Velika pobjeda Veleža nad AEK-om, težak poraz Borca

Nogometaši Veleža pobijedili su u četvrtak na stadionu Grbavica u prvoj utakmici drugog pretkola Konferencijske lige favorizirani AEK rezultatom 2:1 te tako s minimalnom prednošću putuju na uzvrat u Atenu.

Nakon početnog ispitivanja snaga, krenulo je žestoko s obje strane pa smo vrlo brzo vidjeli i dva pogotka. Prvo su gosti poveli u 12. minuti nakon odlične akcije i loše reakcije obrane Veleža. Na kraju je Albanis uposlio Ansarifarda koji je izbio sam ispred Bogdanovića te nije imao puno problema da ga svlada za 0:1.

Međutim, samo dvije minute kasnije Velež je izjednačio. I to na spektakularan način. Pršeš je primio loptu na nekih 25 metara od gola AEK-a i potom silovito šutirao. Iako se golman grčke momčadi maksimalno ispružio, nije uspio spriječiti da lopta uđe u mrežu na radost velikog broja Veležovih navijača.

Nije se tu Velež zaustavio već je nastavio s napadima, a u 32. minuti su mogli do preokreta. Ponovo je Pršeš odlično šutirao iz identične pozicije i na isti način kao kad je postigao izjednačujući pogodak. Ipak, ovaj put je golman bio siguran i loptu je krajnjim naporom skrenuo u korner.

Kraj prvog poluvremena obilježila je jedan sporna situacija kada je zbog zaleđa poništen pogodak AEK-a pa promjena nije više bilo u prvih 45 minuta utakmice.

AEK je bolje otvorio drugo poluvrijeme te su odmah pogodili gredu. Bila je to odlično ubačena lopta iz slobodnog udarca s desne strane, a neometani Tzavellas je glavom pogodio gredu s gornje strane.

Samo četiri minute kasnije, Velež dolazi do preokreta. Ćosić je napravio solo prodor i potom iskoristio zbunjenost obrane AEK-a te uposlio Zajmovića koji se odlično snalazi i matira golmana za preokret Rođenih.

Grčka ekipa je izgledala zbunjeno i u nastavku utakmice, a Velež je najbliže trećem golu bio u 79. minuti kada je Georgijević odlično pucao glavom nakon centaršuta Brandaa. Ipak, golman je bio siguran, a kako do kraja utakmice nije bilo većih uzbuđenja, utakmica je završena konačnim rezultatom 2:1, piše Klix.

Uzvrat između AEK-a i Veleža igra se u Ateni za sedam dana, a pobjednik ovog dvomeča u trećem pretkolu Konferencijske lige igrat će protiv vjerojatno švedskog Elfsborga koji je u četvrtak u prvoj utakmici razbio moldavski Milsami s 4:0.

Težak poraz Borca

U prvoj utakmici 2. pretkola Konferencijske lige nogometaši banjalučkog Borca poraženi su od Linfielda rezultatom 4:0. Bilo je to vrlo blijedo izdanje Banjalučana, koji će u uzvratu za sedam dana pred svojim navijačima juriti ozbiljan zaostatak.

Prvo poluvrijeme proteklo je u potpunosti u znaku prvaka Sjeverne Irske, a domaća momčad je šokantno povela već u 2. minuti. Nakon duge akcije i gužve u šesnaestercu Borca, lopta se odbila do Michaela Newberrya, koji je iz blizine matirao Pavlovića za 1:0.

Linfield je i nakon toga bio nadmoćniji, a Borac je prvi put zaprijetio u 20. minuti. Begić je pokušao s distance nakon ubačaja Zakarića, ali golman Johns je dobro obranio.

Ipak, samo pet minuta kasnije bilo je 2:0 za Linfield, a strijelac je bio Christy Manzinga. Nakon kontre domaćih i dubinske lopte u prostor koju je poslao Fallon, napadač domaćih je pobjegao obrani Borca i silovitim udarcem pogodio je same rašlje.

Sjevernoirski sastav je imao novu dobru priliku u 37. minuti. Stephen Fallon se namjestio na udarac s distance i dobro je ciljao, ali lopta je prohujala pored gola i na poluvrijeme se otišlo vodstvom Linfielda 2:0.

U nastavku je trener Borca Marko Maksimović izmjenama pokušao promijeniti tijek susreta, ali ni to nije dalo rezultata.

Najbolju priliku za smanjenje rezultata Borac je imao u 62. minuti. Nakon kornera, kapetan Stojan Vranješ ostao je sam na petercu, ali je glavom šutirao preko gola, prenosi Klix.

S druge strane, domaći su vješto i strpljivo čekali svoju priliku, a dočekali su je u 75. minuti. Clarke je ubacio za veznjaka Mulgrewa, koji je udarcem iz prve pogodio daljnji kut za 3:0.

Konačnih i uvjerljivih 4:0 postavio je Callacher u drugoj minuti sudačke nadoknade.