Postojeća zakonska rješenja umirovljenike su dovela do ruba siromaštva, poručili su iz Saveza umirovljenika Federacije, te tvrde da će nedavno usvojeni Prijedlog zakona o MIO-u u Zastupničkom domu federalnoga parlamenta doprinijeti da se socijalno stanje ove kategorije bar malo popravi, javlja Federalna televizija.
Godinama zanemareni, za njih je svako rješenje bolje od postojećega. Kažu, barem im je novim zakonom zagarantirana redovna isplata mirovina do svakoga petoga u mjesecu, a konačno su riješena i pitanja kojih se nismo doticali od kraja devedesetih – poput uvođenja posmrtnina ili rehabilitacije umirovljenika.
”Nije novi zakon ni bodovni sustav kriv što se radnicima u realnom sektoru plaćaju doprinosi na zagarantiranu plaću, a razlika plaće koju stvarno zarađuju isplaćuje se u gotovini i na druge načine – i objektivno ti ljudi imat će niže mirovine nego što zaslužuju”, kaže Omer Omerefendić, predsjednik Skupštine Saveza umirovljenika u FBiH.
A bodovni sustav za nove umirovljenike je jasan. Formula se bazira na radnom stažu i uplaćenim doprinosima. Praktično to znači da svi koji imaju prosječnu plaću u Federaciji nakon 40 godina radnoga staža i uplaćenih doprinosa imat će mirovinu od 526 maraka. Što je iznos na platnoj listi manji, niža će biti i mirovina.
Direktor Zavoda MIO FBiH Zijad Krnjić grešku vidi u lošim izmjenama Zakona o doprinosima jer nije spriječeno polovično isplaćivanje plaća i doprinosa.
Neće pomoći ni utvrđeni prelazak na trezorsko poslovanje, čime bi se svi prihodi od doprinosa slijevali u jedan proračun, piše FTV.
”Te pare ne padaju s neba, ne idemo mi na njemački trezor nego na naš. Nemam ništa protiv, ali trebat će isto para, a netko će ih trebati naplatiti”, pojašnjava Krnjić
Kao najvažniju odredbu Zakona, ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača vidi definiranje minimalne penzije: ”Svi oni koji ostvare pravo na mirovinu, imaju tu zagarantiranu 326 maraka, koja ide kroz valorizaciju i tako se usuglašava s ekonomskim kretanjima u društvu”.
Godinama su problemi umirovljenika stajali u ladici. Kada su konačno došli na površinu, isplivale su i brojne zamjerke. I vladajuća koalicija i opozicijke stranke istoga su stava – usvojeni zakon u praksi će pokazati brojne nedostatke. I zato već treba početi priprema izmjena.
Jozo Bagarić, šef Kluba HDZ-a BiH u Predstavničkom domu, poručuje da će zakon, kad dođe u implementaciju, pokazati svoje slabosti.
”Fiskalna održivost – samoodrživost MIO sustava, taj princip, taj cilj nije zadovoljen, niti imamo adekvatnost mirovina kao drugi cilj”, ističe Elvir Karajbić, šef Kluba SDP-a.
Idući tjedan ovaj zakon trebali bi razmatrati i delegati u Domu naroda Federalnoga parlamenta.
(Bljesak.info)
Europska unija mogla bi postati svjetski predvodnik u ograničavanju društvenih mreža djeci. Prijedlog, koji predvodi…
[gallery ids="759432,759431,759434,759433,759435"] Jak vjetar koji je u četvrtak poslijepodne počeo puhati u Doboju uzrokovao je…
Kineski proizvođač automobila BYD prvi je put prodao više električnih vozila u Europi nego Tesla,…
Osjećate li se iscrpljeno već sredinom radnog dana? Možda je vrijeme da uvedete kratke, ali…
Policijska uprava Mostar priopćila je u četvrtak da tradicionalna organizirana šetnja maturanata gradom nije dopuštena…
Hrvatski kapetan Luka Modrić (39) oprostio se od Real Madrida, a španjolski list Relevo piše…
Komentari:
Najugrozeniji u drustvu 89posto minimalna mirovia ,a sve vidljivo razlog minimalac opet po radniku.Rob do groba.
ovo je katastrofa od zakona
Za 40 godina staža ko doživi treba imati najveću mirovinu iako su ih 25 godina zakinuli na uplati doprinosa i plaći onda i na mirovini pa onim koje ne vole i nisu im podobni dobiju 326 KM .Sramota šta rade.
U njemačkoj imaš po godini staža 65 eura pa računaj a nas radnik za 40 godina rada ne može zaraditi ni 150KM zato imaju minimalnu mirovinu 326 KM a oni po povoljnim uvjetima za koju godinu rada i po 2000 KM iz radničkog fonda.