U Ljubuškom predstavljen roman Anite Martinac

Foto: JU ''Kulturno-športski centar''
Foto: JU ''Kulturno-športski centar''
Foto: JU ''Kulturno-športski centar''
Foto: JU ''Kulturno-športski centar''
Foto: JU ''Kulturno-športski centar''
Roman ”Grad bez ptica” autorice Anite Martinac iz Mostara predstavljen je u utorak navečer u Kulturnom centru u Ljubuškom.

Predstavljanje je organizirao Grad Ljubuški, Javna ustanova ”Kulturno-športski centar”, Matica hrvatska Čitluk, a u okviru manifestacije ”Advent u Knjižnici Ljubuški” te ”Božićni susret s Maticom u Brotnju”.

Na samom početku nazočne ljubitelje pisane riječi, u ime organizatora, pozdravio je Ivica Vizentaner.

O knjizi su, izuzev autorice Martinac, govorili Vesna Papac Slobođan i predsjednik Matice hrvatske Čitluk Andrija Stojić, koji je ujedno i moderirao programom.

Roman, intrigantnog naziva ”Grad bez ptica” radnju je smjestio u Mostar, rodni grad književnice, u najteže godine prijelaza iz komunizma u demokratsko društvo, koje je obilježeno sukobima i ratom. Kronološki se radnja romana odvija od početka 1990. do prve polovice lipnja 1992. godine. Kroz 45 poglavlja provlači se ratna tematika grada na Neretvi, piše iks-portal.info.

Tematika kojom se spisateljica bavi od izuzetnog je značaja za hrvatski narod. Ovaj je roman samo nastavak epizoda u povijesnom kontekstu hrvatskog naroda koje je Anita uspješno, činjenično, s prijekom potrebom iznijela, prethodno se, u prijašnjim romanima, dotaknuvši hrvatske tragedije u Drugom svjetskom ratu i poraću. Kako se imperijalističke težnje nisu stišale te se dogodila ’91., Anita je zasukala pero te zabilježila i noviju hrvatsku povijest. Branitelji, kojih se dotiče u romanu, goloruki naspram tadašnje velike sile opremljene za ‘novi Vukovar’ u Mostaru nisu imali ništa osim ljubavi, pročitala je, između ostalog, Vesna Papac Slobođan iz recenzije Stanislava Vukorepa.

Likovi su stvarne osobe, čije kaotične sudbine i ekspresionističku svakodnevicu tijekom rata autorica opisuje identificirajući problematiku postavljanja kadrova i njezine posljedice. Objavljen je u nakladi Udruge središta hrvatskog svjetskog kongresa za istraživanje posljedica totalitarizma u Bosni i Hercegovini.

Ovo je djelo koje čuva dostojanstvo istine i uspomenu na branitelje u Domovinskom ratu. Dug je bio put od pripreme do realizacije romana, koji je istinstvo svjedočanstvo jednog povijesnog vremena i zanimljivo djelo o Domovinskom ratu, zapravo autobiografski roman iako sama autorica tvrdi kako je samo ovdje stavila riječi na papir i da su te riječi djela i zasluge njezinih suboraca, kazao je Andrija Stojić, piše portal Javne ustanove ”Kulturno-športski centar” Ljubuški.

Pri kraju promocije, uz izraze dobrodošlice i čestitke, buket cvijeća autorici je uručio gradonačelnik Ljubuškog Vedran Markotić. U glazbenom dijelu programa nastupila je Eva Martinac.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Business
  • Vijesti

Pogledajte koliko je izdano dozvola za gradnju novih stanova u BiH

Činjenica da četvorni metar stana u BiH nikada nije bio skuplji, što je pak najvećim…

11 minuta prije
  • Auto-Moto
  • Banner

Ana je prva žena u Hercegovini koja vozi tegljač

Ana Kisić je mlada vozačica iz Trebinja koja je s 23 godine postala prva žena…

23 minute prije
  • Vijesti

Konaković zbog Srebrenice nazvao veleposlanika Izraela ljudskom sramotom

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković nazvao je izraelskog veleposlanika u Srbiji "diplomatskom i ljudskom…

44 minute prije
  • Vijesti

Kada vidite ove cifre, shvatit ćete zašto se političari bore za ulazak u EU parlament

Ovog tjedna započela je kampanja za europarlamentarne izbore koji se održavaju od 7. do 9.…

13 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

Skender: Na Borac idemo s najboljim mogućim opcijama

Novi okršaj s banjalučkim Borcem, ovaj put u sklopu 29. kola Premijer lige BiH, Široki…

14 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

Željezničar preokretom do pobjede nad GOŠK-om

[gallery ids="682719,682720,682721,682722,682723,682724"] FK Željezničar porazio je NK GOŠK 2:1 u susretu 29. kola Premijer lige…

14 sati prije