Izrečeno je lani, dakle, 116 kaznenih sankcija, od čega 109 odgojnih mjera, te sedam kazni maloljetničkog zatvora, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH, pišu Nezavisne novine.
U 2019. godini tužiteljstva u BiH riješila su 489 izvještaja za osobe mlađe od 18 godina, a što je u odnosu na prethodnu godinu manje za 46 prijava. Od 489 prijavljenih, 21 su djevojčice.
Na kraju ih je optuženo 126, od čega četiri djevojčice, a osuđeno 116, od čega tri djevojčice.
Prema podacima MUP-a Republike Srpske, tijekom prošle godine u Srpskoj je smanjen broj evidentiranih maloljetnika koji su se ogriješili o zakon.
Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske je tijekom 2019. godine evidentiralo 217 maloljetnih izvršitelja kaznenih djela, što je za 5,7 posto manje u odnosu na 2018. godinu, kazala je za Nezavisne novine Mirna Miljanović, načelnica Odjela za odnose s javnošću MUP-a Srpske.
Na području Županije Sarajevo lani je tužiteljstvima prijavljeno ukupno 69 maloljetnika.
Kako u svom izvještaju o radu ističu iz MUP-a ŽS, tijekom prošle godine evidentirana su 74 događaja s obilježjem kaznenog djela, u kojima je sudjelovalo 69 maloljetnih osoba, od čega je 21 (gotovo svaki treći) povratnik.
U strukturi događaja s obilježjem kaznenog djela, u kojima su sudjelovale maloljetne osobe, najbrojnija su kaznena djela: teške ozljede, lake ozljede, razbojstva, posjedovanje i omogućavanje uživanja droga, krađe, naveli su iz MUP-a Županije Sarajevo.
Ovaj MUP je prošle godine maloljetnike teretio i za jedno ubojstvo te dva pokušaja ubojstva. Gotovo 20 ih je osumnjičeno za nanošenje ozljeda, pet za nasilničko ponašanje, više od 10 za krađe, a osam za pljačke.
Psiholog Aleksandar Milić smatra da se djeca devijantno ponašaju zbog ranijih propusta, odnosno loših uvjeta odrastanja.
U određenim uzrastima pojavljuju se potrebe djece da kupuju i troše… Počinju krasti, ulaziti u kriminal, piti te uzimati drogu. Sve je to povezano s odgojnom zapuštenošću, rekao je Milić za Nezavisne novine.
Prema njegovim riječima, u vlastitoj praksi uočio je da je uglavnom riječ o određenim psihičkim problemima, koje djeca negiraju i nisu ih svjesna.
Ako im se servira da imaju problem, da nešto s njima nije u redu, to ima kontraefekte. Tako se ne radi. Tu dječicu treba promatrati putem aktivnosti, angažiranja. Nema sekcija ni sportskih aktivnosti i ta djeca su neangažirana i pasivna. Tamo gdje nema dobrih navika, njih mijenjaju loše navike: nerad, boravak uz igrice, povezuju se s problematičnim osobama i skupinama. Dakle, čitav je spektar pokazatelja da treba primarno pojačati preventivni rad s djecom, istakao je Milić.
(www.jabuka.tv)
Mnogi smatraju da je upravo otpis zateznih kamata prvi korak prema ponovnom uspostavljanju Fonda, čime…
Povodom 32. obljetnice masakra, portal Jabuka.tv ponovno donosi svjedočanstvo Milke Rotim koja je u srpnju…
Ovisnost o videoigrama može ozbiljno narušiti mentalno i fizičko zdravlje djeteta, pa je važno da…
Ministarstvo poljoprivrede zaprimilo je obavijest o pozitivnom nalazu virusa bolesti plavog jezika (BPJ) serotipa 8,…
Na 6. izdanju Street Food Festa u Širokom Brijegu, koji je i ove godine okupio…
Županijsko tužiteljstvo ŽZH podiglo je optužnicu protiv muškarca iz Beograda zbog pokušaja prodaje heroina na…