Ugradnja GLP uređaja i implementacija sustava trajala je godinu dana, uz prilagodbe prostora i opreme, što je rezultiralo brojnim poboljšanjima u funkcionalnosti Zavoda.
Pročelnica Zavoda, prof. dr. sc. Ivanka Mikulić istaknula je u razgovoru za Fenu da GLP uređaji osiguravaju točne i pouzdane rezultate laboratorijskih pretraga kroz automatizaciju procesa koja smanjuje ljudske pogreške te omogućuje brže i učinkovitije izdavanje nalaza. Sustav osigurava potpunu sljedivost rezultata, povezujući svaki nalaz s uređajem, datumom, osobom koja je analizu provela i korištenim postupkom, čime se povećava transparentnost i vjerodostojnost.
Sustav koristi napredne statističke alate poput Levey-Jennings grafova, Westgard pravila i analiza trendova, koji omogućuju kontinuirano praćenje stabilnosti i točnosti rezultata te automatsku validaciju nalaza. Također, omogućuje detaljan uvid u brzinu obrade uzoraka i vrijeme izdavanja nalaza (TAT), što pomaže optimizaciji rada i smanjenju vremena čekanja pacijenata.
Mikulić je naglasila da GLP sustavi moraju biti usklađeni s kliničkim protokolima, posebno u hitnim situacijama kada je brzina dobivanja rezultata presudna. Sustav omogućuje učinkovito upravljanje vremenskim rokovima za prioritetne testove.
Implementacija informacijskog sustava poboljšala je i razmjenu podataka između odjela bolnice, automatizirajući prijenos rezultata u bolnički informacijski sustav, čime se ubrzava donošenje odluka i smanjuju pogreške.
Govoreći o izazovima, Mikulić je navela da su mogući problemi tehničke prirode, prilagodba na novi način rada i edukacija zaposlenih, no sustav ima stalnu podršku IT tima.
Usporedba s prethodnim načinom rada pokazuje brojne prednosti: povećanu kvalitetu i pouzdanost analiza, smanjenje pogrešaka, lakše upravljanje dokumentacijom, jasnu sljedivost i bolju internu organizaciju.
Nedostaci su rijetki i odnose se uglavnom na smanjenu fleksibilnost pri promjenama metoda koje zahtijevaju dodatnu validaciju i dokumentaciju. Stoga je kontinuirana edukacija osoblja ključna za održavanje kompetencija u skladu s inovacijama.
U budućnosti se planira uvođenje novih funkcionalnosti, među kojima je najvažnija autovalidacija – automatska validacija rezultata prema unaprijed definiranim kriterijima. Ova nadogradnja omogućit će bržu i precizniju obradu velikog broja testova, smanjujući mogućnost ljudskih pogrešaka.
Zavod za laboratorijsku dijagnostiku SKB Mostar godišnje obavi više od četiri milijuna pretraga, što dodatno potvrđuje važnost modernizacije sustava za bržu i kvalitetniju dijagnostiku te veće zadovoljstvo pacijenata, zaključila je prof. Mikulić.
(Fena)
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Komentari:
Hoće li biti imalo brže i bolje za bolesnike.
Super. Čestitam👍 zahvala u ime svih pacijenata kojima najbrže moguće dajete nalaze, točne i sigurne. Ako skratite makar za malo vrijeme potrebno da pacijenti saznaju svoje stanje, smanjili ste za toliko i njihovu zebnju dok čekaju! Hvala i u moje osobno ime.
Nema nama pomoći dok ne budemo imali svoju bolnicu u ŽZH.
Super, predivna prof. Ivanka i njen tim!