Foto: Freepik
To znači da će trgovine na području Orašja moći neometano raditi i drugim danom vikenda.
Orašje nije jedino koje je uputilo ovaj zahtjev i sigurno je da će i druge općine i gradovi koji žele ukinuti neradnu nedjelju očekivati jednak tretman federalne vlade ukoliko imaju valjane argumente.
U obrazloženju odluke Grada Orašja je, između ostalog, navedeno da imaju specifičan geografski položaj unutar Federacije BiH i da značajan broj korisnika usluga u oblasti trgovine čine potrošači, kupci, te turisti-izletnici-jednodnevni gosti na teritoriju grada Orašja s područja susjedne Republike Hrvatske sa značajnim postotkom u ostvarenom prihodu kod gospodarskih subjekata koji obavljaju djelatnost u oblasti trgovine pa i ostalih uslužnih djelatnosti povezanih s trgovinom kao što je ugostiteljstvo i turizam.
Ministar trgovine FBiH Amir Hasičević je “uslišio molitve” vlasti u Orašju, a sada će trebati odlučivati o zahtjevima koji su prispjeli, poput onog iz Maglaja i brojnih drugih koji također žele za trgovine dozvoljen rad nedjeljom.
U obrazloženju Vlade FBiH navodi se da je u Orašju jedan od najfrekventnijih graničnih prijelaza u BiH i da je Orašje “teritorijalno izdvojeno od ostalih dijelova FBiH te se naazi u ‘okruženju’ i izravno graniči s Republikom Srpskom, Brčko Distriktom i Republikom Hrvatskom.”
Neradna nedjelja izazvala je duboke podjele u društvu. Jedni podržavaju pravo trgovaca da imaju zagarantiranu neradnu nedjelju, a drugi se pitaju što je s radnicima u pekarnicama, benzinskim crpkama, cvjećarama i drugim prodavaonicama čiji zaposlenici, također, rade i nedjeljom. Treća skupina smatra da je ovaj zakon besmislen i da svima treba dozvoliti pravo na izbor i rad – tko želi raditi – neka radi uz jasno zakonski definirana prava radnika i obveze poslodavca za rad nedjeljom.
Također, neradna nedjelja izazvala je ogromne gužve u trgovinama subotom što izaziva dodatni stres kod radnika i kod kupaca.
Iako se na prvi pogled čini kao mjera za zaštitu radnika i obitelji, stvarni pobjednici su veliki trgovački lanci, navodi Klix. Oni tako: smanjuju troškove poslovanja, ograničavaju konkurenciju malih trgovaca i profitiraju od online prodaje koja ostaje aktivna i nedjeljom. Radnici ne dobivaju stvarne beneficije, a potrošači i male zajednice trpe.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)
Noćas je došlo do nove eskalacije između Pakistana i Indije. Pakistan je optužio Indiju da…
Sloboda je u 30. kolu WWin lige BiH remizirala protiv Igmana, konačan rezultat bio je…
Faruk Suljović, 23-godišnji student Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta u Sarajevu i rekreativni sportaš, prošao je 1200 kilometara…
[gallery ids="756355,756356,756357,756358,756359,756360,756361,756362,756363,756364"] Bivši učenici Srednje strukovne škole Široki Brijeg u petak 9. svibnja svečano su…
Sudac istrage prihvatio je prijedlog dubrovačkoga Županijskoga državnog odvjetništva i odredio istražni zatvor 73-godišnjaku osumnjičenom…
Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša komentirao je za HTV izbor kardinala Roberta Prevosta za novog papu…
Komentari:
To ste vi sebi povecali place ,vi koje mi placamo tj *drzava*.Sad su vam sigurno bar cetiri puta vece od radnickih.Ako,ta vaše trbušine i narodni stomaci ,stomaci vaše djece i naše nisu isti.Bravo tako se to radi u BiH.Ejvala