FBiH označena je kao prostor u kojem se plaćaju jedne od najvećih poreznih stopa na rad što, prema ocjeni Zavoda za programiranje razvoja, ima brojne negativne učinke na zaposlenost i povećanje stranih i domaćih investicija.
Postojeći način oporezivanja plaća u FBiH, prema njihovim analizama, omogućava da se značajan dio dohotka radnika isplaćuje kroz neoporezovane naknade u obliku toplog obroka, troškova prijevoza, regresa i drugih naknada, piše Večernji list BiH. Sve ovo negativno utječe na ekonomski rast i novu zaposlenost te značajno otežava poslovanje i umanjuje javne prihode. Pozivajući se na službene podatke, ukupan prosječni mjesečni isplaćeni neoporezivi dohodak po radniku u 2015. iznosi 195,90 KM.
Ovaj iznos sastoji se od toplog obroka (141,44 KM mjesečno), troškova prijevoza (25,87 KM mjesečno), regresa (16,88 KM mjesečno) i ostalih primanja (otpremnine, pomoć za slučaj smrti, invalidnosti i dugotrajne bolesti zaposlenog ili člana obitelji, pomoć, donacije… 11,71 KM mjesečno). Osim toga, sporno je što su porezne stope neujednačene na razini entiteta, a kao primjer navodi se nekoliko stavki po kojima se topli obrok u FBiH oporezuje s 2% prosječne mjesečne neto plaće u FBiH, a u RS-u ta stavka nije oporeziva osim u slučaju da poslodavac organizira prehranu u vlastitom restoranu ili angažira tvrtku koje obavlja usluge cateringa, a maksimalno do 4,5 KM dnevno po zaposlenom. Također, između entiteta postoji velika razlika u obračunima plaća.
U FBiH obračunavaju se doprinosi na teret poslodavca po zbirnoj stopi od 10,5% na bruto plaću, dok se u RS ne obračunavaju doprinosi na teret poslodavca. Prema analizama koje su rađene u postupku izrade strategije “Europa 2020.”, zemlje koje su u prošlosti imale visoko oporezivanje rada propustile su priliku za veću zaposlenosti. Ovaj dokument sugerira da bi države članice EU trebale prebacivati teret oporezivanja s rada na energetske i okolišne te poreze na potrošnju. Traže smanjenje poreznih opterećenja na rad, kao i usklađenost oporezivih i neoporezivih stavki na razini čitave BiH kako bi se pojačala zaposlenost i privukle strane investicije. Predlažu američki model oporezivanja rada koji su vrlo uspješno provele Irska i V. Britanija.
“Može se konstatirati da su u SAD-u oporezive sve naknade zaposlenih bez iznimki, što mislimo da je najbolji način oporezivanja za FBiH. U tom slučaju bi stope oporezivanja bile znatno niže od postojećih zbog neutralnog principa (nema dodatnog opterećenja gospodarskih subjekata)”, stoji u zaključku Zavoda za programiranje razvoja FBiH.
(www.vecernji.ba)
Trener HKK Široki Marijan Bagarić dao je izjavu za klupske stranice uoči ogleda protiv KK…
Pripadnici Jedinice granične policije BiH Kamensko spriječili su 20. svibnja 2025. godine pokušaj krijumčarenja deset…
[gallery ids="758891,758893,758892,758894,758895"] U utorak je u Gradskoj vijećnici Grada Širokog Brijega održano javno izlaganje Nacrta…
Ljubitelji serija koji na Redditu posjećuju subreddit r/television često pokreću rasprave o najdražim televizijskim ostvarenjima,…
Hrvatski reprezentativac i junak Osasune, Ante Budimir, nalazi se pred najvećim transferom svoje karijere –…
BMW je objavio najavne fotografije automobila kojim će uveličati skorašnji Villa d'Este. Bavarska marka redovito…
Komentari:
U f bih najveće stope porezana na rad a najmanje plaće uplate ako ih ima uopće su na minimalni odobni dohodak i te uplate su kao poslovna tajna ali treba na sudu tražiti uplate doprinosa prema plaći koju prima se ili koju bi trebali primati po prosjeku u f bih naročito za društveni sektor u kojem samo pjedinci imaju maksimalne doprinose i majsimalne mirovine a ostali iimaju plaće 500 KM a mirovinu 326 KM .i sve ee istovradi i u društvenom i privatnom sektoru uzimaju nam od plaća a doprinose ne uplačuju i tako nam uzimaju našu zaradu i unsprihef i mirovinu.
Otkud ovi podaci, nigdje veze ....