Za građevinske radove do sada je utrošeno preko osam milijuna maraka, većinom sredstvima Vlada RS-a i R Srbije, dok se sredstva za uređenje unutrašnjosti tek trebaju pronaći. U tijeku je izrada glavnog projekta interijera i okolnog uređenja, javlja FTV.
Obnovom Saborne crkve Svete trojice obnavlja se i pravoslavna zajednica u Mostaru. Velebna građevina dobiva svoj prijeratni izgled, ali će crkva u pravom smislu te riječi, kažu mostarski svećenici, biti tek onda kada bude ispunjena vjernicima.
Sad konačno možemo reći da su završeni grubi građevinski radovi, u smislu izgradnje i obnove na taj način, u fazi je skidanje skele i postavljanje osvjetljenja, kazao je svećenik Duško Kojić.
Gradnju i obnovu crkve prati Federalni zavod za zaštitu spomenika. Crkva je, odlukom Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, građena u istim gabaritima i od izvornog materijala.
Odobrenje za gradnju je izdano na osnovu projektne dokumentacije i jedino pravilo je bilo da se mora izvornost u potpunosti poštivati i postupak rehabilitacije je rađen na osnovu izvornog stanja, izvornih skica, slika i dokumenata, rekao je Ante Vujnović, direktor Zavoda za zaštitu spomenika FBiH.
Obnova crkve važna je za sve stanovnike Mostara. Ona je svojevrsni ukras grada, ali i simbol međusobnog uvažavanja. Tomu u prilog govori i podatak o anonimnim donatorima satova postavljenih na zvoniku.
Jedan sat je urađen arapskim brojevima, jedan rimskim i jedan staroslavenskim brojevima i kao takvi oni su donacija jednog pravoslavca, jednog rimokatolika i jednog muslimana Bošnjaka, koji su svoju ljubav prema ovome hramu, ovome gradu pokazali na taj način i samo to njihovo inzistiranje da oni ostanu anonimni je pokazatelj da je to djelo njihove ljubavi, a ne neke reklame i marketinga, izjavio je svećenik Duško Kojić.
Posebnu simboliku obnova crkve dobiva u Velikom tjednu, tjednu Kristove muke i stradanja.
Tako je i ovaj hram doživio svoju svojevrsnu strasnu nedjelju, to svoje stradanje, rušenje, i onda ova obnova je i njegovo vaskrsenje, smatra Duško Kojić, prenosi FTV.
U vrijeme prvobitne izgradnje završene 1873.godine, Saborna crkva Svete trojice bila je jedna od najvećih pravoslavnih crkava na Balkanu. Njezina obnova nije samo identitetsko pitanje. Za vjernike je to mjesto sabiranja, molitve, katedralni hram Eparhije zahumsko-hercegovačke, ali i spomenik kulture i jedan od najljepših simbola Mostara.
(www.jabuka.tv)
Veleposlanik Luigi Soreca, šef Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU…
[gallery ids="756474,756476,756475,756472,756473"] Ovotjedni program u sklopu manifestacije Briješka zvona zaključen je impresivnim koncertom Glazbene škole…
[gallery ids="756444,756443,756450,756445,756446,756448,756449,756451,756452,756453,756447"] Dan Prve osnovne škole Široki Brijeg svečano je proslavljen u petak prigodnim kulturno-umjetničkim…
Specijalne jedinice policije Brčko distrikta BiH pokušale su sinoć uhititi predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana…
U subotu je nastavljena potraga za 23-godišnjom planinarkom Lolom Mathelet iz Francuske, koja je pod…
[gallery ids="756413,756411,756412,756414,756415,756410,756416,756417"] Deseta povorka ‘Hoda za život‘ pod geslom ‘Izaberi život i majku i dijete‘,…
Komentari:
Koliko je vladika ukrao?
Kolko i ti.
Realno najljepsa u Mostaru
Ljepši je raletov kulturološki bunker. Ono prelijepo masivno profinjeno staklo, pa izvrsna nutarnja iluminacija, podovi sjajni, vanjski debeli bijeli blokovi kao zaštita od znatiželjnih a legitimnih žitelja u prolazu koji možda malo i stidljivo povire i zadive se tom sjaju, toj kulturi raskoša.
Ovo nije obnavljanje stare crkve nego jedan novi megalomanski projekt.
"Zapišavanje teritorija", a to svetosavlje na žalost nije po dobru prepoznato. Perfidni, kakvi već jesu, palamude o nekakvom "međusobnom uvažavanju trima satovima, miru, pomirenju, simbolu ljepote, ukrasu grada" itd., ali je naglasak i na prijašnjim gabaritima, što čini jasnu razliku od drugih lokalnih religijskih hramova, uz izostanak pripadajućega življa. Ali nisu ti svetosavci zapravo toliko ni pametni, koliko su ovi drugi glupi, oholi i zaostali.
Ajde bola bjezi majke ti, eto ovi ostali poznati nesto po dobru, tisuce crkvi i dzamija prave, nisu nista drugo u stanju. Sta si ti nesto bolji od drugih sa takvim ''razmisljanjem''? Ogranicen ko balkon ko i ostali tebi slicni ultranacionalisti, izumrli vise jebli vas svetosavci i veliki katolici i jos veci muslimani, debili najobicniji, plemena obicna zaostala.
Još je Krleža opisao, inače prešućivana, događanja u Odesi; "U Odesi je počelo". Potraži što se tamo, još prije 100 godina dešavalo.
Svako djelovanje, sukladno 3. zakonu mehanike, gibanja, uzrokuje povratnu reakciju. Generator problema ovoga podneblja, što onemogućava zajedničku, mirnu koegzistenciju, jest etnofiletistička SPC i bizantijski velikosrbizam. Ostalo su uglavnom reakcije i sporadična zastranjenja, koja se potom demagoški potenciraju.
Triba je srušiti, ko što su i oni palili i rušili
Debilu debilni zahvaljujući tebi ovo nam se sve i dešava ti bi još ratovao i klao. Kaže se TREBA. NAUČITE VIŠE PRAVOPIS.
Idi ti u materinu đubre bezobrazno .
Mladen Šubić je dozvolio pravoslavcima da prave samo tri crkve. Znao je koliko su opasni.
Bravo za Njonjo👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋
Za 50 godina ce Mostar biti srpski stolni grad kao i Banja Luka
Treba bar 20 milja ukrkat u nju da bi se molitve uslišile
Crkva je predivna ali šta će im kad nikad u nju ne idu niti su vjernici. Vladika im više liči na manekena ili glumca.
Srbi pomoću crkava zauzimaju teritorije. Ruše tuđe pa na istim temeljima prave "svoje".