Od ukupno 50 analiziranih uzoraka, u jednom uzorku potvrđena je mutacija u proteinu šiljku (spike) na položaju E484K koji je utvrđen kod brazilskog soja koronavirusa, odnosno varijanti B.1.1.28.
Ovi uzorci su prikupljeni i analizirani tijekom prosinca 2020. te siječnja i veljače 2021. godine. Uzorke je prikupila Poliklinika Medikol u sklopu PCR testiranja koje ova poliklinika od prosinca 2020. nudi građanima, a čijom su privolom ti isti uzorci analizirani na Institutu Ruđer Bošković (IRB).
Prikupljeni su uzorci iz tri hrvatska grada – Zagreba, Čakovca i Osijeka, a brazilski soj potvrđen je na uzorku iz Zagreba koji je uzorkovan 30. siječnja 2021.
Povrh toga uz brazilski soj, u analiziranim uzorcima nije potvrđena prisutnost mutacije u protein šiljku na položaju N501Y, odnosno prisutnost tzv. britanskog soja B1.1.7.
Dodatno, ovi rezultati potvrđuju ključnu činjenicu, a to je da saznanje o tome je li određena osoba pozitivna ili negativna nije dovoljno, ako želimo pratiti kako se virus mijenja unutar istog domaćina te ako želimo uspješno odgovoriti na izazove koje pred nas postavlja virus SARS-CoV-2.
Mutacija E484K sama po sebi nije nova varijanta, ona je mutacija koja se javlja u različitim sojevima virusa SARS-CoV-2, primjerice u južnoafričkoj (B.1.351) i te brazilskoj (B.1.1.28) varijanti, objašnjava dr. sc. Oliver Vugrek, voditelj istraživanja i Laboratorija za naprednu genomiku IRB-a koji je prvi utvrdio postojanje tzv. brazilskog soja u Hrvatskoj.
Prema dostupnim podacima, trenutno je identificirano 11 slučajeva UK verzije B1.1.7 koja nosi mutaciju protein šiljka na mjestu E484K, i to oko područja Bristola i 40 slučajeva originalnog virusa SARS-CoV-2 koji nose istu mutaciju E484K na području Liverpoola. Međutim, nije poznata učestalost tzv. brazilske varijante u ostalim europskim zemljama.
Stoga je izuzetno važno za javno zdravstvo pratiti genetiku i novo stjecane sposobnosti virusa SARS-CoV-2.
Upravo zahvaljujući informacijama koje nam otkriva praćenje genetike, odnosno mutacija virusa i njegovog ponašanja, stručnjaci mogu ustanoviti zašto se u određenom trenutku virus pojačano ili slabije širi među populacijom, te zašto i kako dolazi do razvoja blažih ili težih oblika bolesti kod ljudi. Povrh toga, tako je moguće pratiti ima li određeni soj sposobnost izbjeći otkrivanju specifičnim dijagnostičkim testovima te utvrditi ima li određeni soj virusa sposobnost razviti smanjenu osjetljivost na terapiju.
Također, praćenje genetike koronavirusa omogućava nam da dobijemo vrijedne informacije o djelovanju i trajnosti prirodnog imuniteta ili imuniteta stečenog cijepljenjem. Dakle, sve su nam te informacije ključne kako bismo se mogli uspješno boriti s koronavirusom i zato trebamo što više sekvencionirati, objašnjava dr. sc. Oliver Vugrek, prenosi Index.
Upravo je ovaj tim, predvođen dr. Vugrekom još na samom početku pandemije, u travnju 2020., prvi sekvencirao genom virusa SARS-CoV-2 izoliran iz pacijenata u Hrvatskoj.
Ta analiza provedena je u suradnji s izv. prof. Igorom Jurakom s Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci te prof. dr. sc. Tomislavom Rukavinom i dr. med. Nevenom Sučićem s Medicinskog fakulteta u Rijeci i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo u Rijeci.
(www.jabuka.tv)
U posljednjem susretu 30. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine, ekipa Posušja je kao gost…
Španjolska ljubavna drama Mala Influencia, odnosno Bad Influence na Netflixu se prikazuje od 9. svibnja,…
Mate Rimac otkrio je da mu je redovita fizička aktivnost pozitivno utjecala na život. Prije…
Kad smo mislili da ne može luđe, slavni tuner uspije nadmašiti sve dosad viđeno. Mansory…
Maria Zaharova napisala je da su francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački premijer Friedrich Merz i…
Nekoliko tisuća ljudi prosvjedovalo je danas u Parizu protiv jačanja islamofobije u Francuskoj. Prosvjednici su…
Komentari:
ma soj brazilski, tko zna odakle soj prvo dosao, britanski pa juznoafricki, itd. sve su to spekulacije, okanite se corava posla.
Brazilski soj se najbrže prenosi s TV-a na ovce. Kao i ostali sojevi. Od ovaca se očekuje povremeni beeee u znak prihvaćanja.
...''Ovi uzorci su prikupljeni i analizirani tijekom prosinca 2020. te siječnja i veljače 2021. godine.''....
da niste analizirali ne bi nikad ni saznali...tako da ne analizirajte više išta.
Nema nista do balkanskog soja..
Naš soj, barem u ŽZH je smotan soj. Evo jadan se s nama skoro iskorijenio... Ne može na kraj s Hercegovcima...
A ne znam... Ne kažem da ne postoji virus, uvik ih je bilo i bit će, ali ovo zastrašivanje definitivno je propaganda s nekim ciljem...
U BiH otkriven BEZ PARSKI virus
Haha😁
Tko u ovo vjeruje nije dobar sa sobom. Spremaju nova zatvaranja. Nove restrikcije, ograničenja, policijske satove, izolacije potpuno zdravih ljudi, uništavanje poslova, uništavanje socijalne interakcije. Na žalost Hrvatska prednjači po sluganstvu ovoj mafiiji. Na čelu sa veleizdajnikom Plen Ki Moonom.
Ja mislim da je to virus dobro poznat HR pučanstvu a zove se K.P. HDZ.
Ništa je to , priča se da je u kosmaju otkriven tanzanijski soj
A tek kad u metropoli naiđu na naš, hercegovački soj. Trebat će im netko javiti da se ne da iskorijenit...da se ne muče...
Ha ha ha
Ma da nije bosanski soj.