Vizni reciprocitet sa SAD-om: Europska komisija se mora pridržavati zakona EU i djelovati

Državljani četiriju zemalja članica Europske unije još uvijek trebaju vizu za ulazak u SAD.

Zastupnici u Europskom parlamentu pozivaju Komisiju da poduzme mjere predviđene zakonodavstvom EU-a kako bi se osigurao puni vizni reciprocitet.

S 37 glasova za, 21 protiv i 6 suzdržanih, Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove usvojio je u utorak nacrt rezolucije kojom poziva Komisiju da predloži delegirani akt kojim se na 12 mjeseci suspendira izuzeće od obveze posjedovanja vize za državljane SAD-a, kako je utvrđeno takozvanim mehanizmom reciprociteta.

Hrvatska, Bugarska, Cipar i Rumunjska četiri su članice EU-a čijim je državljanima potrebna viza za ulazak u SAD, dok ostali državljani EU-a ne trebaju vizu za kratkoročni boravak (do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana), kao ni državljani SAD-a prilikom posjeta Uniji.

Prema zakonodavstvu EU-a, ako treća zemlja ne ukine obvezu vize u roku od 24 mjeseca od dana službene objave o izostanku reciprociteta, Europska komisija dužna je donijeti delegirani akt kojim se na 12 mjeseci suspendira izuzeće od obveze posjedovanja vize za državljane te treće zemlje. Europski parlament i Vijeće mogu uložiti prigovor na predloženi delegirani akt.

Stanje nereciprociteta za državljane Hrvatske, Bugarske, Cipra i Rumunjske traje od 12. travnja 2014. godine (tada je i Poljska bila na popisu zemalja, ali od prošle godine poljskim državljanima više nije potrebna viza za ulazak u SAD), stoga je rok da Komisija donese delegirani akt istekao 12. travnja 2016. godine.

Parlament je već zatražio Komisiju da se pridržava pravila plenarnom rezolucijom usvojenom u ožujku 2017. godine.

Europarlamentarci ističu da se ovdje radi o pitanju solidarnosti među državama članicama EU-a, ali i institucionalnom pitanju u kojem su Parlament i Vijeće trenutno lišeni ovlasti primjerene uključenosti u primjeni mehanizma reciprociteta.

U nacrtu rezolucije također je naglašeno da ponovno uvođenje viza za građane SAD-a može stupiti na snagu samo ako Europski parlament ili Vijeće ne ulože prigovor na delegirani akt (članak 290. stavak 2. Ugovora).

O nezakonodavnoj rezoluciji raspravljat će se na sljedećoj plenarnoj sjednici, slijedom usmenog pitanja Komisiji – također usvojenog u Odboru za građanske slobode u utorak (s 40 glasova za, 21 protiv i 5 suzdržanih), priopćeno je Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj.

KLIKNI i pogledaj Nacrt rezolucije

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Vijesti

Zovko održala konferencija u Splitu: Federalizam jedini put prema stabilnoj BiH

Zastupnica u Europskom parlamentu i članica Izaslanstva za odnose s Bosnom i Hercegovinom Željana Zovko…

11 sati prije
  • Banner
  • Nogomet
  • Sport

Široki Brijeg šokirao Sarajevo na Koševu, VAR im poništio dva gola

[gallery ids="756528,756527,756526,756525,756529,756530,756531,756532,756533"]   Nogometaši Širokog Brijega ostvarili su važnu pobjedu u okviru 30. kola Wwin…

11 sati prije
  • Vijesti

Filipović: Ne može se graditi nova većina bez rješavanja Izbornog zakona

Predstavnici deset stranaka jučer su u Sarajevu potpisali Platformu za mir i europsku budućnost BiH,…

12 sati prije
  • Kultura
  • Vijesti

Kardinal Puljić: Nisam još pozvao papu u BiH, ali bit će prigode

Kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup u miru, podijelio je svoje dojmove nakon izbora novog pape…

13 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

FIFA najavila strože kazne za rasizam

Međunarodna nogometna federacija (FIFA) najavila je znatno veće kazne u slučaju rasističkih incidenata, objavila je…

13 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

NS BiH žestoko kaznio tri premijerligaška kluba

Disciplinska komisija Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine donijela je kazne za nekoliko klubova u okviru…

14 sati prije