Foto: Glas Srpske
Imajući u vidu važnost i osjetljivost ove teme, te kako bismo dali naš doprinos fiskalnim reformama koje za cilj imaju pozitivan učinak na životni standard radnika, smanjenje siromaštva i povećanje kupovne moći stanovništva, te rasterećenje gospodarstva, što bi posljedično moglo stimulirati domaću ekonomiju, apeliramo na Vas kao donositelje odluka da se što hitnije djeluje na izmjenama Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak, priopćeno je iz Vijeća.
Navode da se nisu protivili povećanju minimalnih neto primanja radnika na 1.000 KM i to su više puta isticali, pogotovo uzevši u ubzir da njihove članice već duže vrijeme svojim radnicima osiguravaju primanja i u većim iznosima od zakonskog minimalca.
Ono što moramo spomenuti kao problem jest neprovođenje paralelne porezne reforme, te smanjenja stopa poreza i doprinosa u skladu s tržištima rada koja nas okružuju, zajedno s aktivnostima na povećanju minimalne plaće, a sve kako bi se osigurala jednakost u postupanju prema svim sudionicima na tržištu rada, i kako bi se održala konkurentnost naših poslovnih subjekata, ali i konkuretnost FBiH u gospodarskom i investicijskom smislu, navode iz Vijeća.
Smatraju da nedavno usvojena odluka povećanja minimalne plaće u neto iznosu, prema svim parametrima, znači samo povećanje ukupnog bruto iznosa što će imati posljedice na gospodarstvo, jer su poslodavci prisiljeni prilagoditi se potpuno neplaniranim i značajno većim troškovima poslovanja, a što može isključivo rezultirati značajnim povećanjem troškova poslovanja, naglo zaustavljanje investicija ili podizanje cijena proizvoda/usluga.
Problematično im je što je takva odluka donesena bez ostavljanja razdoblja za prilagođavanje, u situaciji kada su poslodavci već napravili proračune i planove za narednu godinu, što značajno ugrožava poslovanje i izvjesno je da će negativno utjecati na investicijske cikluse, ali i šalje pogrešnu poruku za buduće investitore.
Naglašavaju da su članice Vijeća izrazile veliku zabrinutost zbog mogućeg pritiska na poslovanje, naročito u sektorima s nižom profitabilnošću, kao što su tekstilna industrija ili uslužne djelatnosti, te da bi povećanje troškova rada moglo dovesti do smanjenja broja radnih mjesta ili odlaska poslodavaca u druge susjedne ekonomije, što bi poništilo neke od očekivanih koristi.
Moramo istaći da ne posluju svi investitori u visokoprofitnim granama, te jasno ističemo da mi ne zastupamo interese pojedinačnihtvrtki i poslovnih subjekata, nego pokušavamo ukazati na potrebu provođenja reformi koje će istovremeno obuhvatiti i povećanja plaća, ali i umanjenje tereta doprinosa i drugih nameta za poslodavce, priopćeno je iz Vijeća.
(www.jabuka.tv | Foto: Glas Srpske)
Mostar Summer Fest donirat će 50% prihoda od svih prodanih ulaznica u razdoblju od 21.…
Manchester City je objavio da će Kevinu De Bruyneu podignuti spomenik ispred njihovog stadiona. Legendarni…
Bosanskohercegovački stručnjak i legenda Željezničara Admir Adžem (52) novi je trener Plavih s Grbavice. Adžem,…
Marko Livaja zabio je 19 prvenstvenih golova u ovoj sezoni i ne dogodi li se…
Iako piletinu često smatramo zdravijom alternativom crvenom mesu i ključnom namirnicom mediteranske prehrane, novo talijansko…
U učionici Osnovne škole "Sveti Sava" u Istočnom Sarajevu u utorak je netko od učenika…
Komentari:
Ukinite place radnicima i vi poslodavci sebi uzimaj te 70 posto i Vladi 30 posto. I vsljda ce te biti sretni. Radnik nek radi dok ne umre.
Seri seri biće krastavaca
Tako je.Njima malo milijuni,brodovi,hoteli,iznose novac stalno a radnika ne mogu platiti stalno se krive i traže stalno nešto a sve firme prijeratne uzeli i zarađuju u njima,a nikad ni sad kad su puni novca ne bi ih mogli napraviti ni imati.Plaće radniku i u bruto i neto treba povećati i plaćati pune doprinose na njih.
Za 20:43, imam ja bolji prijedlog: nek "poslodavci" (sto oni nisu, zaposleni je onaj koji radi/daje posao i svoje zivotno vrijeme) nek idu u poduzeca i nek sami rade, a i politicari im mogu pripomoci.
Stvar je zapravo jednostavna. Naime, ako se želi povećati plaće, onda doprinose treba smanjit drastično a povećat porez na dobit Ito za duplo koja sad , čini mi se, iznosi 10%.
Ovim bi dobili svi
Odavno nije bilo u javnosti toliko lupetanja kao u zadnjih 20 dana. Od poslodavaca, preko radnika i sindikata do opozicije i vlasti. Ovo je luda kuća. Svi pametni a ispaljuju se brojevi bez ikakva pokrića. Ovi bi da smanje doprinose za 10 ili 15%, drugi bi povećali porez na dobit na 40%, treći bi minimalnu plaću 2000 maraka. Bez ikakve analize to se rasipa brojkama i prijedlozima. Sve stručnjak do stručnjaka. Bližimo se kraju mjeseca a ne znamo po kojim pravilima će biti plaće. Jedni govore 1000 plus 200 neoporezivo, drugi 800 plus 400, treći 800 plus 200, četvrti 1000 plus 400. Jedni pričaju o 800 oporezivo drugi o 800 beoporezivo. Jada bogati šta je ovo
Nije baš tako jednostavno, iz doprinosa idu mirovine, povećavanjem poreza na dobit uništavaš male firme i obrte, iako se slažem za smanjenje doprinosa i mogu se smanjiti ukupna davanja za 10-15 % i na taj način bi se izniveliralo ovo povećanje minimalne plaće.
Cuj vijece stranih investitora, ovdje ste u BiH ili se drzite zakona ili cao.
Pa možeš ti samoproglašavati nekakvo vijeće stranih investitora ili sastanka, a šta stranci uopće hoće ovdje i kako se mogu uopće javljati,došao si poštivaj zakone države u koju si došao,a došao si da bi više zaradio i radnike napravio sirotinjom.
Vi sto lajete na poslodavce je traze smanjenje doprinosa, ukoliko se doprinosi ne smanje kukat ce cijela drzava za 6 mjeseci. Nece biti posla, zatvorit ce se dosta malih, inflacija ce naglo porasti. Niksic je pogrijesio, nije sagledao ni 10% situacije.
Zna li itko dali postoji sindikat koji štiti prava radnika?
8.30,
Ti si još u prošlom stoljeću i misliš da može kako bilo,samo sebi.
Sindikat radi za tajfune (to su oni sto su sve stekli na kvarnisti i muljaži i na tuđoj muci) oteto prokleto uvjek bilo i biće samo polako dođe sve na svoje kad tad.PREPIŠITE zakone od uređenih država i manje trpanja u svoje džepove i eto Blagoslova za sve.