Trendovi s popisa pokazuju da je sve manji broj oženjenih muškaraca i udanih žena, a sve veći broj neoženjenih muškaraca i neudanih žena te je sve manje obitelji s djecom, sve više bez djece. Uz to, veći je broj razvedenih, udio obiteljskih kućanstava se smanjuje, a udio samačkih kućanstava raste.
Smanjuje se i udio tipa obitelji “par s djecom” u ukupnom broju obitelji, dok nasuprot tome raste udio tipa obitelji “par bez djece” i “majka s djecom”, odnosno “otac s djecom”. Najviše je obitelji s jednim djetetom (53 posto) te s dvoje djece (njih 35 posto).
Od ukupnog broja djece koja žive s roditeljima (1.256.475) njih 28 posto ili 351.074 je starosti 25 godina i više, prenosi Hina.
Prema metodološkom konceptu, pojam “dijete” nije ograničen godinama starosti pa stoga jednu obitelj može činiti i osamdesetogodišnja majka i njezina šezdesetogodišnja kći.
Promatrajući podatke o zakonskom bračnom stanju zadnjih 20 godina, pokazuju se da se u Hrvatskoj udio udanih i oženjenih smanjio za gotovo pet postotnih bodova. Istodobno se udio neudanih odnosno neoženjenih povećao za tri postotna boda, a udio razvedenih za gotovo tri postotna boda.
Prema vrsti zajednice u kojoj osoba živi, što je stvarni način življenja osobe unutar kućanstva bez obzira na zakonsko bračno stanje, od ukupnog broja stanovnika starog 15 i više godina u bračnoj zajednici u Hrvatskoj živi 1.636.368 osoba ili njih 49,30 posto.
U izvanbračnoj zajednici živi 134.582 osoba ili 4,05 posto, u životnom partnerstvu s osobom istog spola 366 osoba (0,01 posto), u neformalnom životnom partnerstvu s osobom istog spola 1078 osoba (0,03 posto) dok 1.547.023 osoba ili 46,61 posto ne živi ni u jednoj vrsti zajednice.
U Hrvatskoj je u 2021. živjelo 3.871.833 stanovnika, od čega njih 3.829.989 ili 98,9 posto u privatnim kućanstvima, a 41.844 ili 1,1 posto u institucionalnim kućanstvima. Popis iz 2021. pokazuje i da je gotovo svako treće kućanstvo u Hrvatskoj samačko.
Sa statističkog aspekta, te trendove treba gledati kao slijed utjecaja sociodemografskih promjena nastalih kroz dulje vremensko razdoblje, objašnjava DZS.
Podaci Eurostata pokazuju da su ti trendovi prisutni u većini zemalja EU-a i zrcalno se preslikavaju na Hrvatsku. Društvo se mijenja, životne vrijednosti se mijenjaju, vrste životnih zajednica se mijenjaju, obitelji se mijenjaju, a statistika to samo pomno bilježi.
(www.jabuka.tv)
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…
Komentari:
Mislim da je broj nerealan. Da gotovo svaka druga odrasla osoba živi sama?
Anonimno
16. srpnja 2023. u 17:28
To ti je politika zapada. Manipulacija statistike za svoje globalne interese. Zele covika bez obitelji, temelja, nacije, i krscanske vire. Ako si sam utopis se u masu, tkojom najbolje mogu manipulrati. Globalisticke sotone.