Vatreni u drugom poluvremenu slomili Maltu

Hrvatska nogometna reprezentacija upisala je novu pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Kataru. Na riječkoj Rujevici Vatreni su uz dosta početne muke slavili nad reprezentacijom Malte s na kraju uvjerljivih 3:0.

Dalić se za dvoboj s Maltežanima odlučio na čak sedam izmjena u odnosu na prethodnu utakmicu sa Ciprom. Pa su tako novu kvalifikacijusku utakmicu na Rujevici u prvih 11 počeli Juranović, Vida, Melnjak, Kovačić, Badelj, Oršić i Vlašić.

Vatreni su ponovno imali problema s objektivno slabijim, ali vrlo dobro defanzivno organiziranim protivnikom. Od početka su vršili pritisak pred malteškim vratima, ali nikako svoju terensku nadmoć nisu mogli konkretizirati nekim pogotkom.

Već u drugoj minuti u sjajnoj prigodi se našao Vlašić nakon odličnog proigravanja Badelja, ipak njegov udarac pogađa vanjski dio mreže.

Drugu ozbiljniju prigodu imao je Pašalić u 15. minuti. Nakon gužve u šesnaestercu gostiju, veznjak Hrvatske je šutirao je glavom, a lopta je pala na gredu Bonellova gola.

Četiri minute kasnije Maltežani su zaprijetili preko kontranapada. Pisani je nakon duge lopte ušao u kazneni prostor, zaleđa nije bilo, a lopta je svakako pogodila Juranovića u ruku, ali glavni sudac je ocijenio da to nije za kazneni udarac i Hrvatska je tu može se reći dobro prošla.

Hrvatska je do kraja poluvremena pritiskala, ali nikako nije uspijevala slomiti bunker gostiju.

Nakon nekoliko uvodnih minuta drugog dijela u kojim su Vatreni stvorili nekoliko dobrih situacija preko Vlašića i Oršića, Dalić se odlučuje na četiri zamjene (u dva navrata) pa u igru uvodi Modrića, Perišića, Brekala i Barišića s čime nije htio ništa prepustiti slučaju.

Hrvatska je nakon toga izvršila još veći i konkretniji i pritisak i to se vrlo brzo isplatilo. Ivan Perišić nakon sjajnog ubacivanja Borne Barišića u 62. minuti pogađa za 1:0 i Vatreni su konačno probili čvrsti malteški blok.

U 76. minuti Hrvatska konačno rješava pitanje pobjednika. Nakon ubacivanja Oršića iz kuta, dvojica Maltežana sudarila su se u zraku,  a jedan od njih je igrao rukom i sudac je pokazao na bijelu točku. Siguran realizator s bijele točke bio je kapetan Luka Modrić i Vatreni su mogli odahnuti.

Konačnih 3:0 za Vatrene u 90. minuti postavlja Josip Brekalo nakon lijepe akcije i proigravanja Perišića.

HRVATSKA: Livaković, Juranović, Vida, Ćaleta-Car, Melnjak (od 57. Barišić), Kovačić, Badelj (od 54. Modrić), Pašalić (od 54. Brekalo), Vlašić, Oršić (od 78. Lovrić), Budimir (od 54. Perišić)

MALTA: Bonello, Shaw, Pepe, S. Borg (od 67. Muscat), J. Mbong (od 67. Corbolang), Guillaumier, Kristensen (od 82. Gambin), Camenzuli, Teuma, S. Pisani, Satariano (od 46. Nwoko).

Od ostalih rezultata u skupini H, treba izdvojiti kako su u ranijem terminu Ciprani priredili jedno mini iznenađenje svladavši Sloveniju s 1:0.

A s druge strane Slovačka je s 2:1 svladala do sada neporaženu Rusiju. Oba ova rezultata, može se reći, da itekako odgovaraju Vatrenima, s obzirom na poraz protiv Slovenije u prvom kolu.