjećamo na to da je prema podacima Centra za restrukturiranje i prodaju Republika Hrvatska imatelj 22.814 dionica koje čine 12 posto temeljnog kapitala Društva (što je pripalo Hrvatskoj na temelju ulaganja u obnovu ratom uništenog pogona elektrolize). U tom kontekstu hrvatska Vlada ima ograničen utjecaj koji nije presudan u donošenju odluka i upravljanju trgovačkim društvom Aluminij d.d. Mostar, stoji u priopćenju.
Dodaje se kako je Republika Hrvatska preko svog predstavnika u Nadzornom odboru Aluminija primila informaciju o razgovorima koje su vodili predstavnici Vlade Federacije BiH i Uprave društva Aluminij d.d. s potencijalnim strateškim partnerima te se najavljuje da predstavnici hrvatske Vlade uoči sljedeće sjednice Skupštine društva Aluminij d.d. obaviti konzultacije s predstavnicima Uprave društva te Vlade Federacije BiH kao najvećim pojedinačnim vlasnikom, kako bi se razmotrila moguća rješenja za izazove koji se nalaze pred mostarskim Aluminijem.
Hrvatska Vlada kao manjinski dioničar smatra da se tržišno i ekonomsku opravdanu i konkurentnu proizvodnju u Aluminiju može ostvariti uz bitnu promjenu dosadašnjeg poslovnog modela, u skladu s najboljim europskim poslovnim praksama. Provedba tih mjera pretpostavlja podršku Vlade Federacije BiH, poručili su iz Vlade RH.
Zbog eskalacije problema u mostarskom Aluminiju hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović jučer je zatražila očitovanje Vlade RH te je izrazila zabrinutost za sudbinu oko 900 radnika.
Proizvodni pogodni Aluminija ugašeni su u noći s 9. na 10. srpnja, nakon što je poduzeće iskopčano s visokonaponske električne mreže.
Zbog visokih cijena električne energije Aluminij nekoliko zadnjih godina posluje s gubitkom. Ukupni dug kompanije iznosi oko 400 milijuna maraka, a prema posljednjim podacima, Aluminijev dug za električnu energiju s 30. lipnjem 2019. godine iznosi 293 milijuna maraka.
(Fena)
Raditi iz udobnosti vlastitog doma i zarađivati od klijenata širom svijeta više nije izuzetak ni…
Bivši hrvatski reprezentativac i izbornik te nekadašnji sportski direktor Hajduka Igor Štimac oglasio se dan…
Nogometaši Igmana iz Konjica i službeno prelaze u niži rang nakon što ih je u…
Niko Kovač izborio je Ligu prvaka s Borussijom Dortmund uvjerljivom pobjedom od 3:0 protiv Kiela…
U subotu, 17. svibnja, nekadašnji učenici Gimnazije fra Dominika Mandića u Širokom Brijegu proslavili su…
Već je općepoznato da će Dinamo ovoga ljeta napraviti pravu čistku i velike promjene u…
Komentari:
Hahahaaaa zar je moguce da su oni zabrinuti? Njonjo nece imat odakle nosit 5 milion maraka u sluzbenom auto za HDZ Hrvatske.
Ćestitam hrvatska i ćoviću
A jesu zabrinuti....da su se sjeri tek treci dan nesto reci
Javite im da je Aluminij ugasen na brutalniji nacin nego 1992 u ratu... A oni zabrinuti. Stoko pokvarena, svi ste ga pljackali dok niste doveli do ovoga... Trebali ste sevranoje brinuti i sprijeciti kriminal i stetne ugovore.. Za koga se nase vode zabrinu taj je najebao debelo.
Da nije bilo HR ne bi se on nakon rata ni upalio. HR nije bila u stanju spasiti svoj Uljanik, a nas će spašavati. Peru ruke ko Pilat, 2009 do 2011 pretrpjela je EP HR štetu od 600 miliona kuna zbog jeftine struje Aluminiju. Nitko nije zainteresiran trpiti štetu. Uvoziš sve sirovine, praviš poluproizvod izvoziš jeftinije. Gdje je tu računica, svi trpe štetu a tvojim radnicima prosjek 3000 KM
Ugasiše ga pizde
Bgti zabrinuti oni..
Jesu duboko zabrinuti
eto odmah nama lakse kad sete se vi zabrinili
O mi smo
Zabrinut san ja za svoju babu umrila trineste podjesen...
Da su radnici pametni upalili bi oni svjetlo u Mostaru sibicama pa nek vide malo