Mi smo, nažalost, otišli tridesetak godina unatrag umjesto naprijed, ali je vrijeme da idemo ukorak sa svijetom. Imamo nekoliko tisuća osoba koje čekaju organ za transplantaciju, a Bosna i Hercegovina je tek prije dvije-tri godine donijela zakon o donorstvu, rekao je u četvrtak novinarima prof. dr. Ante Kvesić, ravnatelj Sveučilišne kliničke bolnice Mostar.
On je govorio prije početka okrugloga stola “Poboljšanje zdravstvene zaštite za bolesnike na dijalizi” koji je održan u prostorijama Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
Ravnatelj Kvesić govorio je o tome što Bosna i Hercegovina treba učiniti kako bi postala punopravna članica Eurotlansplanta i gdje je, uopće, na tome putu, piše Bljesak.info.
Naglasio je i kako već nekoliko godina SKB educira medicinske stručnjake kada je riječ o presađivanju organa. Istaknuta je tom prigodom i važnost uspostavljanja mreže donora, odnosno uvezivanje.
Prema pokazateljima, transplantacija u Bosni i Hercegovini na samome je dnu, kazano je na okruglom stolu u Mostaru.
Imamo 97 pacijenata koji su na dijalizi u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar. Radimo u dvije smjene. Pacijenti se dijaliziraju tri puta tjedno. Osim hemodijalize imamo i peritonejsku dijalizu. Ranije smo radili u tri smjene dok Konjic nije dobio svoj hemodijalizni centar. Sada je to malo rasterećeno jer pacijenti iz Jablanice i Konjica idu u Opću bolnicu Konjic, istaknula je prof. dr. Monika Tomić, predstojnica Klinike za unutarnje bolesti SKB-a Mostar.
Prof. dr. Tomić govorila je i o izgradnji novog objekta za pacijente koji dolaze na dijalizu, o problemu s laboratorijskim nalazima, problemu transplantacije.
Istaknula je, također, kako su u više navrata organizirani okrugli stolovi, simpoziji o transplantaciji i njezinoj važnosti, ali kako društvo u BiH, kada je riječ o darivanju organa, još nije dovoljno senzibilizirano.
Inače, okrugli stol održan je u organizaciji Liječničke komore Hercegovačko-neretvanske županije i Klinike za unutarnje bolesti s Centrom za dijalizu Sveučilišne kliničke bolnice Mostar.
Sudjelovali su predstavnici ministarstava zdravstva HNŽ-a i ŽZH, predstavnici Zavoda za zdravstveno osiguranje i reosiguranje FBiH, zavoda za zdravstveno osiguranje HNŽ-a i ZHŽ-a te ravnatelji bolnica i domova zdravlja u tim dvjema županijama.
U BiH tisuće oboljelih čekaju transplantaciju organa, a najveći broj ih je i ne dočeka.
Na listi čekanja u Federalnom ministarstvu zdravstva nalazi se 219 bolesnika koji čekaju bubreg dok 30 pacijenata čeka novu jetru. Srce čeka 12 pacijenata, a u RS-u i Distriktu Brčko ne postoje liste čekanja.
(www.jabuka.tv)
Blago Čuljak, vlasnik tvrtke Green Code iz Širokog Brijega, inženjer računalstva i iskusni stručnjak u…
Ime Tomislava Kiša, koji je u gradskom derbiju protiv Veleža, u 95. minuti, zabio pogodak…
Vlada Litve je uvela sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, predsjedniku Narodne skupštine RS-a Nenadu…
Predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa sastao se u utorak u Sarajevu s članovima Predsjedništva Bosne…
Muška košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u 2027. u Kataru…
Sudačko povjerenstvo Europske nogometne federacije (UEFA) odredilo je suce za finala europskih natjecanja u sezoni…