Elmasoglu je gradonačelnik grada Erzina u kojem živi oko 42.000 stanovnika. Erzin se nalazi u južnoj Turskoj, između Osmanije i Iskenderuna, usred područja pogođenog potresom, piše DW.
U Erzinu nema mrtvih u potresu, a nema ni značajne štete na građevinama, osim na nekim obiteljskim kućama i minaretima. Podsjetimo, u potresu je poginulo preko 40.000 osoba, a uništene su ili oštećene stotine tisuća građevina.
Ali, Erzin je sve to zaobišlo. Gradonačelnikovo je objašnjenje za takav razvoj događaja, koje je iznio u intervjuu na turskoj televiziji, jednostavno: Nisam dozvolio nikakvu bespravnu gradnju ni građevinske radove. Ponekad su se ljudi ljutili na mene i podrugljivo me pitali želim li biti jedini pristojan u zemlji. Sada imam čistu savjest zato što to nisam dozvoljavao.
U Turskoj je izgrađeno puno nelegalnih objekata. Oni, koji su gradili takva zdanja, počinili su kaznena djela. No, prije izbora se njima rado obećavalo da neće biti kazneno gonjeni, usprkos tome što su njihovi postupci bili neodgovorni i, kako se sada pokazalo, kobni, kaže Eyüb Muhcu iz krovne organizacije turskih inženjera i arhitekata, prenosi Index.hr.
On stoji ispred ostataka jedne kuće u Adiyamanu.
Kako smo doznali, ovdje je riječ o četverokatnici, odnosno predviđena je izgradnja četiri kata i za tu visinu je projektirana ova zgrada i napravljena statika. Nakon toga su, potaknuta politički motiviranom amnestijom izgradnje, nezakonito dograđena još tri kata – i u osnovi je počinjeno ubojstvo.
Tako se jednostavno i bez dozvole dograđivao jedan, dva ili više katova – to je uobičajeno u mnogim turskim gradovima. No, to samo po sebi ne objašnjava katastrofu.
Osim toga, na pojedinim mjestima građevinsko zemljište je previše mekano i nestabilno. A tu je i fušeraj s građevinskim materijalom i načinom gradnje: jedna žena iz Antakije kaže da su ona i njezini susjedi pretraživali ruševine svojih kuća u potrazi za željeznim armaturama. Nisu ih uspjeli pronaći.
Može se vidjeti kako se gradilo pogrešnim materijalima, objašnjava inženjer Muhcu. Na mnogim mjestima se može vidjeti kako se beton urušava, što pokazuju uzorci koje smo uzeli na licu mjesta. Slična je situacija i s obrađenim uzorcima armatura.
Tijekom izgradnje ove zgrade su, u skladu s propisima, korištene glatke željezne šipke. Danas se, prema važećim građevinskim uredbama, moraju koristiti ne glatke, već armature s ispupčenjima, koje bolje prianjaju za beton i čine stupove otpornijim.
I u Erzinu postoje slučajevi nepropisno izgrađenih objekata, štedjelo se na pogrešnom mjestu i bilo je fušeraja u gradnji, kaže gradonačelnik Elmasoglu.
Ali to se nije događalo, objašnjava on, bez pozivanja na odgovornost. No, neki su uvijek iznova pokušavali uvjeriti vlasti da im progledaju kroz prste.
Međutim, on je, kako kaže, ostao nepokolebljiv, pa čak i onda kada je zbog toga bio napadan.
I kod mene su dolazili građani koji su se žalili da si ne mogu priuštiti plaćanje građevinske dozvole. Uvijek sam odgovarao: ‘Stvarno mi je žao.’ Zbog toga je nemali broj stanovnika u ovom gradu ljut na mene.
I u Erzinu se sada, jedna po jedna, provjeravaju sve zgrade koje još uvijek stoje – kao i u ostalim područjima pogođenim potresom.
Turska građevinska uprava je na tim poslovima angažirala 1.000 građevinskih inženjera i inspektora. Oni ne rade na temelju zahtjeva, već sustavno idu od kuće do kuće. U gradu na čijem je čelu Elmasoglu oni imaju više posla nego u drugim područjima jer tu mnoge kuće još uvijek stoje, prenio je Index.hr.
(www.jabuka.tv)
Ako niste sigurni o tome smijete li podijeliti neku informaciju ili ne, vodite se ovom…
Istraživanje koje je provela Agencija za rad i zapošljavanje BiH, u suradnji s entitetskim zavodima…
JKP Čistoća d.o.o. Široki Brijeg u završnim je pripremama za uvođenje naplate parkinga u Širokom…
Britanski glumac Tom Hardy, najpoznatiji po ulogama u filmovima Venom i Mad Max: Fury Road,…
Barcelona je na korak do nove, 28. titule prvaka Španjolske u povijesti. Tri kola prije…
Radnici u tvornicama američkog proizvođača automobila Ford u zapadnonjemačkom gradu Kölnu započeli su u srijedu…
Komentari:
Vidi se kako se postenje i pravednost kad tad isplati.
Jednom u 100 godina...
E sad pogledajte neke ne baš davno izgrađene zgrade u Širokom. Imamo "fine" primjere zgrada koje su projektirane i započete kao trokatnice, a na kraju izrasle u petokatnice. Nema građevnih prekršaja koji se nisu dogodili u Širokom. Tko je kriv za te gluposti? Tko je izdao dozvole (ako ih je uopće izdao). Ne daj Bože da nas trene... Nadam se da griješim.
Za 13:54, Najsolidnije zgradice u S.B.u su jos uvijek one koje su izgradjene za vrijeme socijalizma, npr.: hotel, "Robna kuca", manja zgradica do "Robne kuce" gradjene otprlike u isto vrijeme. Cak im i fasade jos uvijek na nesto lice, nakon 40-50 godina
velika je razlika novogradnje i staro gradnja stare zgrade sto puta su sigurnije od ovije sad kojesu posije rata napravijene.plitki temelji loša armatura sjećam se onog.katastrofalnog zemijotresa iz osamdesetih kadje stradalo crnogorsko primorje taj potres zaijuijo je dubrovnik nijedna zgrada nije se srušila ni ispucala
,, ovije "