Foto: LinkedIn
Podsjećamo, ovo je prvo posebno zakonsko rješenje iz kojeg će svoja prava crpiti civilne žrtve rata, a prethodno je usvojen na sjednicama Vlade FBiH i Zastupničkog doma Parlamenta FBiH. Potvrdom Doma naroda, zakon će stupiti na snagu osam dana od objave u Službenim novinama, a prema amandmanu koji je predložila Vlada FBiH, primjenjivat će se od 1.siječnja 2024. godine.
Zakon o zaštiti civilnih žrtava rata u Federaciji BiH iz zajedničke je nadležnosti Federacije BiH i kantona kojima je, uz obavezu usklađivanja županijskih zakonskih rješenja s ovim Zakonom, ostavljena i mogućnost dodatnog unaprjeđenja prava civilnih žrtava rata u skladu s financijskim mogućnostima, te potrebama i zahtjevima civilnih žrtava rata.
Osnovna svrha zakona je osigurati onima koji su tijekom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu pretrpjeli bilo koji oblik torture uslijed ratnog djelovanja i postojanja neposredne ratne opasnosti, prije svega, status civilne žrtve rata, a Zakon prepoznaje i posebne kategorije civilnih žrtava rata, žrtve silovanja, kao i djecu rođenu nakon čina silovanja koja su danas već odrasle osobe.
Usvajanjem ovog Zakona Federacija BiH postaje jedinstvena u svijetu, a novina je i ukidanje roka za priznavanje statusa žrtve seksualnog zlostavljanja kao posebnog dijela ratnog zločina i ostavljanje žrtvama silovanja mogućnosti da zločin prijave bilo kad tijekom svog života.
Civilne žrtve rata ovim zakonom ostvaruju i prava na više vrsta novčane naknade, od osobne invalidnine, ovisno o stupnju invalidnosti, preko pomoći za tuđu njegu i brigu do prava na nabavku ortopedskih pomagala. Dio naknada ostvaruje se iz budžeta Federacije BiH i to u iznosu od 70 posto, dok se 30 posto izdvaja iz županijskih budžeta.
Zakon je osim socijalne i reparacijske prirode, u smislu da za najviše kategorije predviđa i pravnu osnovu izjednačavanja mogućnosti u odnosu na osobe bez invaliditeta, a što je utemeljeno u UN konvenciji o pravima osoba sa invaliditetom, ali i dodatno reparaciju zbog svega što su pretrpjeli tokom ratnih razaranja zbog činjenice da ih država nije uspjela zaštititi.
Posebno nam je važno, osim prepoznavanja i uvođenja u pravo djece rođene iz čina silovanja i vraćanje dostojanstva njima i njihovim majkama, a kroz podršku u školovanju ove djece kao najvažnijih promotora istine o njihovim majkama cilj je da oni sami pričaju priču o zločinima koji su njihove majke preživjele i što je odredilo njihove sudbine, čime ovaj Zakon doprinosi borbi protiv predrasuda i stigmatizacije žrtava silovanja i djece rođene iz tog čina, kazao je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.
Naveo je i da je ukidanjem cenzusa kod obiteljske naknade ispravljena nepravda prema roditeljima ubijene djece koji imaju primanja veća nego što cenzus dozvoljava.
Svi roditelji koji su izgubili djecu jednako pate i njihovu patnju ne možemo i ne smijemo ocjenjivati po njihovom materijalnom statusu. To ovaj Zakon konačno ispravlja, stoji u priopćenju Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Usvajanju Zakona na Domu naroda prethodila je žučna rasprava kao i na sjednici Zastupničkog doma, a vezano za amandmane koji se tiču prava logoraša u ovom Zakonu, koje Vlada FBiH nije prihvatila, ali je Zaključkom Zastupničkog doma naloženo Federalnom ministarstvu pravde da u narednih šest mjeseci pripremi tekst zakona koji će tretirati prava logoraša i žrtava ratne torture, navedeno je.
(www.jabuka.tv | Foto: LinkedIn)
Ova pjesma, objavljena povodom 80. obljetnice tragedije na Bleiburgu i križnih puteva posvećena je žrtvama…
Branko Ivanković, izbornik Kine i bivši trener Dinama, osvrnuo se na derbi Hajduka i Dinama…
U svijetu horor filmova malo koja franšiza uspjela je doseći razinu uspjeha i popularnosti kao…
Globalna cloud komunikacijska platforma Infobip potpisala je višegodišnje partnerstvo s MoneyGram Haas F1 timom, s…
Vršitelj dužnosti glavnog tužitelja Brčko distrikta Radmilo Ivanović izjavio je da je raspisana nagrada od…
Predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) Nermin Nikšić smatra veoma bitnim da je danas potpisana Platforma za…